Hľadám bylinku...

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 11. April 2007, 10:58

Jéj, to nám už prebehol rok odvtedy, čo si túto tému otvorila? *40* No tak odborníčky na rastlinky-bylinky pomáhajte v hľadaní odborného názvu tejto kvetinky. *18*
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Re: Hľadám bylinku...

Postby Linda » Tuesday, 22. January 2008, 12:16

aj ste sa k niečomu dopracovali? lebo by som bola zvedavá, ale mne tie obrázky nenačíta Image
Priťahujete to, na čo väčšinou myslíte, bez ohľadu na to, či ste
si týchto myšlienok vedomí, alebo nie. Tam leží pes zakopaný.
Linda
VIP
VIP

Blog: View Blog (8)

Postby svetlo » Tuesday, 22. January 2008, 12:46

K niečomu určite. Ale k odbornému názvu tejto bylinky nie Image
Image
svetlo
VIP
VIP

Blog: View Blog (4)

Postby WhiteWolfSix » Tuesday, 22. January 2008, 13:59

Linda wrote:mne tie obrázky nenačíta Image

Skús ešte razImage
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Linda » Tuesday, 22. January 2008, 21:25

Image
ak je to toto (a najviac sa mi to na to podobalo), tak je to zubačka žľaznatá - múdra knižka povedala Image
Linda
VIP
VIP

Postby Lada » Friday, 25. January 2008, 20:46

Svetlo, mam tu 7 zvazkov herbaru, v kazdom je 150 liec. rastlin, ked poides okolo zastav sa na kavu a urcite tu rastlinu v nich najdes, ak ju uz Linda neodhalila.

ps. Ismail Image
Image
Lada
VIP
VIP

Postby svetlo » Sunday, 03. February 2008, 21:02

Linda, ešte som sa Ti ani nepoďakovala. Takže vďaka, vyzerá to byť, že je to ono. Prosím teba, v ktorej múdrej knižke si to našla ? Ja ju v mojich vôbec nemám. Alebo aspoň napíš ak sa Ti bude chcieť, ak k nej niečo píšu ohľadne použitia. Image
Image
svetlo
VIP
VIP

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 03. February 2008, 21:16

Dentaria glandulosa = kyčelnice žláznatá

Dentaria glandulosa

zubačka žliazkatá

brukvovité / Brassicaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a přímou , nevětvenou, 18 – 30cm vysokou, lodyhou. Lodyžní listy jsou tři, jsou trojčetné, takže lístků je 9 a jsou kopinaté, na okraji nestejně pilovité, čepel postranních lístků nesouměrná. Květy ve 2-5květém hroznu, kališní lístky podlouhlé, zpravidla tmavě fialové, korunní růžové nebo nachové. Plody jsou přímo odstálé češule se zobánkem.

Místa výskytu:
Jeden z typických zástupců květnatých bučin a jedlobučin, vyskytuje se také v buko-jedlo-smrkových lesích. Roste na hlinitých, humózních, vlhčích půdách. Stínomilný druh. Kyčelnice žláznatá se v ČR vyskytuje pouze ve vyšších oblastech severní a severovýchodní Moravy, v Čechách neroste. Moravou probíhá západní hranice jejího celkového areálu rozšíření.

Doba květu: 1 2 3 [HIGHLIGHT=#ff0000]4 5[/HIGHLIGHT] 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Kyčelnice žláznatá patří neodmyslitelně k jarním rostlinám bylinného patra květnatých bučin karpatské oblasti.

Vzácně může vzniknout kříženec kyčelnice devítilisté (Dentaria enneaphyllos) a tohoto druhu nazývaný kyčelnice Paxova (Dentaria x paxiana). Vzácně se může vyskytovat na lokalitách, kde se vyskytují oba rodičovské druhy, tedy v lesích severovýchodní Moravy.

Ochrana:
Tento druh je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (ochranná kategorie C3). Navzdory tomu, že v bukových lesích severní a východní Moravy je relativně hojná, na zbytku území Moravy a v celých Čechách vůbec neroste. Jedná se o karpatský květenný prvek na našem území.

Prevzaté: http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=8
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby svetlo » Monday, 04. February 2008, 07:48

Vďaka.

WhiteWolfSix wrote:Ochrana:
Tento druh je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (ochranná kategorie C3).

hííííííííí
Image
svetlo
VIP
VIP

Postby WhiteWolfSix » Monday, 04. February 2008, 08:14

jj, takže pozor na zber tejto rastlinkyImage
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Linda » Monday, 04. February 2008, 14:23

svetlo wrote:Linda, ešte som sa Ti ani nepoďakovala. Takže vďaka, vyzerá to byť, že je to ono. Prosím teba, v ktorej múdrej knižke si to našla ? Ja ju v mojich vôbec nemám. Alebo aspoň napíš ak sa Ti bude chcieť, ak k nej niečo píšu ohľadne použitia. Image

Tá knižka sa volá Z našej prírody. To som dostala ešte ako decko od otca raz k narodkám. Ocino vedel, po čom mi srdiečko piští. Image Je to vlastne atlas "všetkých" rastlín, ale bohužiaľ v nej nie je žiadny popis ohľadne používania. Image Ale ako vidím, už nie je treba WW6 to už vybavil ImageImage
Linda
VIP
VIP

Postby Linda » Monday, 04. February 2008, 14:32

svetlo wrote:Vďaka.

WhiteWolfSix wrote:Ochrana:
Tento druh je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (ochranná kategorie C3).

hííííííííí

len treba ešte zistiť, či to platí aj u nás Image
Linda
VIP
VIP

Postby svetlo » Monday, 04. February 2008, 18:29

Vidíš, to treba zistiť. Len s tým použítím som myslela, či sa napríklad dá užívať aj vnútorne, lebo som ju zatiaľ používala vyslovene len na rany a boľavé miesta, protizápalovo a rýchle hojenie.. Či je možné použiť napríklad na čaj poprípade či nemáš niekde popísané aj iné využitie.
Image
svetlo
VIP
VIP

Postby Linda » Monday, 04. February 2008, 21:40

mám doma zopár kníh o bylinkách, ale túto som našla iba v knihách botanického charakteru, kde je len poznámka, že rastlina sa používa v ľudovom liečiteľstve. ale nič viac, bohužiaľ. Image
v knihách zameraných na liečivky som ju vôbec nenašla. Image
Linda
VIP
VIP

Postby vilcakul » Tuesday, 04. March 2008, 21:38

Viděl jsem tuto bylinku častokrát, je dost hojná v řídkých lesích a kvete v několika barvách. Nikdy jsem ji nesbíral, i když mě napadlo, že by na něco mohla být dobrá. Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby pystalka » Saturday, 15. March 2008, 12:49

Dentaria patri aj medzi moje oblubene rastlinky,ked som bola este mala, vzdy na jar som si spravila velku kyticku zo zubaciek a veternic, boli to skoro prve kvietky jari :). A okolo potoka ich boli zaplavy... samozrejme ma nikdy nenapadlo, ze je chranena.. Akurat velkym sokom pre mna bolo, ked som sa dozvedela, ze sa nazyva zubacka- ako mohol niekto takto krasnu rastlinku zubackou nazvat, mne sa to dost nepacilo... ale k veci.

Zaujimave, ja som tiez prehrabala secky moje knihy o liecivych rastlinkach.. a nic, akurat v botanickych som nieco nasla, ale nic o konkretnych liecivych ucinkoch. Mozno preto, ze je karpatskym endemitom a mimo karpat sa vyskytuje len vo vychodnych alpach..
Tak som vyskusala este deutsche sprache a nasla som nejake info... ale len k rodu Dentaria, nie konkretne tejto. Ale boli tam aj liecive ucinky popisane:

Je pod vladou mesiaca. Cisti mocovy mechur a podporuje mocenie, vypudzuje mocove kamene a strk, ukludnuje bolesti vo vedlajsom creve(?? celkom nerozumiem), je vyborna na liecenie vnutornych ran, obzvlast v hrudniku alebo plucach, rozne natrhnutia. Taktiez na vonkajsie poranenia a vredy.

Ako sposob pouzitia uvadzaju: kazde rano hlt vina v ktorom je rozpusteny prasok z korena.

Potom na dalsej stranke ako ucinky popisuju: ukludnuje kasel a pomaha na bolesti zubov ............... a tiez za ucinnu cast rastlinky povazuju koren. A sposob aplikacie: kupele, caj, tinktura, zabal...

..................... v kazdom pripade nikde nepisali nic o tom, ze by jedovata bola, takze podla mna bude mozne ju pouzit aj vnutorne. Pripominam, ze tie ucinky co som tu napisala su len pre rod a nie druh konkretne, takze netusim nakolko su k veci. Mozno by bolo dobre sa nejakych babiek bylinkarok spytat.. ale to uz asi trocha problem bude....
Najistejsie tusim bude, priamo rastlinky sa spytat Image
pystalka

Postby WhiteWolfSix » Saturday, 15. March 2008, 13:13

Vedľajšie črevo môže byť nemecký pojem pre slepé črevo.Image Nie som nemčinár, tak ma môžete opraviť. Image
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby divoska » Saturday, 15. March 2008, 15:02

slepe je wurmforsazt, vedlajsie crevo netusim co moze byt, maju ich pomenovane ako hlavne tenke hrube konecne, hento ako slepe ale ako vedlajsie si neviem predstavit nic. mozno by helfol ten nemecky nazov v kontexte vety aspon aby som sa k tomu vedela vyjadrit.
Image
lubim... teda som...
divoska
VIP
VIP

Postby vilcakul » Monday, 17. March 2008, 20:59

pystalka wrote:Dentaria patri aj medzi moje oblubene rastlinky,ked som bola este mala, vzdy na jar som si spravila velku kyticku zo zubaciek a veternic, boli to skoro prve kvietky jari :). A okolo potoka ich boli zaplavy... samozrejme ma nikdy nenapadlo, ze je chranena.. Akurat velkym sokom pre mna bolo, ked som sa dozvedela, ze sa nazyva zubacka- ako mohol niekto takto krasnu rastlinku zubackou nazvat, mne sa to dost nepacilo... ale k veci.

Našel jsem na internetě odkaz na Dentarii jako prostředek na zuby podle doktríny signatur Image dentist je, že prý zubář!
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby pystalka » Tuesday, 18. March 2008, 19:56

divoska wrote:slepe je wurmforsazt, vedlajsie crevo netusim co moze byt, maju ich pomenovane ako hlavne tenke hrube konecne, hento ako slepe ale ako vedlajsie si neviem predstavit nic. mozno by helfol ten nemecky nazov v kontexte vety aspon aby som sa k tomu vedela vyjadrit.

No doslovne Schmerzen in der Seitdarm. Ktovie ake crevo maju na mysli, hmm mozno to je naozaj nejako cudne napisane slepe crevo.
pystalka

PreviousNext

Return to Rastliny liečia