Ľubovník - trezalka (Hypericum perforatum L.)

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Re: Ľubovník - trezalka (Hypericum perforatum L.)

Postby henka » Tuesday, 24. June 2008, 10:21

fúha! no ešteže dam na moju mamu čosa týka varenia, jej tento olej vždysmrdel a tak u nás sa nepoužíval. no to je info toto! Image
Image
henka
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (9)

Postby vilcakul » Tuesday, 24. June 2008, 10:48

Linda wrote:uff, tak to budem musieť asi vyliať Image

Lindo nevylívej to, bude to dobré pro krávy Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby Linda » Tuesday, 24. June 2008, 11:34

a kde nejakú nájdem? ImageImage

inak som sa práve vrátila z mesta a už mám slnečnicový olej,
takže poobede sa ide na ľubovník Image
Priťahujete to, na čo väčšinou myslíte, bez ohľadu na to, či ste
si týchto myšlienok vedomí, alebo nie. Tam leží pes zakopaný.
Linda
VIP
VIP

Blog: View Blog (8)

Postby vilcakul » Tuesday, 24. June 2008, 12:09

To už hej... Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby vilcakul » Wednesday, 25. June 2008, 12:26

Když už jste ve sběru té třezalky, doporučil bych si nasbírat i na tinkturu - neexistuje lepší prostředek jako obklad na poranění nervů, přivření prstů mezi dveře, poranění páteře a v neposlední řadě ochrání před otravou krve, když šlapnete na rezavý hřebík Image. Stačí nasbírat do 1dcl flášky, zalít a nechat vyluhovat, bude se hodit v každém případě pro celou rodinu! Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby fiohattu » Wednesday, 25. June 2008, 14:11

U nas take nerastie Image Image

A nejaky tip na stipance po muchach, muskach, komaroch nemas? Image
Nieco take carovne... ze potries a nesvrbi a zmizne to Image
Každý človek je duša a má telo, no napriek tomu si mnohí myslia, že človek je telo a má dušu...
fiohattu

Postby vilcakul » Wednesday, 25. June 2008, 14:30

hej mám - třezalka je dobrá na každé štípnutí, pokousání a píchnutí
Jinak je v této indikaci dobré homeopatikum Ledum palustre, má ty samé indikace jako třezalka, jenom plus je to, že je hlavním lékem na Lymskou nemoc a při preventivním užití na Tebe komáři nepůjdou, radši se Ti vyhnou, jinak pomáhá i vitamín B.
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby GigiViera » Wednesday, 25. June 2008, 14:38

Presne to ma napadlo, že čo na štípnutie, ale také vážnejšie - švagor je dosť asi alergický a keďže pracuje veľa vo vinohrade, občas skončí s riadnym opuchom- našťastie len lokálnym aj keď veľkým, nedusí ho to ä jedna pani u nás zomrela na poštípanie včelou či osou, už pekných pár rokov dozadu, ale v záhrade a na dedine.. zostali po nej dve deti, malé). Doporučiť mu Ledum Palustre alebo Apis melifica či niečo iné aby to mal pri sebe? Stačí 30Ch alebo radšej mať aj 200ku? A potrieť Trezalkou ako píšeš tu?
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby fiohattu » Wednesday, 25. June 2008, 14:43

Hm, no to su stipance neidentifikovaneho lietajuceho hmyzu /komare u nas nie su Image/, po ktorych zostavaju
cervene alergicke flaky roznych rozmerov aj cele leto na pokozke ... Image
Každý človek je duša a má telo, no napriek tomu si mnohí myslia, že človek je telo a má dušu...
fiohattu

Postby vilcakul » Wednesday, 25. June 2008, 22:05

GigiViera wrote:Presne to ma napadlo, že čo na štípnutie, ale také vážnejšie - švagor je dosť asi alergický a keďže pracuje veľa vo vinohrade, občas skončí s riadnym opuchom- našťastie len lokálnym aj keď veľkým, nedusí ho to ä jedna pani u nás zomrela na poštípanie včelou či osou, už pekných pár rokov dozadu, ale v záhrade a na dedine.. zostali po nej dve deti, malé). Doporučiť mu Ledum Palustre alebo Apis melifica či niečo iné aby to mal pri sebe? Stačí 30Ch alebo radšej mať aj 200ku? A potrieť Trezalkou ako píšeš tu?

[justify]V případě poštípání včelou je jasná etiologie (příčina) stavu, tak se předepisuje Apis CH30 nebo 200, při poštípání vosou je indikovaný homeopatický lék z vosy Vespa crabro C30 nebo 200. Léky Hypericum perforatum a Ledum palustre jsou univerzální léky na tyto stavy, takže v případě nouze by měly pomoci, měl jsem jednou případ malé holčičky, která po očkování nevěděla chodit, doktor ji jehlou napíchl stehenní nerv, předepsal jsem Hypericum perforatum C 200 každou hodinu a na druhý den bylo po problému. Tinkturou z "ľubovníka" můžeš potírat všechno, co stojí za řeč při poranění oblasti, kde jsou nervové zakončení.Image[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby vilcakul » Wednesday, 25. June 2008, 22:11

[justify]
fiohattu wrote:Hm, no to su stipance neidentifikovaneho lietajuceho hmyzu /komare u nas nie su Image/, po ktorych zostavaju
cervene alergicke flaky roznych rozmerov aj cele leto na pokozke ... Image

Tak potom Ledum palustre a Hypericum perforatum budou Tví šampióni, Ledum je studené a chce být v zimě x Hypericum je horké, zápal nervu, pulzující bolest. Hypericum 1M mě párkrát záchranila před tetanem, takže klobouk dolů před touto bylinkou.Image[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby lenka » Wednesday, 25. June 2008, 22:45

Dobrý večer,
čítam si tu o bylinkách a nainšpirovali ste ma..
Dostala som chuť, nejaké si nazbierať, ale mám jednu (možno hlúpu) otázku.
Kedže bylinky nemám kde sušiť, je možné, sušiť ich aj v sušičke na potraviny? (ovocie, hríby a pod..)
takýto nejaký typ
http://www.pelia.sk/tov-susicka-potravin-hydraflow-ezidri-classic/

alebo je to nezmysel a znehodnotili by sa v tom..?
naozaj neviem.
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem :-)
lenka

Postby vilcakul » Wednesday, 25. June 2008, 23:08

[justify]Proč ne, když je v tom dobré sušené ovoce, tak bylinky budou ještě lepší, protože nemají tolik šťávy a rychleji se usuší. Jináč můžeš si nasušit i na kousku čistého papíru v bytě na poličce, jak to dělám i já Image[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby vilcakul » Wednesday, 25. June 2008, 23:15

[justify]Zde je popsaný už vzpomínaný případ vyřešený třezalkou Image

Případ č. 1
2. 10. 99
6 - letá holčička, jmenuje se Dora. Léčená konstitučně Lycopodiem od konce roku 98. Přichází ke mně po telefonické domluvě v sobotu ráno. A to kvůli problému po očkování, které bylo dne 28. 9. 99, to je ve úterý. Malá sotva ví chodit, táhne za sebou nohu při chůzi. Okolo vpichu je bolestivé na dotyk, vpich je z boku na pravém stehně. Dora si stěžuje na bolest nohy vpravo, od kyčle až po koleno. Zjišťuji otok kolena více vpravo na boku.
Ptám se: Co bylo a kdy se objevily problémy? Matka vypráví : V úterý byla na vakcinaci, v 13 hodin dostala Ditepe. Ještě ten den začala kulhat. Ve středu výrazné zhoršení, už ráno se budí se zvýšenou teplotou, s bolestí hlavy, očí a záchvaty kašle. Teplota stoupala , v 11 hodin už měla 39 ° C. Dali jí obklady z brambor a k večeru teplota klesla. Ve čtvrtek byla ve škole, jela autobusem. V pátek už jí museli vézt autem do školy i zpět.
Takže to jsou úvodní informace případu a homeopat se musí vyptávat dále a samozřejmě pozorovat. Okolí rány je ztvrdnuté, opuch od včera večera. Matka jí ani nedokáže zvednout, bolí jí i vlastní váha nohy, že jí visí dolů. Neví ohnout nohu, že ji táhne, má tvrdé stehno, bolest je píchavá, teď se bojí doktorů. Nechce jíst ani čokoládové lupínky, což je její oblíbené jídlo a nejí ani ve škole. Nevolnost v autě, zbledla při vystoupení z auta, po jízdě bolest žaludku. Dotek zhoršuje, dovolila mámě jenom jemně masírovat vnitřní stranu stehna. Pohyb je bolestivý, táhne nohu, nepokrčí jí. Ve středu už nechtěla obklady, vše pociťovala studené. Při ohnutí nohy se bolest šíří dolu. Bojí se píchnutí, předtím neměla žádný problém při očkování, jenom zčervenání v oblasti vpichu. Má pocit těžké nohy, je těžší než druhá, je teplá až horká, jakoby zápalené. Ráno se vzbudila, že je jí více teplo, chce více tekutiny. Při nesení si přidržuje nohu, neví unést od bolesti ani její váhu.
Z toho usuzuji, že se nejedná o vedlejší účinek očkování, ale o poranění větve stehenního nervu, kterou doktor při vakcinaci napíchl. Případ jsem ani nerepertorizoval, doporučil jsem Hypericum 200 CH, každou hodinu až do zlepšení. Podle mě se jednalo o akutní případ, proto jsem zvolil i akutní podávání léku. Výsledek nenechal na sebe dlouho čekat. V neděli už věděla vystřít nohu a v pondělí už byla bez problémů.[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby lenka » Wednesday, 25. June 2008, 23:28

vilcakul wrote:[justify]Proč ne, když je v tom dobré sušené ovoce, tak bylinky budou ještě lepší, protože nemají tolik šťávy a rychleji se usuší. Jináč můžeš si nasušit i na kousku čistého papíru v bytě na poličce, jak to dělám i já Image[/justify]

ďakujem pekne :-)

takže teraz nájsť vhodnú sušičku..

(na poličke by sa mi to dlho neohrialo, mám také malé "lietadlo bytové" 5 ročné, čo tu robí prievan Image
lenka

Postby GigiViera » Thursday, 26. June 2008, 07:12

Ďakujem, vilcakul. Takže len pre uistenie: ak má švagor po uštipnutí neznámym hmyzom otok a miesto je horúce, vzniká zápal, prípadne horúčka, môže užívať Hypericum Perfoliatum 30 CH alebo 200CH v krátkych intervaloch do zlepšenia príznakov. Čo viem, tak bol spavý, na druhý deň veľa spal, lekárka mu predpísala antibiotiká ale nič na alergiu, bolo mu stále nevoľno, až mu sestra dala niečo proti alergii (on Dithiaden neznáša, je mu po ňom tiež zle) a na druhý deň sa mu výrazne uľavilo. Skúsim mu objednať tú 200ku z Nitry, je to tiež zrejme v podobnej tubičke ako iné potencie, takže by mohol mať jednu ampulku na dlhšie. On mal asi pred dvoma rokmi vážny zápal na nohe, udrel sa a po týždni mu začala noha na tom mieste hnisať, otvorili mu to (predkolenie) a nevedno či mu tam zaniesli stafylokoka na chirurgii alebo asi áno, a tak mu po ďalších dvoch dňoch opäť stúpli horúčky od bolesti až omdlieval, uzavrel to nakoniec tým, že je rád že má nohu, lebo už si myslel že druhú papuču do nemocnice ani potrebovať nebude... Na to by bolo dobré tá M potencia asi, hej? To aby ju človek ale mal v pohotovosti asi.

Ešte ťa idem ďalej spovedať: na čo sa potom užíva liek Histaminum?
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby svetlo » Thursday, 26. June 2008, 07:45

Ja som pred časom presne takto isto reagovala na pštípanie takou muškou - vyzerá ako mravec s krídlami - fakt neviem čo to je, či nejaká mravčia kráľovná alebo čo. Image Ale vystriehla som, po čom puchnem a najhoršie reakcie mám na nohách. Hrča, zápal, obrovské červené ložisko a potom puchne celá noha ale až tak, že som ani len šlapky nenatiahla na nohu. Tiež len antibiotiká, ale neodpúchalo. Myslela som že mi ide noha prasknúť. Potom mi to natrel môj obvodný lekár nejakou masťou a do hodiny tlak povolil a noha odpuchla, na druhý deň akoby nič.
Image
svetlo
VIP
VIP

Blog: View Blog (4)

Postby Linda » Thursday, 26. June 2008, 07:52

lenka wrote:Dobrý večer,
čítam si tu o bylinkách a nainšpirovali ste ma..
Dostala som chuť, nejaké si nazbierať, ale mám jednu (možno hlúpu) otázku.
Kedže bylinky nemám kde sušiť, je možné, sušiť ich aj v sušičke na potraviny? (ovocie, hríby a pod..)
alebo je to nezmysel a znehodnotili by sa v tom..?
naozaj neviem.
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem :-)

dajú sa sušiť, mám to otestované, ale nie všetky
a je treba dávať veľký pozor, aby sa "nespálil"
nedoporučujem sušiť v sušičke kvety, sú príliš jemné.
ale ríbezľu, mätu a repík (listy) som už takto sušila Image
Priťahujete to, na čo väčšinou myslíte, bez ohľadu na to, či ste
si týchto myšlienok vedomí, alebo nie. Tam leží pes zakopaný.
Linda
VIP
VIP

Blog: View Blog (8)

Postby vilcakul » Thursday, 26. June 2008, 08:30

Histaminum se používá na alergické reakce bez určování příčiny a obrazu stavu pacienta, většinou ho předepisují lékaři vyučeni firmou Boiron. Někdy může odvést dobrou práci jako akutní lék na alergickou reakci:

Libor Jakubčík Ing.

Poumon histamine

V příspěvku je uvedeno úspěšné použití homeopatického přípravku Poumon histamine při samoléčbě během neočekávané alergické reakce na aerosolový osvěžovač vzduchu. Pacientem jsem byl sám a využil jsem této nepříjemnosti pro vyhledání vhodného specifika a ověření rychlosti jeho nástupu v případě správné preskripce.

Specifika jsou léky, kterými léčíme nemoc nebo akutní stav - aniž si klademe za cíl konstituční léčbu.

V sobotu jsem zjistil, že mi z nosu začíná kapat čirá, vodnatá rýma. Sekrece zesilovala a odpoledne jsem již kupoval krabici papírových kapesníčků protože každých 5 minut jsem byl nucen smrkat.

Předpokládal jsem, že se jedná o běžnou rýmu s nastupující vodnatou fází, jejíž příčinou je nachladnutí. Jako specifikum pro vodnaté rýmy jsem si vzal Allium cepa 9C s opakováním po 1 hodině. Počet opakování 6krát. Bez zlepšení; závěr – špatný lék.

K rýmě se přidalo i silné a časté kýchání, proto jsem použil Sabadillu 9C, s opakováním po 1 hodině. Počet opakování 6krát – bez zlepšení.
Závěr – špatný lék.

V neděli mě navíc ještě začaly silně pálit oči. Pálení jsem pociťoval jak u kořene nosu, tak v čele, a také v očích. Oči byly v bělmu překrvené, lesklé jako při horečce. Oteklá byla i víčka – okraje víček byly zarudlé, oči velmi silně slzely. Pokožka obličeje mě nesvědila. Objevila se přecitlivělost na světlo.

Provedl jsem repertorizaci fyzických symptomů:

FYZICKÉ SYMPTOMY
GENERÁLIE – PÁLIVÉ BOLESTI
BOLEST HLAVY – ČELO; POCIT PÁLENÍ
BOLEST OČÍ – POCIT OTOKU, PÁLENÍ, SLZENÍ HOJNÉ
RÝMA – ČIRÁ, VODNATÁ, VYTÉKÁ, HOJNÁ, ODÍRAJÍCÍ HORNÍ RET
ZMĚNA CHUTI – CHUŤ NA TEPLÉ NÁPOJE

Výsledek – Arsenicum album. Podán Ars 9C, 6krát opakování – zlepšil se pocit pálení v očích a nosu. Ostatní symptomy, včetně otoků zůstávají. Závěr – částečně vhodný lék.

Znovu se pokouším rozpomenout na podrobnosti posledních dnů – co jsem dělal, co jsem jedl, s kým jsem přišel do styku. Nic neobvyklého. Etiologický rozbor momentálně nevede k ničemu. Vzhledem k tomu, že nejsem alergik a jsem zvyklý na těžké průmyslové prostředí, nepředpokládám vliv vnějšího působení chemické látky. Protože je zima s napadlým sněhem vylučuji pylovou alergii (navíc nejsem alergik).

Pondělí – jsem v práci, celý den smrkám, oči jsou nateklé tak, že s obtížemi pracuji na počítači. Dochází ke spontánnímu vydatnému slzení. Večer jsem obveselením rodiny – v zešeřelém bytě chodím ve slunečních tmavých brýlích a v ruce mám hrst posmrkaných papírových kapesníčků.

Úterý - ráno používám na WC osvěžovač vzduchu renomované značky doporučovaný mohutnou reklamou. Najednou cítím silné pálení u kořene nosu a během chvilky mi silně začínají slzet oči, cítím jejich pálení a objevuje se první kýchnutí. Přes nepříjemnost situace jsem si uvědomil – příčina a původ obtíží jsou jasné! Odhalil jsem původ problému.

Jedná se o přecitlivělost na chemické látky v osvěžovači, způsobujících otok a dráždění sliznic s pocitem pálení, hojnou vodnatou rýmu s kýcháním (rýma velmi připomíná sennou rýmu), otok očí a jejich přecitlivělost na světlo. Předpis Poumon histamine 30C dvě dávky po 2 hodinách.

Po první dávce je cítit obrovská úleva – nejprve ustupuje velmi nepříjemné pálení u kořene nosu, které je příčinou ustavičného kýchání (toto pociťuji během 10 minut). Asi za půl hodiny cítím ústup otoku očí a přestávám cítit pálení v očích. Po vstupu ze zešeřelé chodby do osvětlené místnosti necítím protivné píchání a bolest v očích spojenou s hojným slzením – ale najednou vidím! Monitor počítače mně také nevhání slzy do očí a najednou ani nesmrkám (toto vše proběhlo po podání první dávky během jedné hodiny!). Překrvení očí zmizelo během 2 hodin.

Po druhé dávce je patrný ještě výrazný vzestup komfortu dýchání bez kýchání, kašlání, smrkání. Také je časově neomezená tolerance pro zatížení sledováním monitoru bez slzení nebo rozostřování vidění.

Léčba ukončena.

Poznámka k použitému léku
Poumon histamine je malý lék, který není uveden ani v Murphyho repertoriu. Připravuje s z plic morčat utracených během uměle vyprovokovaného anafylaktického šoku. Obsahuje četné alergické a zánětlivé mediátory – histamin, leukotriény...

Je obzvlášť vhodným lékem pro ovlivnění akutní alergické reakce. V literatuře je zmiňován patogenetický pokus, který ukázal zvláštní afinitu k laryngu a trachei, kde vyvolává záněty a otoky s pálením za hrudní kostí.

Klinicky je využíván pro respirační alergie, astma, alergické rýmy, Quinckeho otok (otok pokožky bez svědění, především v obličeji). Dále je klinicky využíván pro akutní alergické reakce.

Domnívám se, že pálení u tohoto léku je možné vzít i jako generálii (nevztahovat ho pouze na pálení za hrudní kostí) a u alergických problémů spojených s pocitem jakéhokoli pálení uvažovat Poumon histamine jako specifikum.

Literatura:
Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Sain-Jean, Y.: Farmakologie a materia medica homeopatica, 2. české vydání, BOIRON- CEDH 2003

zdroj: Ing. Libor Jakubčík

http://homeopatie.ivories.cz
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby vilcakul » Thursday, 26. June 2008, 08:58

svetlo wrote:Ja som pred časom presne takto isto reagovala na pštípanie takou muškou - vyzerá ako mravec s krídlami - fakt neviem čo to je, či nejaká mravčia kráľovná alebo čo. Image Ale vystriehla som, po čom puchnem a najhoršie reakcie mám na nohách. Hrča, zápal, obrovské červené ložisko a potom puchne celá noha ale až tak, že som ani len šlapky nenatiahla na nohu. Tiež len antibiotiká, ale neodpúchalo. Myslela som že mi ide noha prasknúť. Potom mi to natrel môj obvodný lekár nejakou masťou a do hodiny tlak povolil a noha odpuchla, na druhý deň akoby nič.

v těchto případech by Ti měl pomoci lék Apis, mastička u doktora byly asi kortikoidy, které mají fůru vedlejších účinků Image
nejlepším lékem v tomto případě by byla rozetřená mravenčí královna napotencovaná do potence C30 a C200 Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

PreviousNext

Return to Rastliny liečia