Ruta graveolens

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Ruta graveolens

Postby vilcakul » Monday, 25. February 2008, 21:52

[justify]Pochází pravděpodobně ze Středomoří, domovem je v jižní Evropě. Je to vytrvalý, vždy zelený keřík nebo polokeř. Rostlina vyhání z vytrvalého, dřevnatého oddenku přímou, bohatě větvenou až ? metru vysokou lodyhu, s listy 2 až 3 zpeřeně dělenými, celokrajnými, dužnatými, žláznatě tečkovanými. Dřevnatá část lodyhy je uvnitř žlutá.
Žluté květy skládají bohaté, vrcholíkovité květenství, složené z vidlanů, jejichž poslední osy přecházejí do vijanů.
Květy jsou čtyř nebo pětičetné. Plodem je čtyř až pětipouzdrá tobolka, otvírající se na vrcholu každého pouzdra skulinkou.

Droga obsahuje až 0,5 % toxické silice a kolem 2 % flavonového derivátu rutinu, který je příbuzný citrinu, označovaného jako vitamín P. Dále zde nacházíme furokumaríny, deriváty lignanu, řadu alkaloidů různého typu, kyselinu jablečnou, hořčiny a třísloviny.
Podle znamé Doktríny signatur je zřejmé její působení na žlučník. Má protikřečový účinek při kolikách žlučníku, používá se i při ledvinových kolikách. Má protisklerotický účinek, rozšiřuje cévy a činí je pružné a pevné. Zvyšuje tonus dělohy , proto užívaná při menstruačních problémech. Díky hořčinám zlepšuje trávení, takže má celkový vliv na trávicí systém. Používá se i jako sedativum a taky jako kardiosedativum.
Oblast působení : játra; slezina; nervy; vazy; děloha; krevní oběh; spasmolytický účinek; napjaté vazy a svaly; úprava menstruace. Dále při nervových křečích, neuralgií, poranění, bolesti uší, revmatických bolestí. Nejlepším antidotem při předávkování je Hydrastis canadensis, ať už vně nebo vnitřně.
Energie a chuť : Hořká, štiplavá, teplá. Při užití u mužů dojde ke snížení libida ! Vůně čerstvé rostliny pomáhá prý udržet jasnou hlavu ve „ věcech lásky ". Svého nositele chrání routa - nošená v malém váčku na krku - před vlkodlaky, vampýry a čarodějnicemi.
Ve středověku byla routa složkou proslaveného „ octa čtyř zlodějů ", sloužící k dezinfekčním omývaní těla v době morových a jiných epidemií. Aplikace čerstvé rostliny je nevhodná, kontakt s ní může přivodit závažné kožní onemocnění s tvorbou puchýřů. Čerstvá bylina nepříjemně zapáchá, což u disponovaných osob může vyvolat nevolnost.

Symbolika : Květy routy jsou vybaveny čtyřmi žlutozelenými korunními plátky, jen některé, zpravidla středové, mají okvětních plátků pět. Podle Paracelsa odpovídá číslo 4 hmotě, kdežto číslo 5 duchu, takže můžeme odvodit, že routa sjednocuje ducha a hmotu do jediné podstaty. Tím bylina napovídá, že může napomoci v situacích, kdy hmota brutálním způsobem utlačuje v člověku duchovní prvek, kdy je postižený materiálními a společenskými okolnostmi natolik uštván, že se mu na rozvoj ducha nedostává sil. Je to v situacích, kdy společenské „ musím " stojí proti duchovnímu „ nemohu ". Tito lidé nejsou posléze schopni vůli ovládat duchem, jak je nutné a žádoucí. Na tělesné úrovni pak vyvstávají poruchy jater, žlučníku, vznikají ekzémy či srdeční arytmie a na duševní úrovni dominují úzkosti, depresivní stavy, pocení.[/justify]
User avatar
vilcakul
Moderátor
Moderátor
 
Posts: 473
Joined: Monday, 25. February 2008, 13:35

Return to Rastliny liečia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron