Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Postby vilcakul » Monday, 25. February 2008, 21:45

[justify]Je to vytrvalá rostlina s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je na lomu bílý. Má silnou, hranatou a dužnatou lodyhu, na které jsou střídavě velké tmavozelené listy, podlouhlé kopinaté. Květy jsou většinou fialové, uspořádány ve vrcholových vijanech. Kostivalové drogy obsahují vysoce hojivý purinový derivát alantoin, alkaloidy intermedin a acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, laziokarpin, symhytocynoglossin, dále metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin a další látky. Protože některé z alkaloidů jsou tzv. pyrolizidinového typu, který je charakteristický svým nepříznivým vlivem na jaterní parenchym, musíme zachovat určitou opatrnost zejména při vnitřním užívání. Kontraindikacím předejdeme homeopatickým zpracováním kostivalu, kdy se rozšíří léčebné spektrum této drogy spolu s omezením škodlivých účinků. Jelikož se jedná o malý lék, je v naší literatuře jen málo pramenů, ze kterých by bylo možné čerpat. V následujícím textu se můžete sami přesvědčit, že se jedná o velmi potřebný lék naší doby.

Již ve starověku se kořen kostivalu používal na obklady ran, neboť naši předkové předpokládali, že podporuje jejich srůstání a hojení. Dokonce přišli na to, že když ho povaří, vznikne lepivá masa, která po čase ztvrdne. Proto byl často používán v bitvách na zlomeniny, kdy se v této mase namočené obvazy obtočily kolem zlomeniny. Uschlé obvazy ztvrdly a tím stabilizovaly zlomeninu a fungovaly tak jako předchůdce sádrového obvazu. Proto si rostlina zasloužila lidový název „kostihoj" či „kostival".

V 1. století žijící řecký doktor Dioskoridés ho doporučoval při problémech s dýchacími cestami, při žaludečních a střevních potížích. V17. století o něm píše anglický herbalista Nicholas Culpeper, který hodně předepisoval podle tzv. doktríny signatur: „Podle lepivého a slizkého kořene kostivalu ho používám při všech vnitřních hlenech, vně po celém těle, na poranění masa nebo svalu." Dále ho doporučoval na horečku, dnu, hemeroidy, gangrénu, dýchací cesty a menstruační problémy. V dnešní době je oblíbený pro své léčivé účinky u žaludečních vředů, vředů předkolení, vnitřním krvácení, při zahlenění hrdla, při krvácejících dásních, při chrapotu a žaludečních problémech a samozřejmě při všech problémech s kostmi, klouby a chrupavkami.

Dále je známé použití Symphyta při rakovině kostní dřeně, indický lékař Ramakrishnana, který je znám v homeopatickém světě jako velký praktik na případy rakoviny, používá tento lék při rakovině maxillárního antra, nasopharyngu, otopha-ryngu (u periosteálních tumorů). Piše o něm, že má silnou afinitu ke kostem a dá se použít při jakékoliv infekci a rakovině kosti a okostice. Vhodné u osteomyelitidy, společně s Ars-i. Sarkomy, Ewingův tumor a osteoc-laustom - samoomezujicí rakovina kosti, která se nešíří. Použil ho jako následující lék při léčbě leukémie, na kterou má nesmírný účinek, protože má silnou afinitu ke kostní dřeni.

Z praxe a znalosti některých případů lékařů a léčitelů, kteří se zabývají chiropraxí - Symphytum je nejdůležitějším lékem jejich praxe. Používá se při všech manipulacích s páteří, na uvolnění tkání, na obklady postižených částí, po kterých se lépe a spolehlivě vykonává chiropraktická manipulace. Výborný prostředek při všech problémech s kostmi, při nataženém svalu, poraněné chrupavce, kloubu.[/justify]
User avatar
vilcakul
Moderátor
Moderátor
 
Posts: 473
Joined: Monday, 25. February 2008, 13:35

Re: Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Postby bogyo22 » Saturday, 01. March 2008, 21:19

Môze mi niekto poskytnúť postup na pripavu kostihoja lekarskeho na liečenie klbov. V zahrade ich mam toľko,že sa ich nedokažem zbaviť. Ked dlhšie nie je pokosene,tak prerastie a udusi všetky rastliny okolo seba. (Je ich toľko,že by som mohla otvoriť manufaktúru na vyrobu liekov).
Za pomoc vopred dakujem Image
User avatar
bogyo22
 
Posts: 4
Joined: Thursday, 16. August 2007, 18:17
Location: Košice

Re: Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Postby vilcakul » Saturday, 01. March 2008, 21:41

Ano, velmi rád Vám poskytnu návod na výrobu této skvělé tinktury. Image

[justify]Kořeny kostivalu je třeba sbírat později na podzim, když už uschnou listy a všechna síla rostlinky šla do kořenu na přezimování. V tomto termíně vykopete kořeny, které musíte nejdříve umýt. Poté se kořeny pokrájí na drobno nebo se mohou i pomlet, takto vzniknutou masu zalejete dobrou domácí palénkou alespoň v 60% koncentraci v hmotnostním poměru 1:5 ( např. na 1 kg kořenů by mělo jít 5 litrů pálenky). Poté necháte tento macerát minimálně 6 týdnů luhovat někde ve stínu, sem tam ho můžete i promíchat vařečkou. Po šesti týdnech si můžete tuto tinkturu odlít do předem připravené nádoby, zbylé kořeny dáte do starého hrnce a zalejete destilovanou nebo převářenou vodou a dáte na plyn vářit. Zásadou je vařit na malém plyně do té doby, dokud se neobjeví na povrchu odvaru bílá pěna, poté plyn vypneme a necháme odvar vychladnout. Musíte dávat pozor, aby vám to nevyvřelo jako mléko. Po vychladnutí smícháme mateřskou tinkturu s odvarem tak, aby výsledná koncentrace alkoholu tinktury byla 7 - 8%, silnější koncentrace by popálila kůži při obkladech. Potom můžeme konečný produkt rozlít do 1,5 l umělých flášek a uskládnit. V případě potřeby můžeme použít zevně formou obkladů na všechny problémy s klouby, kostmi, páteře a svalstva.
Čím déle necháte luhovat kostivalové kořeny, tím budete mít kvalitnější tinkturu, poznáte to podle toho, že je dost mastná. Takhle připravená vydrží ve fláškách i 2 až 3 roky, bez toho že by se zkazila.

A berte ty kořeny jako Boží dar, ono nic není náhoda a tak není náhoda ani to, že jste obklopená těmito kořeny Image[/justify]
User avatar
vilcakul
Moderátor
Moderátor
 
Posts: 473
Joined: Monday, 25. February 2008, 13:35


Return to Rastliny liečia

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron