Heřmánek pravý

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Heřmánek pravý

Postby vilcakul » Monday, 25. February 2008, 21:36

[justify]Lidové názvy: harmoníček, heřmánek malý, heřmánek obyčejný, heřmánek polní, jahodníček, kamilka, kamilky, králíčky, marunka, ormánek, rmen, rmen voňavý, rumánek

Heřmánek je známá jemně vonící letníčka se vzpřímenou, bohatě větvenou, asi půl metru vysokou lodyhou a tenkým vřetenovitým kořenem. Listy jsou střídavé, dvoj- až trojnásobně peřenodílné, celokrajné s plochými čárkovitými úkrojky. Květní úbory mají střechovitý zákrov, obvodové květní jazýčky jsou bílé, obyčejně dolů skloněné. Vnitřní trubkovité květy jsou žluté, lůžko je kulovitě vyklenuté a duté.

Výskyt: Vyskytuje se v Evropě a Asii. Roste zejména v obilných lánech, na úhorech, loukách, polích, zdech a na okrajích cest, a to od nížin až po alpská údolí. Sbírané části: Květ a úbor květní.
Doba sběru: Květen až srpen.

Účinné látky: Temně modrá silice (s obsahem modravých azulénů), která se získává ze zákrovu a jazykovitých květů. Na rozdíl od toho olej získaný z okvětního lůžka je zelený. Dále obsahuje flavonoidní glykosidy, seskviterpen bisabolol, cholin, sliz a hořčiny. Květ má charakteristický kořenný pach a je poněkud nahořklý.

Léčivé působení
Zlatý, dobrý heřmánek. Heřmánek pomáhá tam, kde "srdce bolí" z nějakého zklamání. Zklamání se velmi často může promítnout i do trávicích obtíží. Heřmánek pomůže zejména tam, kde se nemocný dostane do takového duševního rozpoložení, kdy vidí kolem sebe samé překážky, zábrany, příkazy a nemá komu si postěžovat. Člověk moc chce a málo může. Trávící ústrojí je křečovitě staženo, bolesti se valí ve vlnách, člověk ztrácí chuť k jídlu i chuť do života. Heřmánek má uklidňující, protikřečovou a hojivou aktivitu a v uvedených případech zabírá překvapivě rychle.

Pomáhá při revmatických onemocněních, lumbágu (houseru), bolení zubů, ztížené menstruaci, potížích v těhotenství a při žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva).
Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů, k napařování při hemoroidech, jako oční kapky při zánětu spojivek, výplachy očí při zánětech, jako obklady při kožních onemocněních, vyrážkách, ke koupeli nohou při jejich nadměrném pocení a jako inhalace při rýmě a zánětu čelní dutiny.

Symbolika
Všimli jste si někdy, že květ heřmánku stojí proti nám plně otevřen, jako máma připravená trpělivě naslouchat? Okvětní lístky, se kterými se ostatní rostliny spíše chlubí, má heřmánek skromně staženy dozadu, jakoby se jeho zlatavé srdce otvíralo naší duševní bolesti.
Proto nás ani neudiví, že heřmánek je bylinou, která nám může nejlépe pomoci při bolestech "srdce" prožívaných z velkého zklamání. Heřmánek můžeme použít všude, kde je nutné řešit problém nahromaděných citů, které se z nějakého důvodu nemohly realizovat a jsou nyní vylučovány tělem za vzniku nejrůznějších křečových bolestí. Heřmánek je prvotřídní spasmolytikum a je zajímavé, že jako balzám působí už vůně, vystupující ze šálku právě připravovaného čaje.

Vlastnosti: Hořká, převážně teplá, vlhká.
Polarita: mužská
Signatura: Slunce
Živel: voda
Využití rostlinných sil: peníze, láska, spánek, očištění

Magické využití
Heřmánek přitahuje peníze a hazardní hráči si někdy myjí ruce v odvaru z heřmánku, aby si zajistili výhry.
Odvar se přidává do koupele, aby přivolal lásku. Heřmánek se používá i jako vykuřovadlo, které usnadňuje meditace a přivolává spánek.
Heřmánek je rostlina očistná a ochranná. Sype se kolem domu, aby odvracel kletby a kouzla, vyslaná proti jeho obyvatelům.

Historie heřmánku
Heřmánek je nejlepším prostředkem proti zkaženému žaludku, mimo to je dobrý na stavy nervozity a napětí, protože má uklidňující účinek. Díky účinku na trávicí trakt je vhodný při prevenci a k léčbě žaludečních vředů. Další dobrou vlastností heřmánku je jeho hojivá síla při poranění, protože má stahující účinek na tkáně.

Je to léčivka Slunce a doopravdy se jedná o dvě rostlinky a to o německý a římský heřmánek. Botanický jsou to dvě různé rostliny, ale z obou dvou ze získává podobný světlomodrý olej, který používáme k léčení. Heřmánek se květy podobá sedmikrásce a staří Egypťané ho spojovali se Slunce. Používali tuto léčivku na snižování horečky a na zvláštní rekurentní malárii.
Dioskoridés, řecký lékař a Plinius, římský přírodovědec doporučovali heřmánek při bolestech hlavy, na potíže s ledvinami, s močovým měchýřem a játry. Podobně se používal i v indické ajurvédě.
Germáni už poznali léčivý účinek heřmánku na počátku své historie, používali ho na trávicí problémy, při léčbě menstruačních křečí a k vyvolání menstruace.
Nicolas Culpeper, anglický herbalista 18. století ho doporučoval jako léčivý prostředek na snížení horečky, jako analgetikum, při žloutence, ledvinovém kameni a srdeční nedostatečnosti. Také při vyvolání menstruace v dřívějším termínu.

Angličtí a němečtí přistěhovalci zavlékli obě tyto léčivky do Severní Ameriky, ale většina dnes pěstovaného heřmánku je z Německa.
Američtí eklektici 19. století doporučovali heřmánek na obklady rán a proti gangréně. Odvar předepisovali při problémech s trávením, při týfusu a malárii a taky při menstruačních křečích. Používali ho také na vyvolání menstruace a při všech problémech při porodu, při bolestech prsu a bradavky, na snížení tvorby mateřského mléka a při kolitidě kojenců.

V dnešní době je heřmánek velmi hledanou léčivkou, mnozí si oblíbili heřmánkový čaj, buď samostatně nebo ve směsích. Jeho jablečné aróma je součástí mnoha krémů, jako šampón ho používali už i Vikingové, protože dodává vlasům mimořádný lesk, hlavně blond vlasům.
Dnešní herbalisti ho doporučují hlavně na vnější ošetření rán a na prevenci různých zánětů. Vnitřně při horečce, poruchách trávení, nervozitě a nespavosti.

Další léčivé účinky heřmánku
V Německu, kde je fytoterapie více rozšířená než v Americe vyrábí farmaucetická firma Kamillosan různé přípravky s obsahem heřmánku, které jsou na vnější použití při ranách a zánětech, vnitřně při poruchách trávení a žaludečních vředech. Heřmánek je tak populární v Německu, že mu říkají „alles zutraut“ (všeho schopný). Je to trošku přehnané, ale heřmánek je fakt univerzálním prostředkem.

Podpora trávení
Výzkumy potvrdily, že heřmánek napomáhá trávení. Několik sloučenin heřmánku (hlavně bisabolol) má uklidňující účinek na hladké svalstvo trávicího traktu, takže proto jeho antispastický účinek. Jedna studie dokonce potvrdila, že heřmánek má tak vysoký účinek na uklidnění trávicí soustavy jako papaverin s obsahem opia.

Žaludeční vředy
Heřmánek pomáhá v prevenci a při léčbě žaludečních vředů urychluje jejich hojení. Při jednom pokusu krmili dvě skupiny zvířat tak, aby dostaly žaludeční vředy. Ta skupina zvířata, která dostala i heřmánek měla výrazně menší výskyt žaludečních vředů. Poté nemocná zvířata byla rozdělená do dvou skupin a ty které dostaly heřmánek se rychleji uzdravovala.

Gynekologické problémy
Antispastický účinek má nejen na trávicí trakt, ale i další hladké svalstvo, mezi ním i na svalstvo dělohy. Tento účinek heřmánku je znám už od starodávna a proto ho používali při menstruačních křečích a na urychlení porodu. Jak už dříve vzpomínaný prostředek na vyvolání zaražené menstruace, obsahuje látky, které urychlují stahování dělohy. Ženy ho můžou klidně použít při menstruačních křečích a na vyvolání menstruace, ale těhotným ženám se raději nedoporučuje.

Sedativum
Heřmánek jako uklidňující prostředek má dlouhodobou tradici. Vědecké studie dokázaly, že má uklidňující účinek na centrální nervový systém. Když jsme nervózní, pijme čerstvý heřmánkový čaj nebo si přidejme do horké koupele za hrst heřmánku.

Záněty kloubů
Pokusy na zvířatech dokázaly, že heřmánek úspěšně léčí různé kloubní záněty. Je jasné, že tyto studie nejsou bezprostředně platné i na lidi, ale heřmánek se už dávno v lidové medicíně používá na tento problém. Určitě ne bezdůvodně, vyzkoušejte to i Vy!

Prevence infekcí
Američtí eklektici měli úplnou pravdu, když natírali mastičky z heřmánku na rány, aby zabránili zánětu. Dokázalo se, že heřmánek zkracuje dobu hojení a regeneraci ran. Jiné studie potvrdily, že heřmánek zabijí plíseň Candidu albicans, která vyvolává výtoky a baktérie Staphylocoka. Dále zabraňuje v rozmnožování viru, který způsobuje dětskou obrnu. Na pořezání, odřeniny nebo popáleniny připravme silný odvar a po vychladnutí jim ošetříme postižené tkáně.

Imunostimulant
Nikdo nevěděl, proč má heřmánek protiinfekční účinek, dokud angličtí vědci neobjevili jeho stimulující účinek na bílé krvinky (makrofágy a B-lymfocyty), které hrají významnou roli při obraně organizmu proti infekcích. Při nachlazení a chřipce pijme heřmánkový čaj. Nemá vedlejší účinky a určitě Vám pomůže.

Zdroje:
Jiří Janča a Josef Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Michael Castleman: Encyklopedie léčivých rostlin (The healing herbs)
Multimedialní CD: Léčivé byliny[/justify]
User avatar
vilcakul
Moderátor
Moderátor
 
Posts: 473
Joined: Monday, 25. February 2008, 13:35

Return to Rastliny liečia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron