Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Postby vilcakul » Monday, 25. February 2008, 21:55

[justify]Řebříček obecný - Millefolium (Achillea millefolium) čeleď Compositae (patří sem Tarax., Calend., Bell-p.)
Lidové názvy: cikánský žebr, hřebíček, husí jazýček, husí ocásek, jazejček, kočičí ocas, kroupky, krupička, krvavník, krvávník, mačačinec, myší chvost, myší chvostek, myší chvostík, myší ocásek, ovčí žebro, ředřík, tisíclistník, zaječí chléb, všekoření, žebráček, žebříček, žebřík.

Popis:
Vytrvalá, až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, nahoře větvená, často na bázi hranatá, chlupatá. Listy střídavé, přisedlé, zřídka krátce řapíkaté, v obrysu úzce kopinaté, 2x až 3x peřenosečné. Květy uspořádány v chocholíku, okolo 6 mm v průměru, jazykovité květy nejčastěji v počtu 4 až 6, bílé nebo růžové, 3zubé, trubkovité květy žlutobílé. Plodem je nažka. Kvete v VI až X.

Stanoviště:
Mírně suché louky, pastviny, okraje cest, meze, lesní paseky, navážky, rumiště, preferuje půdy sušší, dusíkaté, kamenité nebo písčité.

Rozšíření:
V ČR od nížin po horské oblasti hojný, pouze v nejteplejších a nejsušších místech zřejmě chybí. Celkově roste v celé Evropě včetně Islandu a na Sibiři, druhotně v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Složení:
Obsahuje glykosidickou hořčinu, silici (okolo 0,25%) s kolísavým obsahem azulénů (0 až 40% v závislosti na lokalitě a počasí), alkaloidy, flavony, tříslovinu, cholin, aldehydy, kyseliny mravenčí, octovou a salicylovou a fluoreskující a fotosenzibilizující látku ze skupiny furokumarinů.

Doba sběru:
Sbírá se květ nebo nať. Květní úbory se stříhají od července do září a suší se ve slabých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 °C. Nať se sbírá v době počínajícího květu, seřezávají se vrcholové části nezdřevnatělých lodyh, suší se ve svazcích zavěšených na šňůrách opět při teplotě do 35 °C.

Historie:
Podle legendy Achilles v Trojské válce u svého spolubojovníka zastavil krvácení z rán listy řebříčku podobné kapradí. Věda už od té doby potvrdila tvrzení mytologického hrdiny, rostlinka obsahuje takové sloučeniny, které zastavují krvácení, ale mají i analgetický a protizánětlivý účinek, který je taky užitečný při ošetřování ran. Napomáhá trávení a má mírně uklidňující účinek a také stojí za vzpomínku jeho použití při menstruačních potížích.
Achilles objevil už před 2 500 lety lékařské použití řebříčku. Lékař Dioskroidés, který se přidal k římské legii, doporučoval vojákům, aby si rozmačkané listy řebříčku vtírali do ran. Proto mu ve středověku říkali „tráva na rány vojáků" nebo „tráva na krvácení" poukazuje tak na jeho účinek na zastavení krvácení.
Čínští lékaři ho také používali při zápalech, krvácení, silných menstruačních výtocích a na to i při pokousání psem nebo při uštknutí hadem. Řebříček používali i při Ji-Ting předpovědích budoucnosti, dnes na to v první řadě používají mince, ale v té době do této tradiční hry zapojili i stonek řebříčku. Indičtí doktoři ho v ajurvédě používali na zmírnění horečky.

Zastavuje krvácení:
Fytoterapeut John Gerard ho doporučoval na „abscesy v pohlavních orgánech". V XVII. století ho předepisoval John Parkinson jako zaručený prostředek na zástavu krvácení z nosu. Nicholas Culpeper o něm napsal: „mast připravená z listů řebříčku vyléčí rány...zastavuje silné krvácení...je dobrý na zápaly a vředy...a je výborný na zlatou žílu".
Do Severní Ameriky ho zavlékli přistěhovalci a Indiáni ho s nadšením používali při ošetření ran a popálenin, vnitřně při léčení nachlazení, bolesti hrdla, zápalu kloubů, bolesti zubů, nespavosti a při poruše trávení. Ekletici ho v XIX. století ho předepisovali při krvavé moči, zlaté žíle, menstruačních křečích, při krvavé stolici a krvácení. Současný herbalista Steven Foster doporučuje řebříček používat při obvázaní ran. Druzí ho doporučují na horečku, při infekci močových cest a k nápravě poruchy trávení.

Léčivé účinky řebříčku:
Kdyby měl Achilles po ruce řebříček, když ho zranili na citlivém místě, určitě by přežil trojskou válku.
Ošetření ran: Řebříček obsahuje řadu sloučenin, které mají roli při ošetřování ran, z nich dvě (achilletin a achillein) napomáhají srážlivosti krve. Jiné (azulén, kámfor, kamazulén, eugenol, kvercitin, rutin a kyselina salycilová) mají analgetický a protizánětlivý účinek. Další jako taniny, terpineol a cineol jsou antiseptické.
Trávení: Řebříček obsahuje jednu látku, která je i v heřmánku (kamazulén), který má protikřečový účinek, protože uklidňuje hladké svaly trávicího systému. Vědci přitom nepovažuji účinek řebříčku na trávení za významný jako u heřmánku.
Ženské problémy: Protikřečový účinek působí nejen na trávicí systém, ale i na hladké svalstvo dělohy, podporujíc tak účinek řebříčku při menstruačních problémech.
Prostředek na uklidnění, analgetikum: Řebříček používali i jako prostředek proti nespavosti, rostlina obsahuje v malém množství jednu sloučeninu účinkem podobné marihuaně obsahující tujon. Kvůli této sloučenině s hypnotickým účinkem má řebříček uspávající účinek.
Zajímavá možnost:
Experimenty na zvířatech dokázaly ještě jeden zajímavý účinek řebříčku a to, že ochrání játra před toxickými sloučeninami. V Indii byl vykázán i léčivý účinek řebříčku při zánětu jater, po dohodě s lékařem může být požit v této indikaci.

Symbolika:(když ji nalezneš ve svém čaji, pomni, co Ti říká): "Žebřík k poznání je dlouhý, snaž se, ale přitom nikdy nezapomínej na svou rodinu, stoupej vzhůru i se svým partnerem."
Řebříček je v podstatě plevelná rostlina a dovede se uplatnit i tam, kde se jiným rostlinám příliš nevede. Z toho analogicky vyplývá, že bude vhodně pomáhat lidem žijícím stísněně, omezeně, lidem různě utiskovaným, ať již příliš dominantním partnerem, nebo jinými vnějšími okolnostmi.
Takový člověk se velmi lehce dostává do situací, které mu přinášejí zvýšené stresové napětí, ať se snaží jak se snaží. Jednou mu chybí peníze, podruhé vzdělání, potřetí společenské postavení anebo nemá ten správný původ.

Při tomto životném stylu na sebe srdeční potíže nenechávají obyčejně dlouho čekat a právě tady může výrazně pomoct řebříček. Vždy je však třeba dbát na to, že bylina není určena pro dlouhodobé podávání.
Sledujeme-li prastarou nauku o analogiích a signaturách dále, nabízejí se nám další možnosti. Řebříček má velmi členité listy, vzdáleně připomínají žebřík. Pomocí listů rostlina dýchá a listy, tedy dýchání, jsou u této rostliny zvýrazněny. Podle stejné nauky pak vzdušnému živlu odpovídá myšlení. Proto je tato rostlina také předurčena pro lidi, jejichž myšlení je velmi rozmanité, čilé a zabírá okruh tisíce zájmů. Tyto lidi nic nenechává lhostejnými a vzruší je stejně letmé zahlédnutí autonehody, jako špatně sehraný zápas oblíbeného fotbalového mužstva nebo citlivěji zahraný film. Tito lidé se často dostávají do časové tísné, která plodí omyly a ty zase další tlaky. Růst krevního tlaku nebo jiné oběhové poruchy nebudou výjimkou.

A tady opět dobře pomůže řebříček. Protože není určen pro dlouhodobé podávání, bude spíš vhodný pro kolísavý tlak nebo občas se vyskytující srdeční arytmie, než pro léčbu vleklé a již dosti prohloubené poruchy.

Polarita: ženská. Signatura: Venuše. Živel: voda.Využití rostlinných sil: ochrana spánku, láska, psychické síly, exorcismus.

Magické využití:
Rostlina měla svůj význam pro předpovídání osudu a Číňané stonky řebříčku používají k vyjevování některých proroctví.
Řebříček ochraňuje svého nositele. Drží-li se v ruce, zbavuje strachu a dodává odvahy. Kytice sušeného řebříčku zavěšena nad postelí, stejně jako řebříček použitý ve svatebních ozdobách, zajišťuje lásku na sedm let. Používá se i při jiných kouzlech lásky. Nošen přitahuje nejen lásku, ale i přátele a vzdálené příbuzné, se kterými byste se rádi setkali. Přitahuje pozornost těch, které chcete nejvíc vidět.
Z řebříčku se připravuje odvar, který se používá v čaji ke zvýšení psychických sil.
Umývání hlavy v odvaru z řebříčku zabraňuje vypadávání vlasů, tento přípravek však funguje jako prevence.Řebříček se též používá k vymýtání zla a zloby z lidí, předmětů i prostoru.

Zdroje:
Jiří Janča a Josef Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Michael Castleman: Encyklopedie léčivých rostlin (The healing herbs)
Multimedialní CD: Léčivé byliny[/justify]
User avatar
vilcakul
Moderátor
Moderátor
 
Posts: 473
Joined: Monday, 25. February 2008, 13:35

Return to Rastliny liečia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron