Stromy - léčivé a magické účinky

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Postby She-wolf » Wednesday, 26. December 2007, 23:10

Na luke za nasim mestom je jeden velky strom, dub. Neviem preco, ale vzdy ked som pri nom sa citim uplne vyborne... Oprem sa o neho, alebo ho objimem (nastastie tam nie je vela okoloiducich).... A mam velkeho pokoja, stastia... ze nic z mojich problemov nie je tak dolezity ako vyzera... A velmi dobre sa mi pri nom premysla, nieco nad cim premyslam doma cele dni sa mi tam zda uplne jasne.. Citim tak cisto, akoby som sa s tym stromom spojila a spolu sme zdielali vsetky pocity, akoby som prijmala jeho pozitivnu energiu a on zas zo mna odoberal negativnu energiu, smutok, melancholiu. Casto tam chodim, ked mam depku, hoci to nie je zrovna najblizsie, ale pomaha mi to. Vzdy mam pri nom ten nadherny pocit, ked odchadzam, odchadzam stastna, akoby mi "povedal" ze ked budem mat problem kedykolvek mozem za nim prist, a ked sa k nemu blizim, citim akoby ma volal k sebe. Ziadny iny strom v mojom okoli na mna takto neposobi. A na mojich znamich neposobi ten dub tak ako na mna, citia sice pocit stastia, ale ovela ovela menej ako ja a nic viac, len to stastie. Mozno to bude tym, ze som citlivejsia, neviem. Neviete preco na mna ten strom tak posobi? Preco nie ostatne stromy, ale prave ten?
She-wolf

Re: strom

Postby vilcakul » Thursday, 06. March 2008, 09:57

Tak na tuto otázku by Vám věděli odpovědět staří keltští druidové, určitě máte větší citlivost než ostatní lidé a proto Vás ten dub tak dobře zharmonizuje. Zkuste se podívat na následující stránky: http://www.stromyazivot.cz Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby henka » Thursday, 06. March 2008, 10:25

krásna stránka Image včera v noci som ju študovala.. ma inšpirovali...pre deti v škole robiť "seminár" o stromoch Image
Image
henka
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (9)

Postby vilcakul » Thursday, 06. March 2008, 10:50

To jsem rád a rozhodl jsem se věnovat stromům samostatné téma ve fóru Rostliny lečia Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby vilcakul » Thursday, 06. March 2008, 11:05

[justify]Rozhodl jsem se otevřít nové téma věnované stromům, které byly pro keltské druidy posvatné, protože spojují člověka s duchovní sférou a ctili je jako prostředníky mezi člověkem a Bohem. Jako všechny oblasti alternativní medicíny i tato oblast je podceňovaná, i když gemmoterapie je hlavně naukou o léčivých účincích stromů. Image[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Re: Stromy - léčivé a magické účinky

Postby vilcakul » Thursday, 06. March 2008, 12:59

[justify][JUSTIFY]S T R O M

Ne každý je ochoten zapojit své citové vnímání a uvědomit si velkou životadárnou sílu stromů, jejich velkou potřebnost pro naše žití, včetně naladění se na jejich přírodní bytosti, neboli Dévy stromů.

Ne každý chápe všechny souvislosti, okolnosti i zákonitosti jejich života. Proto bych se zde rád také zmínil mimo jiné i o věcných, vědecky doložitelných faktech o stromech a jejich vlivu i významu pro náš lidský rod, pro zvířata a celou tuto krásnou planetu Zemi.

Naše planeta má za sebou již dlouhý život přibližně 5 miliard let. Stromy na ní rostou a žijí přibližně 300 milionů let. Prvními ,,osadníky“ na této Zemi byly jehličnany a gingkovité, a teprve později v době křídové asi před 135 miliony lety vznikly listnaté stromy, jako vrby, břízy, buky, jilmy a lísky.

Jelikož velmi vzdálení předchůdci člověka zde lovili asi tak před 50 tisíci lety, před 500 tisíci objevil homo erectus oheň a před 5 miliony lety existovala podobná stvoření člověku,dá se říci, že stromy jsou přibližně dvakrát starší než naši prapředci, primáti. Ano i pro mne jsou to nepředstavitelná čísla i časová údobí, ale jak je zřejmé, stromy to nezastaví v jejich neustálém koloběhu života, kdy z malého semínka vyroste statný, štíhlý, malý i velký, listnatý, či jehličnatý STROM.

Strom, jenž vnímá vždy svou sounáležitost s přírodou a jejím děním. Vždy si je vědom příchodu jara, léta, podzimu i zimy a v souznění s těmito přírodními obdobími sladí svůj život i svůj šat nejen v koruně stromu. Jen pohleďme na ty kmeny a rozvětvený život ve větvích, až k těm nejtenším větévkám a na nich až k lístečkům stromu. Je to jako krásná a ušlechtilá myšlenka, která z malého semínka vyrostla v kmen a stále se rozvíjející ve větvích a větvičkách, nabírá svou sílu na cestě ke Světlu a za sluncem. Vše má svou dobu klidu, příprav i dobu růstu a květu, po ní přichází doba plodů a sklizně a opět klid a příprava na další rok plný nových myšlenek, plodů a sklizně. (Teď mě tak napadá, víte, čípak byla ta první, čistá, všetvořící myšlenka a po ní i slova a čin, který dal vzniknout tomuto světu a všemu, co je v něm, včetně stromů ???)

Není to úžasné, když vzpomeneme na tu nádhernou různorodost i pestrou barevnost stromů. Oni stále dokáží žít spolu, vedle sebe i od sebe v harmonii a lásce v čistém souznění. Proč ne my ? Je známo, že dokážeme žít několik týdnů bez jídla, pár dnů bez vody, ale po 3-5 minutách bez kyslíku umíráme. Všechno živé na této Zemi přestává žít a umírá, pokud nemá zdravý vzduch k dýchání. A tento velký a potřebný DAR k životu nám každý den, v každou chvíli dodávají STROMY a LESY.

Skrze naše plíce kterými dýcháme tento vzduch - DAR, tak zůstáváme v neustálém kontaktu se Stromy i okolím, aniž si to uvědomujeme. Ne náhodou jsou plíce největším lidským orgánem. Pokud zploštíme všechny naše plicní sklípky a rozprostřeme je na zem, pokryjeme jimi plochu velkou jako fotbalové hřiště. Což vyvrací rozšířenou myšlenku, že největším naším orgánem je kůže. Kdyby nebylo lesů a stromů, museli bychom sebou nosit ,,plicní plachtu“ o velikosti fotbalového hřiště, skrze niž bychom mohli teprve dýchat, nebo nosit kyslíkové přístroje.

STROMY nám však umožňují žít a prodlužovat si dýcháním životní sílu. Vděčíme jim za klima na této planetě. Lesy dodávají vlhkost; v horkých a suchých dnech ochlazují a čistí vzduch. V létě poskytují příjemný stín a vždy klid a mír pro naše rozbouřené myšlenky i bolavá srdce. Při velkých deštích stromy stahují vlhkost ze vzduchu a zadržují dešťovou vodu jako houba. Les svou půdou z kořenů a humusu filtruje jedy a špínu z vody, která vsakuje jako spodní voda. Jeden jediný strom protáhne půdou rok co rok 30 000 litrů vody. Vzrostlý strom s plochou listů 1 200 m čtverečních vyprodukuje za rok asi 4 500 kg kyslíku a odebere při tom ze vzduchu kolem 6 000 kg pro člověka jedovatého kysličníku uhličitého.[/justify]
Zdroj: http://www.stromyazivot.cz[/JUSTIFY]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby divoska » Thursday, 06. March 2008, 13:53

Image

medzi moje najoblubenejsie patri uz spominana lipa, vrby, platany a brezy, z ihlicnatych vonave jedlicky /vianocny stromcek mame umely podotykam Image/ a srdce mi pisti po bonsajoch Image hadam na ne budem mat vhodne podmienky. aspon na jeden jediny malicky ImageImage

a specialne smekam klobuk pred osamelymi stromami v strede poli, ktore odolavaju nastraham vsetkych necasov a stoja tam sice opusteno ale o to viac elegantne, pevne a odhodlane Image

ps. potom to tak vyzera ked sa v aute chcem ucit a namiesto toho kukam vsade okolo ImageImage
Image
lubim... teda som...
divoska
VIP
VIP

Postby dada » Thursday, 06. March 2008, 16:36

Stromy-ano,je to pekna tema,od stromkov sa clovek moze len ucit,ked k nim pristupime s uctou,s laskou a respektom-pohladim ho,pozdravim,mojho brata-sestru,poprosim ho,ci sa mozem pri nom zlozit,opriet on chrbat,sedim,zavriem oci a spolu pulzujeme,pokecame,
ano,aj mu porozpravam,co mam momentalne na dusi ,pomoze,poradi,rozlucim sa a idem dalej,mam obrovske stastie,ze byvam v meste a 5 minut od panelaku mame les...rozumiem stromom,ony rozumeju mne... troska mi je luto,ze som na to prisla len v poslednych rokoch...v zime,samozrejme respektujem ich oddych,ale uz prichadza jar a zas budeme spoluImage
dada

Postby GigiViera » Thursday, 06. March 2008, 18:25

Pekné zážitky, dada. MA tak napadlo k tomu, že mám mimoriadne rada stromy zasypané snehom...určite to s tým ich odpočinkom nebude také vážne. Inak v šamanizme sa robia cesty k duchom prírody, daného miesta alebo konkrétnych rastlín.... jedna z iniciačných techník je proste sedieť na mieste v prírode, ktoré nás nejakým spôsobom oslovilo, sedieť aspoň hodinu, lepšie aj dlhšie (odvážlivci môžu aj cez noc), a hľadať tri mimoriadne momenty, ktorými sa Ti miesto alebo jeho bytosti prihovoria. Po návrate adept tieto svoje zážitky rozpráva zasväcujúcemu, ktorý mu pomôže nájsť ich význam a prepojenie na praktický život. Sú to pekné zážitky.
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby Azmodan » Thursday, 06. March 2008, 19:03

ja mozem len napisat:

lubim stromy a som stastny ked sa o niektore opriem - ale sam.
Hiolo ka pali k?, nah? ka pali pa´a.
Pevný zráz sa prepadá, mohutné bralo sa láme.
Azmodan

Blog: View Blog (3)

Postby dada » Thursday, 06. March 2008, 19:55

Azmodan:suhlasimImage
to Gigi:takisto,samanizmus mi nie je neznamy,takisto nieco z toho robim,silove miesta si vytvaram,skusam sa spojit so svojim totemovym zvieratom,samozrejme s milovanymi bytostami prirody atd...no,ale aby sme neboli taki vazni,nieco na pobavenie,normalne mam aj teraz zachvat rehotu,ked sme frcali na Castanedovi-zboznujem dona Genara-vtedy som robila v Rakusoch,vecer som si zvykla posediet na dvore,no a uz neviem,ktoru knihu som prave citala,ja som za kazdym krom a ze ich tam bolo dostImage,videla nejakeho ducha,nocnych motylov atd...ved je to aj kopec rokov dozadu,no a jeden kamos stale chcel vidiet ducha vodyImage,tak sme ho museli priviazat ku kolu k rieke a nechat ho tam celu noc,jasneImage,duch vody sa nanho vydlabol,maximalne bol rano no...ako to mam vyjadrit slusne,domyslite si,to boli nase nase zaciatky nadherne,uzasne aj smiesne,aspon je naco spominatImage
dada

Postby vilcakul » Thursday, 06. March 2008, 21:00

[justify]Já mám také velmi pozitivní prožitky se stromy a jsou některé, které mě úplně bytostně přitahují, jakoby si říkali o obejmutí. Za ty léta mi poskytly nespočet nezapomenutelných okamžiků a když vidím, jak se naše stromy kácejí jeden za druhým, tak mi to trhá srdce! Image[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby divoska » Saturday, 08. March 2008, 10:38

tiez to nikdy nepochopim
Image
lubim... teda som...
divoska
VIP
VIP

Postby poirot » Saturday, 08. March 2008, 11:19

Ono to nieje až také ťažké pochopiť, stavím sa, že práve sedíš v miestnosti, kde sa nachádzajú aspoň 4 drevené predmety. Image
There's a monster growing in our heads, raised up on the wicked things we've said...
(the cardigans)
poirot

Postby divoska » Saturday, 08. March 2008, 19:40

nechytaj za slovicka, vies dobre ako to bolo myslene. nepochopim neadekvatne vyrubovanie a stavanie fabrik a barakov hlava na hlave. kopce a lesy ktore si poznal a nikomu nevadili su odrazu prec. nie jeden, dva, ale drviva vacsina..
vzdy sa potesim ked pri nejakom dialnicnom vyjazde alebo ceste nasadia aspon take tie umele nasilu sadenice, stale je to vsak lepsie nez nic, otazka ale stoji, ci nam toto vynahradi ten povodny stav.. asi horko tazko
Image
lubim... teda som...
divoska
VIP
VIP

Postby henka » Saturday, 08. March 2008, 20:11

ja mám nervy keď sa prisťahujú ku nám na ulicu noví ľudia a prvé čo urobia je, že vyrúbu velikánske stromy čo im rastú na dvore alebo v záhrade... to ip dokola, keď nový príde, furt musí niečo zrúbať (nie staré a suché podotýkam)

a najnovšie sa vo velkom rúbe aj v dedine. sadia sa také tie dekoračné "akože" stromy... zo zákona musí samospráva spracovávať zelený odpad...je s tým robota, ide to do peńazí zhrabať, odviezť na skládku, rozdrviť (predať naj niekomu do rodiny na výrobu biopaliva), už ťažko som niesla, keď opiľovali vo Zvolene , ale dobre...lepšie skrátiť im konáre, veď obrastú, ale komplet vyrúbať Image

to už nehovorím o tom ako sa vynovovalo námestie vo zvolene (nie len tam)...park zrovnali so zemou, vykládli dlažbou jak u pipi, peňazí dali na prerábky projektu, že by sa somálci všetci vykŕmili (aj tak im to puká) nasadili tie smiešna pidistromky obohnané ohrádkou Image no des

ľudia sú "šťastní" v tieni tých smiešnych "stromov" keď je v lete 40 st. a lavičky prázdne, lebo vydláždené sála
každí sa strká do tých nádherných gumových stánkov s pivom Image ja toto nepochopím, tento blbinec
Image
henka
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (9)

Postby pystalka » Saturday, 08. March 2008, 21:21

Stromy su aj moja Image zalezitost. Hoci aj ine rastlinne bytosti, ale stromy obzvlast. Image
Z rubania je mi tiez smutno, ale este smutnejsie z toho, nakolko su prehliadane a povazovane za nedolezite. Sice kazdy tak nejak vie, ze davaju kyslik a cistia vzduch, ale ze ved no.. je ich stale dost a ved to su stromy, oni preziju vsetko. V dedine kde moji rodicia ziju orezali celu alej a vytvorili prekrasne stlpy. Myslela som ze odpadnem, ked som sa pytala susedov co si o tom myslia. Citujem "Ved oni sa poberu"... asi po 3 rokoch je polovica z nich mrtva.... Pritom sa o nich predtym roky s laskou staral jeden ujo a boli to ozaj majestatne zdravucko zdrave gastany.
A tiez mi je smutno z toho, ked sa pytam nejakeho botanika, ci ma nejaku skusenost s rozpravanim so stromami, tak na mna pozera akoby som z marsu prisla.

Ale zase co ma tesi a niekedy aj trosku udivuje, nakolko su nam stromy napriek vsetkemu stale naklonene. Uz som sa stretla sice aj s tym, ze niektore boli z ludi dost rozmrzene, ale zatial sa mi nestalo, aby mi strom neukazal na co sa pytam, aj ked je mrzuty. To sa mi zda uzasne. Ale na druhej strane si iste vyberam spriatelene stromy...

V poslednom case najcastejsie navstevujem jednu borovicu. Ani neviem ako sme sa nasli, ale bola to laska na prvy pohlad. Nie je velmi stara, rastie kusok od panelaku vo vysadenom lesiku. Niekedy aj pol hodiny v jej korune sedim a zhora na svet kukam. Tiez ma obcas prekvapi, ze si ma tam nik nevsimne a to okolo taky chodnicek vedie, po ktorom psickari obcas chodia.
Hmm a ta borovica mi dava nieco take, co som si sama pre seba niecim ako materinskou laskou pomenovala. Isto by aj kolacov napiekla, keby borovicou nebola Image.. a vela nadeje mi dodava.. ked treba aj obrazky nadejno vrelo laskave ukazuje...

Paci sa mi tiez spoznavat aj ine stromy, toto leto som napriklad limbu v horach objavila, ta zas pre mna ako taka mudra starenka je.. Doteraz som si skor buky, duby, platany vsimala.. Sa mi paci ta vselijakost medzi stromami...
pystalka

Postby vilcakul » Saturday, 08. March 2008, 21:44

[justify]I u nás byla překrásná kaštanová alej, taková jaká se nikde nevidí. Jednoho dne ji začaly vyřezávat a úplně ji zlikvidovali. Vymlouvali se na to, že stromy byly staré a už byly nebezpečné pro okolí. Zajímavé je jen to, že na místě činu zůstaly zdravé pařezy a dotýčné stromy zmizely z místa činu jako pára nad hrncem. Toto bezhlavé kácení pokračuje každým dnem, kácí se větrolamy, které zadržovaly vítr, aby neodnášel půdu a raz krajiny se úplně změnil. U nás se lesy kácí a dřevo se za dobré peníze vyváží do zahraničí, v cizině si na rozdíl od nás své lesy a přírodní bohatství chrání![/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby Linda » Saturday, 08. March 2008, 21:45

henka, aj u nás v meste sa likvidovali stromy. na námestí našťastie nasadili krásne lipy, ale popri rieke vyrúbali neviem koľko topoľov a gaštanov a v parku teraz odstránili niekoľko javorov (možno si si aj všimla, ked si tu bola). a vraj je to všetko kvôli bezpečnosti. lebo ked boli vetry, tak padali konáre...
Priťahujete to, na čo väčšinou myslíte, bez ohľadu na to, či ste
si týchto myšlienok vedomí, alebo nie. Tam leží pes zakopaný.
Linda
VIP
VIP

Blog: View Blog (8)

Postby poirot » Sunday, 09. March 2008, 11:22

U nás v Brezne tieto mestské problémy so stromami vyriešili (asi náhodou) tak, že všade nasadili dáku nesmrteľnú odrodu javora, a keď už teda tie konáre začnú zavadzať úplne surovo ich oskalpujú, že zostane len kmeň bez konárov. No a tieto kmene sa tým nijako nedajú znechutiť a na jar si vždy vyženú nové zdravé prúty....Image... máme taký večne mladý mestský porast.
There's a monster growing in our heads, raised up on the wicked things we've said...
(the cardigans)
poirot

Next

Return to Rastliny liečia