Tibi - japonske krystaliky

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Re: Tibi - japonske krystaliky

Postby lucianna » Thursday, 12. March 2009, 19:12

ja mám kryštáliky necelé 3 týždne a už som prekonala prvé detské choroby ohľadne ich pestovania. aj plastové sitko som si musela kúpiť, lebo som mala iba kovové ;)

prvá várka nápoja bola pomerne nechutná, akoby skysnutá - a ako som neskôr zistila, tak to bolo preto, lebo som stočený nápoj nechala síce v chladničke, ale v neuzavretom čajníku. až dnes som na to prišla, takže odteraz ho budem držať pekne stočený v uzavretých sklených 7-deckách Image

skúšala som so slivkami a broskyňami, oba sú fajné. chystám sa na marhule. a potom, keď sa mi namnoží dosť nových kryštálikov, tak vyskúšam aj tie bylinné/korenné prísady, čo sa spomínajú na http://www.tibi-kombucha.szm.sk.

aby som potom nemala prplačku s vyberaním 50 zrniek korenia spomedzi kefírových zrniek, rozmýšľam, že koreniny asi strčím do voľnejšieho bavlneného vrecúška a ten vložím do fľaše... alebo máte iný nápad?

skúšala som nápoj po 3 dňoch, po 2 dňoch a dnes po 36 hodinách kvasenia. a to vám poviem, že dnes sa mi po tele rozlialo príjemná pohoda po asi 2 deckách (cháp dcl). rozmýšľam, že čím to je - a aj mi ťuklo - alkohol Image. je to ale divné, lebo píšu, že čím dlhšie kvasí, tým viac alkoholu... a u mňa je práve pocit opačný...

red, milka, živana, ako sa vám darí s užívaním? badáte dáke zmeny?
Image
Nesmiem sa báť. Strach zabíja myseľ. Otočím sa k nemu čelom. Dovolím mu, nech prejde okolo mňa a skrze mňa. A keď bude preč, obzriem sa za ním vnútorným zrakom. Uvidím cestu, ktorou šiel. Ale nič tam nebude. Iba ja. (Duna >>)
lucianna
VIP
VIP

Postby RedHawk » Thursday, 12. March 2009, 19:33

ja to uz neberiem :)
RedHawk
VIP
VIP

Postby lucianna » Thursday, 12. March 2009, 19:55

a prečo? máš pauzu alebo si skončil nadobro?
Image
Nesmiem sa báť. Strach zabíja myseľ. Otočím sa k nemu čelom. Dovolím mu, nech prejde okolo mňa a skrze mňa. A keď bude preč, obzriem sa za ním vnútorným zrakom. Uvidím cestu, ktorou šiel. Ale nič tam nebude. Iba ja. (Duna >>)
lucianna
VIP
VIP

Postby RedHawk » Thursday, 12. March 2009, 20:37

no skoncil som:)
RedHawk
VIP
VIP

Postby fiohattu » Thursday, 12. March 2009, 21:52

Preco? A ake su vysledky tvojho ... experimentu?
Každý človek je duša a má telo, no napriek tomu si mnohí myslia, že človek je telo a má dušu...
fiohattu

Postby RedHawk » Friday, 13. March 2009, 09:00

vysledky su take ze pre mna je to nepouzitelne :)
pomohlo mi to pri ociste organizmu ale 21 dni je privela, na ocistu mam ucinnejsie veci
RedHawk
VIP
VIP

Postby Zivana » Friday, 13. March 2009, 09:49

Byla jsem několik dnů pryč. Tak jsem vyzkoušela skladování krystalků v lednici (v pohodě vydržely asi 6-7 dnů, pouze spolubydlící přidala trochu cukru).
Já pěstuju dál, ale nepila jsem to ten týden pravidelně, takže k účinkům moc zkušeností nemám. Dětem to ale chutná skvěle. Tak teď začínáme zase od začátku. A uvidíme.
Zivana

Postby svetlo » Friday, 13. March 2009, 10:35

RedHawk wrote:na ocistu mam ucinnejsie veci

Toš daj ... Image
Image
svetlo
VIP
VIP

Blog: View Blog (4)

Postby lucianna » Friday, 13. March 2009, 10:58

ja tuším, že psyllium a... ale tiež by ma to zaujímalo
tak to pls zhrň, ale radšej do témy Detoxikácia - očista organizmu >>, keď už nám ju wĺčko tak pekne oživil Image
vďaka Image
Image
lucianna
VIP
VIP

mesačné skúsenosti

Postby lucianna » Monday, 23. March 2009, 17:20

pár postrehov z mesačného pestovania a užívania tibi kryštálikov

premývam ich iba vo filtrovanej vode a rastú ako divé

pri kvasení dosť smrdia, takže pre niekoho by to mohol byť problém

ich účinky pociťujem zatiaľ (iba) tak, že sa mi ešte vylepšilo vyprázdňovanie. niežeby som s ním mala problémy, ale ešte sa zlepšilo. v porovnaní s psylliom na mňa teda zaberajú oveľa viac. psyllium si u mňa viac-menej ani neškrtne...
Image
lucianna
VIP
VIP

Postby milka » Monday, 23. March 2009, 19:29

... no ja som s krystalikmi skoncila tiez - aj ked nerada... neviem, co sa s nimi stalo, prestali sa mnozit a miesto krasne priesvitnych kuskov velkosti hrozienok sa z nich stali nepriehladne zlto biele tvarohovite drobce... Image

(predpokladam, ze im neprospelo cestovanie - teda skor kontrola batoziny na letisku... alebo - zeby kvalita vody? mam dojem, ze pitna voda vo verejnej vodovodnej sieti je tu len ionizovana, nie chlorovana ako na SK...) Image

... dost ma to mrzi, lebo tentoraz nalev celkom chutil aj manzelovi - a vobec som sa nedostala k nejakym poriadnym experimentom s chutou, stihla som akurat klasiku klasicku s hrozienkami a potom este trojdnovy nalev, riedeny matovym maceratom... hadam v maji, ked zas pridem na SK, zozeniem dalsie a kedze teraz pojdeme busom, snad to preziju... Image
milka

Postby RedHawk » Monday, 23. March 2009, 19:34

no moje ziju ale nepijem z nich.
Mam ich iba na "chov"
RedHawk
VIP
VIP

Postby milka » Monday, 23. March 2009, 21:31

Takze sa mozem koncom maja ozvat? Image
milka

Postby RedHawk » Monday, 23. March 2009, 21:43

Imagepokojne
RedHawk
VIP
VIP

Postby lucianna » Monday, 23. March 2009, 22:05

mne za posledných 10 dní narástli zo 140 g na 480 g!

časť z nich dám buď nejako zahibernovať
alebo porozdávam - len nie je komu (okrem živany)
alebo žeby vyhodím?
Image
lucianna
VIP
VIP

Postby Ametyst » Sunday, 15. May 2011, 18:27

Stalo sa mi s Tibi nieco trochu divne. :) .

Kvoli ocistnej hladovke som na tibi krystaly cca mesiac nesiahla, zmierena s tym ze si po jej skonceni zase raz objednam novu nasadu z eBay. Uz sa v minulosti parkrat stalo, ze mali krystaly "pauzu", ak som ich nechala v ramci experimentovania v povodnej nadobe a naleve, po par dnoch sa tam vytvoril taky skaredy mutny povlak, aky sa vytvara npr. pri kvaseni tzv. "uhoriek rychlokvasiek", a po case pod nim krystaly uhynuli...tzn. uz viac nenabehli po osetreni na rast.
Tentokrat zostali sice tiez najprv par dni vo 2 flasich v naleve, nez som ich ale stihla potom zlikvidovat alebo uskladnit, zacal sa na oboch vytvarat povlak, ktory sa mi zdal ale tentokrat nejaky iny, a stale viac hrubol. Tak zostali krystaliky mesiac proste tam na pozorovanie, nik s nimi za tu dobu nehybal.
A po mesiaci mam (okrem 2 flias prvotriedneho octu, ktory je uz zliaty a bude na zeleninove salaty) na povrchu tekutiny cosi, co neviem ako nazvat. Snad hybrid typu "Timbucha". :)
Je to na nerozoznanie od huby kombuchy, len je to snehobiele. Fotka je 2 dni stara, odvtedy cerstvo premyte a nalozene krystaliky znova krasne pracuju a perlia. Novovzniknute "huby" som nalozila zvlast, takisto s cukrom a hrozienkami, takisto krasne pracuju.

Tibi pestujem uz vyse 2 rokov, nie som teda zaciatocnik, ale taketo nieco som s nimi este nikdy nezazila.
Vie mi to niekto prosim nejako vysvetlit? Ma niekto podobnu skusenost? Stretol sa uz niekto s niecim takym? :) Nejako fakt neviem presne, co si o tom mysliet, googlenie tiez neviedlo k ziadnemu vysledku.

Vdaka vopred za odpovede. hatoff https://picasaweb.google.com/113355085835714806368/Tibi#
Ametyst

Postby lucianna » Friday, 20. May 2011, 12:54

no mne sa taketo nestalo, ani som nepocula, ze by sa take niekomu stalo. osobne by som tuto kulturu uz asi dalej nepouzivala. maximalne po biologicko-chemickom rozbore, ktory by ukazal o co ide a ci je to neskodne *18*
Image
lucianna
VIP
VIP

Postby Ametyst » Friday, 20. May 2011, 15:43

Ved stalo sa a uz mam objednane nove, ale tie "novohuby" som si ponechala a "chovám" ich ;), mam to miesto akvaria povedzme. som proste zvedava, ako sa budu vyvijat dalej. Zatial ako vravim sa vyzorom aj na ohmat tvaria naozaj ako kombuchy, az na tu ich krasnu bielu farbu. V reali inak vyzeraju vyslovene sympaticky, povedala by som. :smile:
Ametyst

Postby pingor » Sunday, 13. May 2012, 15:26

ja ich mám asi pol roka, ale vôbec sa mi nemnožia ... môže mi niekto poradiť ?
pingor

Previous

Return to Rastliny liečia