Biela ľalia

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Re: Biela ľalia

Postby Lada » Tuesday, 05. August 2008, 10:41

Offtopic: Biele ľalie mi pripomínajú moslimský cintorín
Image
Lada
VIP
VIP

Postby GigiViera » Wednesday, 06. August 2008, 07:53

asi som nevzdelaná, ale čím?
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby svetlo » Wednesday, 06. August 2008, 08:09

Offtopic: Možno len Lada taký pozná na ktorom rastú biele ľalie, tak jej ho pripomínajú. Image
Image
svetlo
VIP
VIP

Blog: View Blog (4)

Postby GigiViera » Wednesday, 06. August 2008, 08:26

Offtopic: Iste, to je prvá možnosť. Je tu ale aj možnosť, že to má hlbšie pozadie a na to čakám. Mne biele ľaľie pripomínajú detstvo preotže sme ich mali doma pod oknami, ale prepojenie islamu s nimi bude asi hlbšie. Možno ho nepozná Lada, ale ismi - mám len matný dojem, že motív ľalií je veľmi častý v moslimskej architektúre repsektíve v maľbách a tkaninách
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
GigiViera
VIP
VIP

Postby ??????? » Wednesday, 06. August 2008, 09:13

Offtopic: ľalia je v islame symbolom znovuzrodenia v "raji" v "súdny deň" (Kijáma). Tu mám jednu fotku starého cintorína zo Sarajeva:

http://fotky.sme.sk/fotka/5329/cintorin-v-sarajeve
Image
...??? ? ???????? ?? ???, ?? ? ??????? ?? ?????. Image
???????
Moderátor
Moderátor

Blog: View Blog (2)

Postby GigiViera » Saturday, 09. August 2008, 17:02

Offtopic: tušila som že to nebude len tak Image
Image
GigiViera
VIP
VIP

Postby Lada » Monday, 08. September 2008, 07:44

Ospravedlňujem sa, že som to tu tak nechala ale Ismail to spasil, je to tak ako napísal .
Škoda, že na tej fotke tie ľalie až tak nevidno ale práve ten cintorín sa mi aj vybavilImage
Image
Lada
VIP
VIP

Postby Nopal » Monday, 08. September 2008, 23:35

GigiViera wrote:Offtopic: tušila som že to nebude len tak Image

Image Lada, dobre že si napomenula Image
Vierka, to vyzerá byť naozaj tak, že niet náhody s ľaliami...a už ani náhodou sa neobjavujú len tak na cintorínoch..... tak si teraz myslím....ak nevieme na niečo odpoveď a chceme to aspoň tušiť, tak mýtus vie naozaj pošepkať....
Získala som knihu Staroegyptská astrológia od Antoni Paprockého ani neviem ako, Image ale doslova tak prekvapivo po uránsky, že už 2 dni sa vytešujem. Keď som ju otvorila, tak verte alebo nie, na prvej ilustrácii, ktorá má tiež iste nie náhodou číslo 27 som uvidela:
Dvaja bohovia - Set spolu s Horom zaväzujú uzol života.
Obrázok Vám sem nechám pastnúť zajtra, lebo pri terajšej mojej kvadratúre tranzitného Uránu na môj natívny Urán to teraz sama nejdem riskovať, aby som pri tom tak po uránsky nezrušila toto forum Image podobne, ako mám teraz zrušenú mailovú poštu a router si robí fakt čo chce Image

Prepíšem, aj preložím z češtiny, čo je k ilustrácii v knihe napísané :
Začiatok života je spojenie dvoch protikladných prvkov: sily a lásky.
Dvaja bohovia : Horus (Luna), hviezdny symbol života a Set (Mars) hviezdný symbol sily a energie - uväzujú spolu z lodyh rastlín bohyne Isis (Venuša) nový článok v nekonečnom reťazci života. Týmito rastlinami sú ľalia a papyrus.
Bez podielu týchto dvoch antagonistických bohov by počatie nebolo možné. Ale oni dvaja sa na spoločnej ceste zodiakom stretnúť nemôžu. Podobné je to aj v horoskope, ktorý je obrazom ľudského života. Bohovia a body na oblohe vstupujú do kruhu výpočtov, ktorý vymedzuje ľudský život.
Pre púť Hora zodiakom je preto treba vyberať takú cestu, aby ho Set-Mars neohrozil do tej doby, kým sa Horus-Mesiac spojí so Sfinxom-Saturnom.
Prechod Hora cez Seta vtedy ďalšie pokračovanie životnej púte znemožní.
Taký je mýtus Image
Last edited by WhiteWolfSix on Wednesday, 22. December 2010, 12:28, edited 3 times in total.
Reason: Ilustračný obrázok vložený
Image
Nopal
Moderátor
Moderátor

Postby Anubis » Tuesday, 09. September 2008, 08:52

Na obrázku ale dotyční "páni" uväzujú uzol z papyrusu a lotosu.
Mám pocit, že tá ľalia tam voľako nesedí.
Image
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Postby Nopal » Tuesday, 09. September 2008, 15:59

Image Ako teda prišiel Antoni Paprocki práve k ľalii neviem. Určite to nie je autor, ktorý by len tak do vetra kecal.
Napísala som presne tak, ako som prečítala na 79 strane v uvedenej knižke. Tam je uvedené, že to spolu uväzujú z lodyh ľalie a papyrusu.
Nepoznám ten mýtus, prvý raz som sa s ním stretla. Prekvapila ma v tejto súvislosti práve zmienka o ľalii. Asi aj preto, že sa tu na fore práve o ľalii napísalo.

Je pravdou, že papyrus a lotos sú symbolické rastliny egyptských faraonov. Papyrus rástol na brehoch Nílu, je to šachor, vodná rastlina nílskej delty. Lotos je tiež vodná rastlina a má biele kvety. Lotos bola erbová rastlina Dolného aj Horného Egypta. Dnes ju je možné v Egypte uvidieť len v dobre ošetrovaných parkoch. Kvety ľalií sa používali ako dekoračný motív nie len v starom Egypte, ale aj na Kréte a v Mykénach. Wikipédia o ľalii len veľmi skromne uvádza, ako keby chcela zdôrazniť skromnosť a nenáročnosť tohoto krásneho kvetu.

Uvažujem, že aj ľalia, tak ako lotos má biele kvety....krásu ľalie obdivovali nie len egyptskí faraóni, ale ľaliami zdobili nevesty aj starí Gréci i Rimania. Pre Grékov bola ľalia symbolom materstva a plodnosti. V gréckej mytológii je ľalia zasvätená bohyni Hére, manželke boha Dia a ochrankyni manželstva a materstva.
Aj v kresťanstve je ľalia ako symbol zobrazovaná spolu s Pannou Máriou, alebo s inými kresťanskými osobami na znak nepoškvrnenej nebeskej čistoty. Vo svojich kvetoch a vôni odráža čistotu citov, nevinnosť a bezmedznú lásku.

Takže možno povedať, že celé sa to v mytológiach točí okolo jednej a tej istej skupiny bohov, ktorí sa len v jednotlivých mytológia inak nazývajú....
Ostáva otázkou, čím teda v egyptskej mytológii zväzuje Horus a Set nový článok v nekonečnom reťazci života.
Papyrus by mohol byť jasný, ostáva rozlúštiť, či tá druhá lodyha je lotos, alebo ľalia.
Určite si to ešte niekde načítam a potom poinformujem, čo objavím.
Voľako by sme sa to mohli aj spolu pokúsiť vylúštiť, aby nám v tom jasnejšie bolo Image
Image
Nopal
Moderátor
Moderátor

Postby ??????? » Wednesday, 10. September 2008, 07:52

Nopal, Anubis, ja Vám poviem... Obaja máte pravdu. Skoro ako v tom židovskom witze, ;-)

V egyptskej symbolike biela ľalia = lotos (Nymphaea lotus), arabsky Sosán (????) (čo zas ukazuje na staroegyptský výraz Sešen, hebr. ???????????? - Šošanna(h) - z toho naša Zuzana!).

Podľa povesti to bola bohyňa Isis, ktorá oznámila ľuďom, že rhizómy (koreňové hľuzy, tzv. "oriešky") lotosu sú jedlé; je to podľa tradície jediná rastlina, ktorá má "plody" a kvety súčasne (OK, nejde o plody, :D). Biele kvety sa obetovali za mŕtvych a tiež aj bohom.
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 10. September 2008, 08:07

ismi, neviem podľa čoho si spravil prepojenie ľalie bielej (Lilium candidum L.) a lotosu (Nymphaea lotus)?Image
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby ??????? » Wednesday, 10. September 2008, 08:31

Podľa egyptskej tradície - to máš podobné, ako prepojenie "červeného smreku" (smrekovec opadavý, larix decidua) a smreku (picea abies), alebo ešte lepšie - zaradenie veľrýb medzi ryby.

Ľudové predstavy sa nie vždy kryjú s učebnicami prírodopisu.
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby ??????? » Wednesday, 10. September 2008, 08:36

PS: Pozerám, že ešte aj v angličtine sa lotos niekedy nazýva "vodná ľalia" (Water lily).

Ale kukni napríklad sem: http://www.audioenglish.net/dictionary/white_lily.htm - máš tam vysvetlené slovníkovou formou oba významy
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby Anubis » Wednesday, 10. September 2008, 08:46

??????? wrote:V egyptskej symbolike biela ľalia = lotos (Nymphaea lotus), arabsky Sosán (????) (čo zas ukazuje na staroegyptský výraz Sešen, hebr. ???????????? - Šošanna(h) - z toho naša Zuzana!).

Možné je všetko. Jediné, čo viem s určitosťou povedať, že Šošana(h) je ruža a z nej odvodená Róza, Rozália a Ružena. Či aj Zuzka, to neviem.
Image
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 10. September 2008, 08:58

Anubis, myslím, že to nakoniec bude niekde tu spomínaný smrek.Image
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby ??????? » Wednesday, 10. September 2008, 09:51

Anubis wrote:

Šošana(h) je ruža a z nej odvodená Róza, Rozália a Ružena. Či aj Zuzka, to neviem.

Anubis, vďaka za info!
To mi totiž vysvetľuje, prečo má (biela) ľalia a (červená) ruža v stredovekej európskej tradícii prekrývajúcu sa symboliku.

Vyzerá to potom asi takto nejako:

Image
Last edited by WhiteWolfSix on Wednesday, 22. December 2010, 12:59, edited 3 times in total.
Reason: Opravený link
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby Anubis » Wednesday, 10. September 2008, 10:16

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že to prepojenie zase vzniklo len preto, že kedysi nejaký nedoštudovaný mešuge niečo objavil.
Keďže ale my sme (alebo sa aspoň tvárime) doštudovaní mešuge (mešugim Image), asi by sme sa mali pozerať na staroegyptské obrázky z pozície znalostí.
A teda otázka stojí, či v Egypte v staroveku rástli ľalie a mali taký význam, že sa dostali i do mytológie.
Image
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Postby ??????? » Wednesday, 10. September 2008, 10:30

Anubis wrote:A teda otázka stojí, či v Egypte v staroveku rástli ľalie a mali taký význam, že sa dostali i do mytológie.

- podľa všetkého nie, "typicky" nerástli. Až potom v severnom Stredomorí. Lenže Egypťania mohli poznať "suchozemské" ľalie od Grékov a zas opačne, Gréci a Rimania zas poznali "vodné ľalie" od Egypťanov.

Tieto prieniky v symbolike sa nikdy nedajú vysvetľovať nejakou tou priamočiarou, jasnou logikou.
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby Nopal » Friday, 12. September 2008, 21:58

Image Ismail, bude sa to asi nejako točiť okolo poznania, ktoré si opísal. Keby sme boli v nedelnej škole, tak múdry rabín by nám isto povedal, že to môže byť ale všetko ešte celkom ináč.....

Listovala som v mytológii, hľadujúc zmienky o kvetoch a rastlinách.
V gréckej mytológii o pôvode rôznych stromov a kvetov jestvuje veľa mýtov.
Väčšina obsahuje premenu (metamorfózu) ľudskej bytosti a väčšinou sú tieto metamorfózy nezvratné. Len málokedy je to v greckej mytológii naopak.
V gréckej mytológii je totiž často poskytovaný priestor pre zrod novej rastliny z takej - akože sladkobôľnej spomienkovej oslavy, lebo ani bohovia nemôžu obnoviť raz stratený ľudský život.
A preto niekedy, ako krajnú možnosť využívajú príležitosť, že si naveky pripomínujú svojich mŕtvych priateľov, alebo milencov v podobe novej rastliny.

Môže to vyzerať celé aj tak, že v gréckej mytológii si oveľa neskôr ako v Egypte "vyrobili" teda nový kvet - ľaliu, teda podobný kvet lotosu, ktorý má takto súvislosť so životom a smrťou....
Nemám teraz nijakú špeciálnu knihu egyptských mýtov, kde by som mohla pozrieť, či sa také podobné veci ako sú v gréckej mytológii aj tam opisujú.
Po tom všetkom, čo som teraz prečítala si osobne myslím, že v tom Egypte to bude tak, ako to tu napísal Anubis, že tam uzol života bohovia uväzovali naozaj z lodyh papyrusu a lotosu a nie z ľalie, ale.... Paprocki vo svojej knihe ak spomenul ľaliu, tak k nej iste neprišiel náhodou....môže to ukazovať na fungovanie nejakého silného mýtického vzťahu medzi lotosom a ľaliou a preto sa o tom takto v texte zmienil.... tu môže teda existovať prienik v tejto symbolike, ktorý je ťažko logicky vysvetliť.
Teda aspoň mne sa to teraz takto javí, ale môže to byť naozaj celkom ináč.... Image
Image
Nopal
Moderátor
Moderátor

PreviousNext

Return to Rastliny liečia