Rekapitulácia

[Prakticky mŕtva sekcia a preto uzamknutá - v prípade vážneho záujmu je možnosť odomknutia]
Rekapitulácia, vymazávanie osobnej histórie, ne-konanie, stopovanie, snívanie, Tensegrita/Magické pohyby... vaše skúsenosti, ťažkosti, odporúčania...

Re: Rekapitulácia

Postby GigiViera » Monday, 25. February 2008, 16:09

Ahoj Pystalka,

ako vidíš, téma je hodne stará a dosť pochybujem že tu ešte nájdeš niekoho, kto by sa ňou zaoberal čo i len teoreticky.
Možno pred pár rokmi by som Ti odpovedala inak, ale moj súčasný názor je, že by som nikomun neradila postupovať podľa tzv "toltéckych" postupov, pretože ich pôvod je viac ako diskutabilný. "Zbaviť sa minulosti" je podľa mňa dosť ťažká a náročná práca na sebe, je dlhodobá a nesie potrebu vyrovnať sa s mnohými bolesťami. A domnievam sa, že to ani nie je najlepšia motivácia pre takúto prácu. Viem, ako je to pojaté v castanedových knihách a im podobných, ale osobne dosť pochybujem, že to naozaj tak funguje. NAjdôležitejšia vec ktorá môže pomôcť vysporiadať sa s vecami z minulosti je odpustenie - sebe, iným, a to sa nedá urobiť jedným sedením. Inak Ta naozaj môže zaskočiť fakt, že sa veci vracajú znova- pretože skratky ani v tomto tak úplne nefungujú. Poznám pár ľudí, ktorí su presvedčení, že si vymazali osobnú históriu a neviem čo ešte, a pritom očividne fungujú podľa toho istého scenára už 20 rokov, opakujúc stále tie isté chyb, bez schopnosti nahliadnuť na to, ako ich sami spôsobujú. Doporučujem skôr poctivú dlhodobú psychoterapiu u dobrého terapeuta, a v prípade nejakých akútnych problémov dobrú liečbu napr. šamanskú. Dobrá znamená, že musíš cítiť, že to funguje a že to nie je ľahké.
Takže ma mrzí že ťa sklamem v tom smere, že by som sa podelila o skúsenosti s "debnou", tie nemám a ani po nich netúžim. Nech sa Ti darí.
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby pystalka » Monday, 25. February 2008, 19:24

ahoj GigiViera,

dakujem Ti velmi za odpoved. Uprimne povedane, mam tiez trocha zmiesane pocity co sa tyka rekapitulacie, aj preto som chcela skusit na tomto fore, ci nahodou niekto neodpovie :). Co sa tyka motivacie zbavit sa minulosti, myslim ze som to skor zle napisala.. Uz dost dlho mam velke tendencie uzatvarat a robit si poriadok v minulosti a vo vztahoch. Dost intenzivne na tom pracujem uz dost dlho. Ide o to, ze nieco ako rekapitulacia sa mi zacalo diat same od seba a ja som pocitila potrebu ist do toho nejak viac usporiadane a pristupovat k tomu ako k celku. A toltecka rekapitulacia sa mi v tomto zdala dost ucelenym systemom, ktory by sa dal pouzit.. Lenze nepoznam nikoho s osobnou skusenostou a knizky su stale knizkami...
Co sa tyka inych metod, so samanskymi to kombinujem od zaciatku, teda samanske cestovanie bolo u mna davno predtym ako toltecke koncepty... a neratam ani s jednym sedenim, skor som si predstavovala par mesiacov :)..
Co sa tyka faktu, ze veci sa vracaju, to bol dovod preco som zacala vazne uvazovat nad rekapitulaciou. Presne ako pises sa mi totiz zacali znova vracat veci, ktore som myslela ze mam davno uzavrete, odpustene.. Zhodou okolnosti som mala nedavno dost blizke a intenzivne stretnutie s clovekom, co vie velmi krasne rozpravat o velmi vznesenych veciach, ale bohuzial ich nezije, hoci to sam nevidi.. Lenze to stretnutie mi dalo okrem ineho aj to, ze som cez jeho pychu uvidela svoju pychu a cez jeho neporiadok v sebe a nasledne az urazanie ma, akoby sa otvorili pandorine skrinky vo mne a vyletelo von vsetko, co som tam priam od batolata pochovala.. Ten clovek uz nie je sucastou mojho zivota, ale ide o to, co ja teraz s tym.. A prave sa obavam, ze psychoanalyza v tomto celkom nepomoze. Ale aj tak si cenim Tvoj podnet. Pouvazujem a uvidim co s tym. Moji spojenci mi v tomto dost pomahaju a dokonca mi prisiel jeden uplne novy, vraj aby som sa konecne vyliecit mohla :), len to chce uprimnu konfrontaciu s mojimi strachmi, ktore povyliezali ako huby po dazdi.. Ale ako som sa do toho pustila, tak sa mi dokonca moja alergia zlepsila, respektive zmizla a zatial sa neobjavila, ale este si nie som ista ci naozaj zmizla.
Takze ak mam pouzit Tvoje kriterium, ze musim mat pocit, ze to nie je lahke a funguje to, tak myslim ze to tak bude a velku nadej v usili vytrvat mi to dava.
Nech sa dari aj Tebe Image
pystalka

Postby Lada » Monday, 25. February 2008, 21:52

pystalka wrote:...A prave sa obavam, ze psychoanalyza v tomto celkom nepomoze. ...

Myslim si, ze pohlad na vec "z vonku" Ti pomoct moze. Casto krat na sebe nevidime veci, ktore na nas vidi nase okolie alebo niekto nezaujaty.

Ako napr. ked hras sach a pozeras sa na tabulu zo svojej stolicky a potom sa postavis a zmenis uhol pohladu hned Ta napadnu aj ine riesenia a upne inak vsetko vidis (teraz prirovnavam ako Ismail Image)
Image
Lada
VIP
VIP

Postby GigiViera » Tuesday, 26. February 2008, 07:19

Dakujme, pystalka, trochu som sa obavala ako to vezmes, ale vidim ze nie si vcerajsia a ze mas toho preslapaneho viac a tak asi lepsie vies co robis. Z jedneho prispevku je to tazko odhadnut.
Ked sa pozriem na tu vec z hladiska samanskej prace- preco teda nevycestujes a nepytas sa priamo, aky ritual mas urobit alebo co treba spravit, aby si tu vec dokoncila. Ucitel by Ti mohol ukazat co presne mas robit. Je tu len jedno riziko, ktore postrehla Lada, ze sami sebe nie vzdy sme dobrymi lekarmi, aj ked robime samansku pracu. Ja som teda pri samanskej liecbe mala na mysli aby si niekoho vyhladala, pretoze nie vsetko moze clovek urobit pre seba sam. Na tomto fore najdes par informacii a skusenosti, treba prehladat temy k samanizmu.
Druha vec sa tyka psychoanalyzy- neviem, preco Ta napadla prave ona, lebo to nie je jediny psychoterapeuticky smer. Niekedy mozno naozaj staci len pohlad zvonka a niekedy treba prestrukturovat samotnu situaciu, mozno na nej je nieco, co by si mohla akceptovat a prijat, nesnazit sa jej zbavit lebo sa Ti este moze zist- ale to mozno tiez uz vies. Najdolezitejsi pri vyhladani pomoci je moment pokory - uznám, ze potrebujem pomoc niekoho ineho, ze si sam vlastnymi silami nevystacim- a ten je podstatny pre posun vecí , aj ked môžem mať tristo spôsobov, ako si pomôcť sama, niekedy treba použiť ten tristo prvý - o tú pomoc požiadať iného.Image
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
GigiViera
VIP
VIP

Postby pystalka » Friday, 07. March 2008, 12:15

Ahoj Gigi,

ani nevies ako si to vystihla Image. Medzitym co som naposledy pisala sa udialo to, ze som zasla za niekym, kto ma samansky liecil. Prinavratila sa mi cast dusicky este z detstva, ktora bola tym kamenom urazu. Dokonca som teraz prestala mat pocit ze musim nutne robit rekapitulaciu a vnimam to tak, ze velmi silny impulz sa do toho pustit sluzil len na to, aby som sa zacala vazne zaoberat minulostou a k ovela vacsej pokore ma priviedol, ale ze niekedy nas impulz posunie uplne inam ako si myslime ze sa nas chysta posunut a tak je to fajn Image. Dobrovolne by som sa asi v takychto veciach pradavno zabudnutych vrtat urcite nezacala, samu ma prekvapilo, kolko sa toho vo mne ukryva... az z toho boli potoky slz, hoci som si myslela, ze tieto konkretne udalosti uz mam v sebe davno vyriesene.

Ale chcela som napisat o pokore. Cely cas som mala pocit ze mam pred sebou na kope vsetko co potrebujem, ale neviem najst kluc alebo sposob ako to uchopit, jednoducho stale ten isty kruh dookola. A chcelo to prave pokoru si priznat, ze MUSIM oslovit niekoho ineho, lebo sama jednoducho nevidim, aj keby som sa na hlavu postavila. Ked som si to priznala, zvlastna vec sa udiala. Prisiel mi do zivota niekto ozaj kompetentny pomoct a aj pomohol a veci su hned tak 1000 krat jasnejsie a ja viem, ze kruh bol prelomeny a mozem ist dalej. Skladacka bola poskladana a kazda cast je na mieste kam patri (aspon to tak momentalne pocitujem). Ale prave s ovela vacsou pokorou...
Este ma caka praca, dokonca aj ritual na odpustenie, ale kluc bol jasne identifikovany a dvere otvorene Image. Hoci mam teraz pocit riadnej rozkolisanosti, neviem vlastne ako ludia zvycajne prezivaju navrat casti duse, cakala som, ze to bude jednoduchsie, ale asi to chvilu trva, kym sa znova "zabyva". A tiez s nou prisli kadejake stare pocity s ktorymi som neratala Image. Ale aj pocit, hoci s roztrasenymi kolenami, ze presne viem kadial dalej Image.

A o psychoanalyze som pisala preto, ze si spomenula v prispevku psychoterapiu a tak nejak som si to interpretovala.

V kazdom pripade Ti dakujem, ze si mi vobec odpovedala na prispevok do takeho stareho fora a priniesla zaujimave a velmi presne podnety Image.
pystalka

Postby WhiteWolfSix » Friday, 07. March 2008, 12:26

pystalka wrote:A chcelo to prave pokoru si priznat, ze MUSIM oslovit niekoho ineho, lebo sama jednoducho nevidim, aj keby som sa na hlavu postavila. Ked som si to priznala, zvlastna vec sa udiala. Prisiel mi do zivota niekto ozaj kompetentny pomoct a aj pomohol a veci su hned tak 1000 krat jasnejsie a ja viem, ze kruh bol prelomeny a mozem ist dalej.

Krásne si to napísala.ImageImagePríliš často sa stretávam s názorom, že len človek sám si môže a musí pomôcť. Tým sa však vytvára/zväčšuje priepasť medzi ľuďmi.
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby henka » Friday, 07. March 2008, 12:43

Pýšťalka ImageImageImageImageImage
Image
henka
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (9)

Postby pystalka » Saturday, 08. March 2008, 21:30

Dakujem Image Image Image Image
pystalka

Postby GigiViera » Saturday, 08. March 2008, 22:23

Ahoj Pystalka,
dakujem ze si sa podelila o svoju skusenost a pohlad - je to krasne ako sa to rychlo pohlo, nie? A vitaj doma. Hej môže to chvíľku trvať kým sa človek vybalansuje, dôležitý je ten pocit, že sa to pohlo. Emócie sú toho súčasťou, a daj si čas koľko potrebuješ, aby si sa začala hýbať ďalej. Univerzum vie, čo treba robiť, a o tej pokore si to krásne napísala.Image
Image
GigiViera
VIP
VIP

Postby pystalka » Saturday, 15. March 2008, 13:11

Ahoj Gigi, no je to naozaj super, ze sa to tak rychlo pohlo Image.
Akurat ze teraz som troska vystresovana z toho, ze sa vsetko rozhybalo tak straaaasne rychlo v mojom zivote. Za posledne 2-3 tyzdne tusim storocia prebehli. A ja len Image. A zacali sa riesit, teda aj s mojou velmi aktivnou ucastou- sama seba prekvapujem, velmi velmi davne veci, hlavne v rodine a s rodicmi, o ktorych sa nikdy nehovorilo a kde sa zo zasady tvarilo, ze nic take sa nestalo, netraba sa tym vobec zaoberat.. Hlavne nech sa kazdy na navsteve usmieva, len nech sa nerozpravame uprimne Image.
Take intenzivne zemetrasenie.... Ufff mam co robit sa psychicky na velku noc pripravit....
Ale citim v kostiach, ze vztahy sa cistia aj ked to aua au nie prijemne je.... A mna to velmi prevelmi oslobodzuje, lebo som si uvedomila, ze som vela veci na seba zobrala, co vobec mojimi neboli, kvoli niekomu pravdu nehovorila, tajomstva nikdy nevyzradila... tak ich vraciam kam patria... a snazim sa to s co najvacsou laskou robit, juuuj len niekedy pochyby ma zachvatia, ale pritom v srdci viem, ze presne toto bolo treba spravit uz davno, len sa este nik neodhodlal...
Ale sme si vsetci cez to ovela blizsi.. taka spriaznenost, co uz roky nepamatam, ak vobec niekedy pamatam.... A ja sama som lahsia a lahsia a v srdiesku ma hreje stale viac a viac... Image
Tak ak momentalne nepochybujem, tak sa tesim prevelmi.. Image
A nastastie tie pochyby zas az tak casto nechodia.. a ak sa objavia, tak ma niekto velmi rychlo na zadok posadi Image.
Image Image Image
pystalka

Postby pystalka » Saturday, 15. March 2008, 13:28

a este ma napadlo k rekapitulacii, kedze tam to vlastne zacalo....

Teraz si myslim, ze naozaj nestaci si veci len sam v sebe usporiadat... to je len prvy krok, ale ze vela prace treba aj potom na to, vztahy do poriadku dat a zharmonizovat.... som sa stretla s nazorom, ze v podstate kazdy za seba, staci v sebe popratat, s druhymi sa potom ani netreba vybavovat... ale myslim ze treba, ak niekto necestne vztahy v minulosti pestoval a niekomu ublizil, myslim ze treba na tom aj v interakcii popracovat... ale to uz je asi tema vztahy :).
Takze myslim, ze som oklukou dosla k tomu, ze spravit nieco ako rekapitulaciu je skvele, ale len ako baza, alebo prvy krok.... potom este vela prace na vztahoch nasleduje, i ked to od zaciatku jasne bolo, len teraz si to tak nejak ovela lepsie uvedomujem.

Ale je to lakava myslienka, svetelne vlakna dat kam patria a mat vybavene Image.
Asi to bude ako v reklamach, jaky paradny a jednoduchy zivot by bol, keby na umytie riadu stacila napr. kvapka jari a bez prace by sa vsetko cistotou lesklo Image Image....
pystalka

Postby divoska » Saturday, 15. March 2008, 14:58

aj ked je pravda ze mastnota sa v studenej vode nerozpusti, takze na nieco je aj ta jar dobra ;)
Image
lubim... teda som...
divoska
VIP
VIP

Postby henka » Saturday, 15. March 2008, 15:27

pystalka ja ti zo srdiečka držím palce Image
buď opatrná prosím Image
ke´d som prežívala niečo podobné, bolo to ako hore a potom dole... nejak z toho prvého nadšenia, keď sa veci diali až valili, -je taký rozkývaný svet, tým ako sa prebudováva, tak ako píšeš, mení sa svet aj u iných najviac u tých ktorí sú s nami spriaznení...buď láskavá hlavne k sebe, daj si na všetko čas...to čo sa zbieralo roky, veky má roky a veky čas na pomalú nápravu...ja sa moc ospravedlňujem, že to takto píšem, mentorujem, prosím daj si veľa času, veľa pozornosti, lásky sama sebe ImageImage
daj si čas, kým sa veci utrasú, novo usporiadajú...

mohli by aj tí, čo robia s astrológiou a tarotom k tomuto niečo povedať...psychológovia... ja mám pocit a skúsenosť, že by malo prísť obdobie pokoja a hojenia...
Image
henka
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (9)

Postby pystalka » Tuesday, 18. March 2008, 19:42

Dakujem Henka, mas uplnu pravdu, trochu na to pozabudavam... az sa ma velmi dotklo co si napisala.. Image
Akurat ze mam pocit, ze ani nemam cas sa nadychnut, ani nie ze by som si ho ja nedala, ale veci sa tak rychlo deju, ze ja len pozeram.. stale sa objavi nieco co treba doriesit, co ma ani nenapadlo, uplne neplanovane, stretnutia na ulici, aj v praci sa nejak veci na mna zvalili, mam pocit ze to vsetko zvladam, ale aj akoby som bola smutna, ze sa to cele ani ustalit nestihlo a ani som nemala cas zistit, co sa vlastne zmenilo a vlastne vsetko sa aj tak sustavne meni, tak neviem ci ma zmysel to teraz vobec zistovat... Ale na druhej strane, aj tie stretnutia akoby ma velmi posilnovali a vela prevela lasky od ludi dostavam.. Ako odidem z domu, vratim sa zvycajne az vecer, ale medzitym sa udeje toho tak vela a hlavne veci, co ma ani nenapadnu, ze sa vobec mozu stat, ze nakoniec sa uplne unavena vecer zvalim do postele, ale obrovsku spokojnost pritom pocitujem...
Este velka noc bude asi nie celkom med lizat, dufam ze potom sa cely svet aspon troska pomalsie krutit bude...

dakujem za upozornenie, pokusim sa ho podla moznosti vziat k srdcu. Image
a nemyslim, ze mentorujes Image Image Image
pystalka

Previous

Return to Toltécka cesta