baza, baza, bazička

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

baza, baza, bazička

Postby megyca » Thursday, 29. June 2006, 18:28

:smt008 , baza čierna - psie víno je napospol čarodejnícky ker, pre svoje biele kvety je nielen zasvätený viacerým duchom Veľkej Matky v kulte wicca, ale existuje aj starobylá viera, pochádzajúca z dávnych pohanských zvykov a obyčajov, ktorá vraví, že vo vnútry keru žijú bytostníci, ktorí sú duchmi čarodejníc a mágov, že je tak aj po ich smrti ker spojivkom s pozemskou hmotou, to preto poranené drevo krváca červenou "ľudskou" krvou.... kedže je však baza veľkou liečiteľkou a čarodejníckou pomocnicou, pre iných "nemou" priateľkou a "neviditeľnou" radkyňou, z vyššie spomenutých dôvodou pokiaľ z nej potrebujeme pri svojej činnosti použiť ktorúkoľvek súčasť ( drevo, lístie, kvet, plody, koreň ), zvyčajne pretým o to ker požiadame. Trebárs takýmito slovami: " Pani Ellhorna, daj mi, čo pochádza z tvojho koreňa a ja ti dám zo svojho, ked sa stanem stromom." Robíme tak zvyčajne pokľakiačky a po prosbe dáme duchu čarodejnice, alebo mága možnosť ker opustiť.

Baza čierna je čarokrásny a nesmierne zaujímavý ker so zaujmavým a všestranným využitím. Od liečiteľského, rituálneho, po magické.

Budem rada, keď sa o nej čosi pozhovárame. Poznáte ju? Využívate? Medituje, čarujete pri nej? Používate ju ako vykurovadlo? Robíte rituály, pri ktorých sa používa živý krík, alebo jeho súčasti? Používate ju do čajových zmesí? Aké sú Vaše stretnutia a zážitky s touto rastlinkou čarodejníc a mágov?
megyca

Postby megyca » Thursday, 29. June 2006, 18:30

... jo, a mimochodom, vraj sa zvyklo robievať v minulosti z bazy jedlo zvané hulárová kaša? Nevie niekto o tom niečo bližšie? Najlepší by bol rovno recept... *3*
megyca

Postby Adina » Thursday, 29. June 2006, 19:33

Bazu máme veľmi radi. Aj na čajík, aj na sirup, aj na limonádu. Akurát sa chystám spraviť, len nemám vhodný veľký pohár, dala som na med.
A okrem toho prší a nestíha vyschnúť. Našťastie aspoň nasušenú už mám, a je tam ešte veľa nerozkvitnutých kvetov, tak hádam počká :)

Image

Robili sme aj bazové vínko. Fajnotka.
Recepty som tuším dala k Slnovratu.

Listy bazy sa používajú na odháňanie hmyzu, aj sa nimi môžete potrieť. Alebo len tak do vázy... Varí sa z nich masť na pomliaždeniny, modriny, a výrony ...

Šťavu z plodov som ešte neskúšala robiť, ale babka ich zavárala ako kompót. - šťavu robíme tak, že plody povaríme niekoľko minút a pretlačíme, precedíme /ja používam na také veci plienky/ - a osladíme medom. Pôsobí preventívne proti chrípke a nachladnutiu, je aj protizápalová, a posiluje imun. systém. Obsahuje aj veľa vitamínov.

Chystám sa ...
A tiež sa chystám skúšať farbenie hodvábu rastlinami. Mám už dosť teoretických materiálov. Len nemám miesta a času .... Ale bude :)
Baza je najuniverzálnejšie farbivo.
Plody - purpurová alebo modrá f., s kamencom fialová,
kôra a korene - čierna farba
listy + kamenec - zelená f.

... Skvostný rohu hojnosti
vyživující celou naši bytost
pouštíš kořeny v srdci
Hledáš duši
Dotýkáš se se skromností
Pomoz nám nalézt
to dávající v nás
živící a léčící ostatní
z přetékajícího pramene
blaženosti ...

[smilie=flora008.gif] [smilie=flora008.gif] [smilie=flora008.gif]
Last edited by Adina on Thursday, 29. June 2006, 22:32, edited 1 time in total.
Adina

Postby Adina » Thursday, 29. June 2006, 19:58

Z ruskej mágie - zameranej proti moru :

V týchto variacich kotloch
horí neuhasiteľný oheň
- rozdúchaný dvanástimi dievčinami -
Každý život pod nebom
Okolo variacich kotlov
stoja staré bazy.
Staré bazy spievajú
Spievajú o živote, spievajú o smrti,
spievajú o celom ľudskom pokolení.
Staré bazy prepožičajú
celému svetu dlhý život
Ale tomu druhému- zlej smrti
predurčujú staré bazy
šíru a dlhú cestu
Staré bazy sľubujú
ODOLNÝ ŽIVOT
CELÉMU RODU ĽUDÍ

... Baza je rukou, uchom a ústami Stvoriteľky - na ochranu živých bytostí. A na ich prevedenie cez bránu smrti, keď ona, matka bazy, ukľudní naše strachy z neznáma a nežne nás unáša tunelom svetla ... na jeho konci odovzdá vedenie duši brezy - strážkini brány a strážnemu anjelovi narodenia ...

Tak do tohto sa nevyznám, ale uvádzam to kvôli súvislosti s homeopatikom Sambucus - ktoré sa okrem problémov s dýchacími cestami používa aj na strachy, zintenzívňujúce sa v tme a spánku ...

Veľmi podobné, že ?

*16* *16* *16*
Adina

Postby Adina » Thursday, 29. June 2006, 22:12

A pár rád kedy použiť bazu z roku 1760, čierna baza je tu označovaná ako "chabzda" :wink: /a chabzda ako "zemska chabzda", tak aby vás to nemýlilo :-k

O HORUCE ZIMNICI ANEB O HATMAZE

...znaky pri teto nemoci nasledujici ukazuji a znamenaji se, jakožto nejprve zima, potom horučost, mdloba, srdce tesklivost, hlavy boleni, težke dychani, žižen, rychly puls, pot veliky, červeny moč a fantazirovani ...
...nemocnym pak samym v teto pripadnosti radi se, aby sobe nejprv žilu pred čtvrtym ješte dnem pustiti dali, a ustavične lahodne pot vyvozujici lekarstvi uživali, jakožto:
Vezmi skabiasove neb kaviasove vody, kardusove, CHABZDOVE VODY, každe 4 loty, preparirovanych račich oči, preparirovane perlove matky, okcidentalskeho bezoarskeho kamene, každeho 20 gran, citronoveho zaftu, CHABZDOVEHO LEKVARU, každeho 2 loty, to spolu smišej a každu čtvrtu hodinu pacientovi po jednej lyžici davej.

O NEDOSTATKU V SLYŠENI ANEB HLUCHOTE:

...Vezmi levanduloveho, šalvioveho, bukvicoveho, rozmarinoveho kvetu, každeho pul hrsti, storaxu, panenske smoly,, každeho pul kvintlika, kružmentu pul lota, majoranu pul hrsti, skamoneum, rajske jablko. Roztluč ty veci spolu a nalej na ne CHABZDOVEHO SPIRITUSU tak,aby na tri prsty vyše tech veci stal, zavaž mechyrem, nechej tak 48 hodin stati, zatym preceď pres šatku a prepust pres černy papir, a když se maš uložiť spati, do toho bavlnu smačej a do ucha polož...

Aneb vezmi žitne muky, CHABZDOVEHO KVETU, červene ruže, rimske rasce, vlaskeho kopru, kolik se ti libi, sprav s šervenym vinem testo a udelej z neho male chlebiky. Když je pak z pece vymneš a ješte horuce jsu, učiň malu dierečku na spodu, nalej do nich malo černych čerešen špiritusu a prikladej na ucho, aby ta dirka na ucho prišla, a to tak teple, jak zdržeti mužeš ...
Adina

Postby Adina » Thursday, 29. June 2006, 23:09

Jaj, a k tej kaši ... Mám takýto recept z beziniek, ale nikdy som to nerobila:

Bezinková kaša - z otrhaných plodov čiernej bazy. Bezinky se 2 dni nechajú odležať a potom sa rozvaria. Precedená šťava sa dá znovu variť, osladí sa, okorení, pridá sa perník a maslo. Zahustená sa nalieva na tanier a namáča sa do nej chlieb ...

No čo ti ja viem ... Najmä to korenie ... aké myslia ... asi anýz a tak ...
Lebo s čiernym :? :-k *25* A s chlebom ...

Ale možno je aj iná kaša ... lebo toto neviem či je hulárová ... :roll:
Adina

Postby Alrisha » Friday, 30. June 2006, 15:49

:smt024 kaša z rozvarených beziniek s perníkom môže byť aj celkom dobrá - koreniť by som skúsila anizom, feniklom, alebo škoricou; no a s chlebom? to by bolo akože na nasýtenie pre hladošov *25*

Ja bazu doporučujem na boľavé klby: šťavnaté listy potlcť, pomlieť, alebo zmixovať (?) a priložiť na boľavé miesto na handričke a obložiť, priviazať.

Pri tej kaši a aj pri lekvároch z bazy: pozor pre ľudí s problematickým hrubým črevom - jadierka bazy sú veľmi ostré, nemali by sa dostať do zažívania - len odšťaviť, precediť. [smilie=flora008.gif]
Alrisha
VIP
VIP

Blog: View Blog (13)

Postby megyca » Friday, 30. June 2006, 16:46

baza čierna

polarita: ženská
signatúra: Venuša
živel: voda
zasvätené božstvám: ellhorna, holda, venuša
vlastnosti podľa tao medicíny: kvety - horúce, vysušujúce
plody - chladné, sladké
kôra a koreň - horké, horúce, vysušujúce
magické využitie: exorcizmus, ochrana, úspech, pokojný spánok

konkrétnejšie k magickému využitiu:

- konárik sa vkladá do hrobov, mohýl na uľahčenie cesty ( adinka to už naznačila ) a pokiaľ je duša bludná, zostala visieť "v medzipriestore", pokiaľ poznáme jej hrob, okrem iných pomocných opatrení jej pomôžeme aj tým, že na hrob nosíme na "dovibrovanie" kytice z bazy, alebo počas vegetačného kľudu veniec z bazového prútia, pokiaľ miesto nevieme, je dobré v prírode vysadiť a zasvätiť tejto duši bazový krík - pomocníka

- nosenie prekríženej bazovej vetvičky, alebo kvetu pomáha odvracať energetické útoky, negatívne sily, zlo a dokáže odvrátiť aj cielené útoky čierneho mága ( vtedy je dobré z bazového konárika prelomením vyskladať a zafixovať symbol kvintesencie - pentagram, alebo šalamúnovu hviezdu, pečatný prsteň archanjela rafaela na spútanie démonov )

- existuje bazový rituál, pri ktorom možno požehnať všetko dobré človeku, veci, deju...

- pomocou bazy možno účinne pomôcť od horúčky a bolesti zubou - sú to toiž spravidla oblasti, v ktorých vo veľkom pôsobia zlí duchovia....

p.s. : vdaka za ten recept na bazovú kašu ..... *25* *24*
megyca

Postby Alrisha » Friday, 30. June 2006, 19:42

:smt024 este ma napdla praktická rada ohľadne bazy: má veľmi agresívny peľ. :!: Peľové zrnka maju také ostne, že sa uchytia veľmi ľahko. Alergici maju s bazou veľké problémy: opuchnuté oči, spuchnuté horné dýchacie cesty - obraz alergie je strašný... :-k *8* najmä u detí...
Alrisha
VIP
VIP

Postby megyca » Saturday, 01. July 2006, 20:39

Alrisha, o tom, čo spúšťa alergické reakcie by sme mohli veľmi, veľmi dlho rozprávať .... či peľ, prach, múka, perie nie sú iba prejavmi, príznakmi hlbších, duševných a duchovným prapríčin ....

Áno, obraz alergie je strašný, hlavne u detí .... viem o čom hovoríš, videla a zažila som u svojich detí .... a vravela som si: hlúpa baza, hlúpe trávy, hlúpe stromy, prach, roztoče.....ako ubližujú mojim láskam .... dnes sa musím zasmiať, nad svojim uvažovaním, nad vzorcami, v ktorých som žila .... všetko je inak, milá Alrisha ....

uvedomme si, prosím, ako vôbec alergia „funguje“: je to vlastne obranná reakcia hrubohmotne prejaveného organizmu, ktorá z nejakého dôvodu presahuje normálnu mieru obrany....pozornosť a preciťovanie upriamme hlavne nato to, že alergické problémy nie sú spôsobené žiadnou hmotnou, fyzickou vnútornou, alebo vonkajšou deštrukciou, poškodením, ale ich vznik je podmienený defenzivnými autoopatreniami organizmu, ktoré súvisia s našou psychosomatikou, ktorá je zase priamo napojená na dušu a ducha.... jednoducho povedané: alergie sú duševne podmienené chybné reakcie organizmu, ktoré súvisia s jeho dominantným životným postojom. Práve preto klasické lieky „klasickej medicíny“ nefungujú na trvalé vymiznutie choroby, iba na jej potlačenie a tiché kumulovanie v jemnohmotnej rovine....ovplyvniť a účinne liečiť a VYLIECIT môže iba psychoterapeutická, holistická liečba a práca s jemnejšími úrovňami našich bytostí a bytostí našich detí... ;o)

dalo by sa o tom hrozne veľa. o strachoch a agresii alergikov - astmatikov. o pocitoch malosti, bezmocnosti, o slabej sebadôvere, o pocitoch neustáleho ohrozenia, o sklamaniach, ktoré okamžite nájdu akýkoľvek „alergén“, aby sa mohli prejaviť, o citovom hladovaní, alebo o spoločenskej sennej nádche, o stresujúcej prestíži, precitlivenosti, neskúsenosti, neschpnosti, či spoločenskomom odmietaní zážitkových prežitkov z prírody..... atd....patrí to k holistickej liečbe, práve na základe také "pitvania" možno naozaj pomocť liečiť a vyliečiť........

dalo by sa toho hrozne veľa a pekne na príkladoch, ale toto je téme o baze. a preto jedno bazové „homeopatikum“:

Bazová tinktúra

200 g sušenej bazy ( najlepšie dobre rozpelenej ) prelejeme 1 litrom 25% zmesi alkoholu a vody . Nárobu riadne utesníme a necháme stáť 2 týžne za občasného pretrasenia na chladnom mieste. Potom prelisujeme, prelejeme do tmavej fľaše a uložíme na tmavé, chladné miesto. Užíva sa na jarné chrípky, prechladnutia a na sklonku zimy 1-3 lyžice pred jedlom ( pri prevencii alergie postupne dávku zvyšujeme ).
megyca

Postby megyca » Saturday, 01. July 2006, 21:04

hm... nič nie je také jednoznačné, ako vyzerá na prvý kuk....

Ked reagujeme na bazu alergickou reakciou, znamená to toľko, že si nechceme priznať, lebo by nás ohrozilo, že sa podceňujeme. Podľa http://www.moravskekvety.cz je to podceňovanie sa náš kľúčový duševný stav , z ktorého táto neprimeraná reakcia na bazu nastáva. Osoba, ktorá sa do tohto stavu dostáva, má o sebe neustále pochybnosti, podceňuje sa vždy a všade a pri všetkom, stále čaká na prikývnutie niekoho sabavedomejšieho, kto mu je autoritou a modlou ( matka, partner , spoločnosť ) a spôsobuje si tak život v absolútnej sociálnej fóbii z zneuznania a nelásky ....

Baza mu môže pomôcť a dovibrovať tento nepriaznivý, neharmonický stav do harmonickejšieho - má žltkavú vibráciu, ktorá dodáva silu práve duchu, uvedomeniu sa, naplneniu cesty nájdením a akceptovaním vlastnej jedinečnosti....

pokiaľ o sebe pochybujeme, šup bazovú šálku ;o))))
megyca

Postby Alrisha » Saturday, 01. July 2006, 21:51

megyca, nesúhlasím s tebou

po svojom vysvetlení alergie na bazu (človek pochybujúci o sebe) dávaš riešenie: bazovú tinktúru a "šup bazovú šálku ;o))))"

mám s alergiami a ich liečením, aj vyliečením skúsenosti a preto nemôžem súhlasiť (ja sama niesom alergik)

k tinkúre: ked zaleješ "200 gramov suchej bazy litrom tekutiny", bude sa to dať pretrepávať? a hlavne: ostane nejaká tekutina na konci?
mám "pakel" minuloročnej bazy, je toho veľa, ale nie až 200 gramov, ked na to pozerám, tak ak to polejem litrom vody, bude to asi len zmočené... (asi tú bazu použijem len na spálenie, ako som pôvodne chcela...)
Alrisha
VIP
VIP

Postby Nopal » Sunday, 02. July 2006, 02:50

megyca wrote:Ked reagujeme na bazu alergickou reakciou, znamená to toľko, že si nechceme priznať, lebo by nás ohrozilo, že sa podceňujeme. Podľa http://www.moravskekvety.cz je to podceňovanie sa náš kľúčový duševný stav , z ktorého táto neprimeraná reakcia na bazu nastáva. Osoba, ktorá sa do tohto stavu dostáva, má o sebe neustále pochybnosti, podceňuje sa vždy a všade a pri všetkom, stále čaká na prikývnutie niekoho sabavedomejšieho, kto mu je autoritou a modlou ( matka, partner , spoločnosť ) a spôsobuje si tak život v absolútnej sociálnej fóbii z zneuznania a nelásky ....

:smt024 neviem sa s tým vyjadrením nijako skamarátiť :-k lebo sama seba najlepšie poznám a nepasuje mi to aj keď sa na toto konštatovanie ani už neviem z ktorého uhla pozerám... :-k Zdôrazňujem, že nie som alergik, ale len s kvetmi bazy a vlastne ich peľom mám naozaj zlú skúsenosť.
Pri dome sme posadili až dva stromy bazy, milujem tu vôňu, aj chuť, len keby to fakt nebolo voči mne také agresívne, tak by to bolo užasné.
Dlho som nevedela, že prečo ja práve v čase kvitnutia bazy mám problém s hrdlom a prieduškami. Z kvetov som totiž vyrábala ( iste skoro každý pozná ) na pitie nápoj-malinovku. V 5 litrových pohároch vykvasili kvety bazy s citronom a cukrom a potom sa také šumivé pije rýchlo a veľa, aby sa to zase nepokazilo. A to bola príčina mojich problémov.
Prisla som na to vlastne tak, že som nastrihala kvety bazy a povešala som ich v sušiarni na šnúru, prichytila štipcami, aby som mala na výrobu ďalšej várky malinovky.
Keď som kvety dávala zo šnúry dole, samozrejme sa mi ten jej peľ sypal rovno na tvár. A potom prišlo peklo.... naozaj som vtedy myslela že sa zadusím.
Nikdy som o sebe nepochybovala a v tomto smere nemám nijaké problémy a nedopustím, aby o sebe pochyboval ktokoľvek keby to skúšal v mojej blízkosti.
Preto mi to jednoznačné konštatovanie, že chyba je v našom duševnom stave pripadá veľmi fatálne a aj pre svoju osobnú skúsenosť ho preto považujem za nesprávne. Skôr dávam za pravdu Alrishi, keď upozornila, že peľ bazy je naozaj veľmi agresívny. Takéto upozornenie netreba brať na ľahkú váhu a ja som sa radšej vzdala chutnej malinovky.
Minule som predsa neodolala a kúpila som čistý prírodný bio sirup z kvetov bazy. Ten je naozaj výborný, iste kvalitne spracovaný, lebo mi nevyvolal nijakú alergickú reakciu 8)
Nopal
Moderátor
Moderátor

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 02. July 2006, 07:25

Osobne by som sa zameral na homeopatickú liečbu pomocou Sambucus nigra.
[hr]
Inak, pre zvládanie peľovej alergie je zaujímavý tento materiál.

Senná nádcha
Prejavuje sa nepríjemnými príznakmi pálenia, svrbenia a slzenia očí. Častokrát dochádza ku kýchaniu, vodnatej dráždivej nádche alebo výraznému opuchu nosovej sliznice, ktorý zabraňuje dýchať nosom. Všetko spôsobuje alergia na pele kvitnúcich stromov a rastlín. Homeopatická pomoc prichádza v podobe lieku CORYZALIA. Ide o homeopatickú špecialitu, ktorá pomáha odstrániť všetky prejavy alergickej nádchy vrátane svrbenia mäkkého podnebia a opuchu viečok. Liek sa vyrába vo forme tabletiek, ktoré sa cmúľajú, takže nedráždia nosovú sliznicu ako nosové kvapky. Pacient, ktorý trpí výraznejšími a početnejšími prejavmi alergie potrebuje komplexné vyšetrenie lekárom homeopatom. Pridávame lieky, ktoré znižujú precitlivenosť pacienta na alergény. Najčastejšie sa používa liek POLLENS. Obsahuje 8 druhov peľov tráv a stromov, ktoré vo vysokom riedení znižujú precitlivenosť pacienta na pele. Na ovplyvnenie celkovej alergickej reakcie na úrovni bunky je vhodný liek vyrobený z POUMON HISTAMINu vo vysokom riedení a spolu s liekom Pollens ich lekár predpisuje systematicky. Celková homeopatická liečba môže byť podľa potreby kombinovaná s klasickými liekmi. Skúsenosti hovoria, že každá nasledujúca jar sa stáva nesiteľnejšou, prejavy sezónnej alergie sú menej výrazné, až nakoniec úplne vymiznú.

Zdroj: http://www.boiron.sk/pdf/02april2006.pdf
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby duves » Sunday, 02. July 2006, 07:52

Nopal wrote:... milujem tu vôňu, aj chuť, ....
...vykvasili kvety bazy s citronom a cukrom a potom sa také šumivé pije rýchlo a veľa, aby sa to zase nepokazilo. ...
.... dávam za pravdu Alrishi, keď upozornila, že peľ bazy je naozaj veľmi agresívny. ...
...Minule som predsa neodolala a kúpila som čistý prírodný bio sirup z kvetov bazy. Ten je naozaj výborný, iste kvalitne spracovaný, lebo mi nevyvolal nijakú alergickú reakciu

Tiez mam rad bazu a jej opojnu vonu. Zrejme ta alergia je dan za tu vynikajucu vonu *8* . Mal som kedysi nejake problemy s pelom, zapal ocnych spojiviek. Kedze som sa prirode nevyhybal, nejako to spontanne preslo, mozno v 12-13 rokoch a naopak mali sme spoluziaka co to dostal v 14 a chodil na injekcie.
Ja som raz robil sirup z bazy po dozreti, taky tmavocerveny. Z kvetov sa nerobi iba vykvaseny sirup. Je dostat taky z rakuska zn.YO, malej to celkom chutilo. [smilie=flora008.gif]
duves
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (79)

Postby megyca » Sunday, 02. July 2006, 11:23

Alrisha wrote:megyca, nesúhlasím s tebou

po svojom vysvetlení alergie na bazu (človek pochybujúci o sebe) dávaš riešenie: bazovú tinktúru a "šup bazovú šálku ;o))))"

mám s alergiami a ich liečením, aj vyliečením skúsenosti a preto nemôžem súhlasiť (ja sama niesom alergik)

k tinkúre: ked zaleješ "200 gramov suchej bazy litrom tekutiny", bude sa to dať pretrepávať? a hlavne: ostane nejaká tekutina na konci?
mám "pakel" minuloročnej bazy, je toho veľa, ale nie až 200 gramov, ked na to pozerám, tak ak to polejem litrom vody, bude to asi len zmočené... (asi tú bazu použijem len na spálenie, ako som pôvodne chcela...)

Alrisha, samozrejme, že nemusíš súhlasiť, nemusíš nič. :wink: ... stačí pouvažovať o tom, či další uhol pohľadu iného dokážeš akotak vypočuť, stráviť a priložiť k svojmu uhlu a tak svoj obraz rozšíriť , priblížiť k celkovému obrazu o veci, teraz napríklad o chorobe... niekedy si ani neuvedomíme, aké bariéry sme vystavali, aby sme chránili svoje obrazy, predstavy o niečom, čo sme si pre seba už vyriešili a nechce sa nám to zase meniť a prerábať celý systém....

teraz k veci samotnej:
1. najskôr som písala som o jednom uhle pohľadu, o holistickom pohľade na alergiu, o pohľade na choroby, ktorý sa pokúša hľadať psychosomatické prapríčiny našich chorob a riešiť ich teda na trochy vyššej, jemnejšej ak ťa vyššej popudzuje, energetickej úrovni. už platon bol povedal: " najväčšou chybou pri liečení chroby je oddelovať od seba telo a dušu, pretože oni predsta od seba oddelené byť nemôžu - ale práve tento fakt prehliadli grécki lekári a preto im vyliečenie toľkých chorob uniklo. nikdy totiž nevideli celok. svoju pozornosť by sme teda mali venovať celku, pretože tam, kde sa celok cíti zle, nemôže byť zdravá ani jedna časť...." .... k tomuto spôsobobu nazarania na alergiu, podľa tvojej reakcie nemáš problém, alebo sa mýlim?

2. ... v druhej časti som si iba tento systém nazerania dovolila iba preniesť do väčšej konkrétnosti energetického vyžarovania a pôsobenia .... a kedže to nie je iba moje pozorovanie, uviedla som aj další zdroj - jednoducho baza má isté frekvencie vyžarovania, pôsobenia ( kto to nevidí, nevníma, nekomunikuje s jej bytostníkmi - iste, poprie to, ok ) - vezmi teda signatúry, živly, bohov, vlastnosti bazy overené vekmi a starými magickými školami - je to o tom istom inak .... pokiaľ má alergik z čímkoľvek konflikt ( nahodí prehnanú obrannú reakciu ) je veľmi múdre čítať prečo sa tak deje cez danú rastlinu..... jej energetické pôsobenie - a hned vidíme, s čím má problém ( a nemusí byť iba jeden - možno sú aj oveľa podstatnejšie problémy, v ktorých sa nejaké to podceňovanie stratí ako v zeleninovej polievke chuť jednej zeleniny .... , ale je to v systéme, je to v zmesi ako súčasť, či to chceš priznať, alebo nie.....

z vlastnej skúsenosti matky alergikov mi bolo ťažko stráviteľné, že deti môžu niečim takým trpieť a prečo..... a prvý ktork k ich vyliečeniu bol zmeniť svoje zmýšľanie, materskú ješitnosť a potom ich postupne začať povzbudzovať, stavať ich sebadôveru krok po kroku, rok po roku.... a bez akýchkoľvek liekov klasickej medicíny, ktorých sme mali neúrekom - viem čo je mať alergické a astmatické dieťa .... áno, tie lieky pomáhali, ale dočasne, tlmili, neliečili .... a kulminovali to všetko kdesi inde, v neviditeľných sférach .... preto som napísala, čo som napísala.... nijako som sa nechcela dotknúť tvojho poznania a skúsenosti, napísala som len o svojej, ktorá, myslím, veľmi dobre chápe ( lebo je jej súčasťou ) aj ten tvoj momentálny uhol....

k tinktúre - ostane niečo, nič sa ty neboj )))) a veľmi cenného a nádherne prežiareného..... ide to aj pretrepávať..... a vieš čo ja nakoniec robím - celé to rozmixujem a potom prefiltrujem, aby ani kvapka nevyšla navnivoč ))))

ale spáliť bazu je tiež super.... [smilie=flora008.gif] :smt039
megyca

Postby megyca » Sunday, 02. July 2006, 11:39

Nopal wrote:
megyca wrote:Ked reagujeme na bazu alergickou reakciou, znamená to toľko, že si nechceme priznať, lebo by nás ohrozilo, že sa podceňujeme. Podľa http://www.moravskekvety.cz je to podceňovanie sa náš kľúčový duševný stav , z ktorého táto neprimeraná reakcia na bazu nastáva. Osoba, ktorá sa do tohto stavu dostáva, má o sebe neustále pochybnosti, podceňuje sa vždy a všade a pri všetkom, stále čaká na prikývnutie niekoho sabavedomejšieho, kto mu je autoritou a modlou ( matka, partner , spoločnosť ) a spôsobuje si tak život v absolútnej sociálnej fóbii z zneuznania a nelásky ....

:smt024 neviem sa s tým vyjadrením nijako skamarátiť :-k lebo sama seba najlepšie poznám a nepasuje mi to aj keď sa na toto konštatovanie ani už neviem z ktorého uhla pozerám... :-k Zdôrazňujem, že nie som alergik, ale len s kvetmi bazy a vlastne ich peľom mám naozaj zlú skúsenosť.
Pri dome sme posadili až dva stromy bazy, milujem tu vôňu, aj chuť, len keby to fakt nebolo voči mne také agresívne, tak by to bolo užasné.
Dlho som nevedela, že prečo ja práve v čase kvitnutia bazy mám problém s hrdlom a prieduškami. Z kvetov som totiž vyrábala ( iste skoro každý pozná ) na pitie nápoj-malinovku. V 5 litrových pohároch vykvasili kvety bazy s citronom a cukrom a potom sa také šumivé pije rýchlo a veľa, aby sa to zase nepokazilo. A to bola príčina mojich problémov.
Prisla som na to vlastne tak, že som nastrihala kvety bazy a povešala som ich v sušiarni na šnúru, prichytila štipcami, aby som mala na výrobu ďalšej várky malinovky.
Keď som kvety dávala zo šnúry dole, samozrejme sa mi ten jej peľ sypal rovno na tvár. A potom prišlo peklo.... naozaj som vtedy myslela že sa zadusím.
Nikdy som o sebe nepochybovala a v tomto smere nemám nijaké problémy a nedopustím, aby o sebe pochyboval ktokoľvek keby to skúšal v mojej blízkosti.
Preto mi to jednoznačné konštatovanie, že chyba je v našom duševnom stave pripadá veľmi fatálne a aj pre svoju osobnú skúsenosť ho preto považujem za nesprávne. Skôr dávam za pravdu Alrishi, keď upozornila, že peľ bazy je naozaj veľmi agresívny. Takéto upozornenie netreba brať na ľahkú váhu a ja som sa radšej vzdala chutnej malinovky.
Minule som predsa neodolala a kúpila som čistý prírodný bio sirup z kvetov bazy. Ten je naozaj výborný, iste kvalitne spracovaný, lebo mi nevyvolal nijakú alergickú reakciu 8)

nopalík, chyba je vždy v našom duševnom stave, pokiaľ ide naozaj o chorobu.... nepríjemnú situáciu, ktorú popisuješ, by som však nepovažovala za chorobu zvanú alergia na bazu - bolo to extrémne podráždenie dýchacích ciest - jednoznačné totiž je, že naše dýchacie cesty nie sú nastavené na tak extrémne koncentrácie, aké si si nasypala do nošteka - to bola prirodzená obranná reakcia tela. Poznám také zo zberu a je to naozaj nepríjemné až agresívne, v tomto máš ty aj Alrisha úplnú pravdu a pozor na to!!!! , len prosím nezamieňajme dočasné mechanické podráždenie s alergiou ako chronickou chorobou. mimochodom, to tvoje podráždenie bol akýsi malý úraz - a ty poznáš príčiny chorob a úrazov - pamätám si, ako si na pútnikoch echtovne citovala veštici zuzane čosi o príčinach chorob štítnej žľazy, ked ju trápilo priberanie .... a zaiste vieš, že podľa toho úrazy značia toľko, že si nebola úplne tam a vtedy.... stáva sa, tak som si zamazala oči štipľavou paprikou, ked som pripravovala olej na zahrievanie svalov.... ;o)

a bazový nápoj? .... mňááámky, tiež ho zbožňujem .... skúšala som teraz namiesto citrona dať plátky linetky a tak úžasne to celý nápoj podvihlo.... mňámmm.... , ale pozor - výrobky z bazy pôsobia mierne močopudne a preháňavo ))))) hlavne ten bazový rýchlokvas .... [smilie=flora008.gif]
megyca

Postby Anonymous » Sunday, 02. July 2006, 11:40

ako skuseny alergik o oblasti sennej nadchy s mnozstvom praktickych skusenosti so zaujmom sledujem tuto diskusiu :cheer: tie rozne uhly pohladov co sa tu prezentuju su zaujimave. Osobne mam nazor ze alergie su prejavy niecoho hlbsieho ulozeneho v psychike potazmo v dusi, ako to byva konieckoncov pri mnozstve chorob.

Megyca, prinasas zaujimavy pohlad na celu problematiku [smilie=flora008.gif] dakujem

Alrisha, Nopal: k sennej nadche sa vyjadrujete dost teoreticky fundovane, ale vzapati sami priznavate ze nie ste alergicky...ja zase alergik som, ale nie teoreticky podkuty...mohol by z nas byt dohromady dobry vyskumny tim *4*

reg "hapci"
Anonymous

Postby Alrisha » Sunday, 02. July 2006, 12:53

:smt024 Nopaliq: v tom spomínanom bazovom sirupe bud niesu bazové kvety, alebo výrobca má spôsob, ako odstrániť ich peľ (to je asi nemožné, ale... :?: neviem ), alebo ked niesi v kontakte so živým peľom, tak ti ten uvarený nemôže škodiť. Ten "úraz" s peľom bazy bola iba príhoda, ktorá ťa upozornila na agresivitu bazového peľu, ale pred tým ti stačilo na zápal horných dýchacíc ciest mať rozkvitnutú bazu pri dome, a z nej limonádu.

Ked sa nepriznávam k alergii (čo už, ked nemám...), neznamená, že som na alergie iba teoretik. Ďakujem ww6 za konkrétne prípravky, necham vyskúšať, nepoznala som ich.

Úrazy sú tiež choroby, dokonca sa jednoduchšie orientujem v spôsobe ich liečenia, lebo sú to akútne stavy. (Orientácia v spôsobe liečenia podľa pentagramu) Alergie patria k chronickým chorobám.

Duchovné, duševné, astrologické, psychické,... faktory poôsobiace na chorobu môže aj školská medicína akceptovať, len to inak pomenúva: psychický stres a fyzický stres. Nehnevám sa s medicínou školskou, ale moje riešenia podla pentagramu sú v oblasti energetickej medicíny (tá nezdôrazňuje jemnohmotnú, či hrubohmotnú...). Mne ten spôsob vyhovuje, lebo je v ňom logika a tisícoročná tradícia.

Len na okraj: tento týždeň som mala PC príhodu, pri ktorej sa mi zmazali všetky záznamy súvisiace s moravskými kvetmi - neviem si to vysvetliť... *16* *16* *16* iba ak anjeli [smilie=flora008.gif]
Alrisha
VIP
VIP

Postby GigiViera » Sunday, 02. July 2006, 13:01

Vynikajuci pohlad nielen na alergie ale aj na ostatne choroby ponuka kniha Thomasa Detlefsena Nemoc ako cest. Jeho druha kniha sa vola Osud ako sanca. Jej nazov napoveda akym sposobom autor uvazuje. Nehlada "chybu" v dusevnom stave, ktora by navodila chorobu ale pozera na chorobu ako cestu, ktora nam ma ukazat ktorym smerom sa mame v zivote dat. Ako kozna alergia sa moze napriklad prejavit silna potreba dietata po telesnom kontakte - a naozaj, mazanie masticiek a mamkina pozornost stav zlepsuje. Netreba sa za kazdu cenu na chorobu pozerat ako na "poruchu", je to signal mudrosti nasho tela a nasho podvedomia ci nevedomia, ktore nam ukazuje cestu.

Neviem Megyca, ako by si vysvetlila podla tej teorie chybneho reagovania nasej duse pocity podcenovania u 6-mesacneho dietata, ktoremu sa prejavi alergia... Ja mam zaujimavu skusenost s flakmi na kozi u rocneho syna, v homeopatickej prirucke som si precitala ze sa vyskytuje u deti, ktorych matky su uzkostlivo cistotne. Nejprv mi to pripadalo ako hlupost, ja a prehnane cistotna? A potom som prisla na to, ze nieco v tom je, ze naozaj mi vadi ked sa maly zakycka a hned ho prezliekam a tak. Ked som tuto informaciu prijala, suche miesta na kozi zmizli a odvtedy sa neobjavili.

A urcite najviac mi sedi, posudzovat to ochorenie velmi individualne, z hladiska cesty toho cloveka, nie pausalne poskytovat interpretacie na vsetky alergie jednym metrom. Kazda alergia - aj ina choroba - ma totiz mnozstvo aspektov, aj vlyvov na jeho zivot a zivot jeho okolia, takze je to treba interpretovat velmi opatrne a velmi individualne.
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Next

Return to Rastliny liečia