baza, baza, bazička

Naši predkovia ich používali, používame ich aj my

Moderator: vilcakul

Postby Anubis » Sunday, 02. July 2006, 14:59

GigiViera wrote:Neviem Megyca, ako by si vysvetlila podla tej teorie chybneho reagovania nasej duse pocity podcenovania u 6-mesacneho dietata, ktoremu sa prejavi alergia... Ja mam zaujimavu skusenost s flakmi na kozi u rocneho syna, v homeopatickej prirucke som si precitala ze sa vyskytuje u deti, ktorych matky su uzkostlivo cistotne. Nejprv mi to pripadalo ako hlupost, ja a prehnane cistotna? A potom som prisla na to, ze nieco v tom je, ze naozaj mi vadi ked sa maly zakycka a hned ho prezliekam a tak. Ked som tuto informaciu prijala, suche miesta na kozi zmizli a odvtedy sa neobjavili.

Presne. :smt023
Úplne rovnaká skúsenosť s mojím malým synkom. Okolo roku fľaky, trošku športového ducha pri utieraní a fľaky sú preč. [smilie=flora008.gif]

GigiViera wrote:A urcite najviac mi sedi, posudzovat to ochorenie velmi individualne, z hladiska cesty toho cloveka, nie pausalne poskytovat interpretacie na vsetky alergie jednym metrom. Kazda alergia - aj ina choroba - ma totiz mnozstvo aspektov, aj vlyvov na jeho zivot a zivot jeho okolia, takze je to treba interpretovat velmi opatrne a velmi individualne.

V mnohých oblastich ľudského života sa ukazuje ako najvhodnejšia tá povestná zlatá stredná cesta. Netreba za všetkým hneď hľadať nejaký pychický, či dokonca karmický problém. Takisto nie všetko je len púhy rozhasený chemizmus organizmu.
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Blog: View Blog (1)

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 02. July 2006, 15:20

megyca wrote:z vlastnej skúsenosti matky alergikov mi bolo ťažko stráviteľné, že deti môžu niečim takým trpieť a prečo..... a prvý ktork k ich vyliečeniu bol zmeniť svoje zmýšľanie, materskú ješitnosť a potom ich postupne začať povzbudzovať, stavať ich sebadôveru krok po kroku, rok po roku.... a bez akýchkoľvek liekov klasickej medicíny, ktorých sme mali neúrekom - viem čo je mať alergické a astmatické dieťa .... áno, tie lieky pomáhali, ale dočasne, tlmili, neliečili .... a kulminovali to všetko kdesi inde, v neviditeľných sférach .... preto som napísala, čo som napísala.... nijako som sa nechcela dotknúť tvojho poznania a skúsenosti, napísala som len o svojej, ktorá, myslím, veľmi dobre chápe ( lebo je jej súčasťou ) aj ten tvoj momentálny uhol....

Na choroby sa môžme pozerať rôzne, alopaticky, homeopaticky, holisticky, atď. no jeden uhol pohľadu nám často krát uniká a tým je, že choroba nie je vždy trest ale výzva. Dokonca choroba blízkych ľudí (našich detí) je pre nás najväčšia výzva. Vyššie si popísala, ako si sa s tou výzvou popasovala. :smt023 Alergia Tvojich detí nebol trest ich neschoponosti, zlyhania či niečoho iného. Bola to výzva pre Teba ako matku. Pri zdolávaní tejto výzvy si sa musela popasovať s rôznymi postojmi v sebe až kým si neobjavila ten správny a potom liečba začala účinkovať. Verím, že je jedno, či by to bola liečba klasickej medicíny, homeopatie či iným liečiteľským spôsobom. Zmena musela nastať v Tebe a potom sa prejavila v celom systéme Tvojej rodiny. *18* :smt039
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Nopal » Sunday, 02. July 2006, 15:27

GigiViera wrote:Vynikajuci pohlad nielen na alergie ale aj na ostatne choroby ponuka kniha Thomasa Detlefsena Nemoc ako cest. Jeho druha kniha sa vola Osud ako sanca. Jej nazov napoveda akym sposobom autor uvazuje. Nehlada "chybu" v dusevnom stave, ktora by navodila chorobu ale pozera na chorobu ako cestu, ktora nam ma ukazat ktorym smerom sa mame v zivote dat.

:smt024 veľmi súhlasím s týmto názorom...mám obidve knihy a do tretice k nim pridávam knihu od Miroslava Hrabicu : Co nám tělo říka, aneb po stopách nemocí.
Svoje myšlienky pán Hrabica venoval všetkým, ktorí hľadajú... vždy podobným spôsobom hľadám odpovede, a hľadám najmä vtedy, keď ide o zdravie dieťaťa...ono to voľako tak ako keby človeku našepkalo, že aj tade môže ísť cesta...nie je vydláždená, ale existuje...aj samotné prijatie a pochopenie existencie tej cesty preto často prinesie riešenie presne tak, ako to napísala GigiViera. Do siedmeho roku veku dieťaťa sú matka a dieťa prostredníctvom aury spojené. Akú abecedu používa dieťa na čítanie maminych myšlienok, tak to môžeme len tušiť...ale že číta, tak to je isté :wink:
GigiViera wrote:A urcite najviac mi sedi, posudzovat to ochorenie velmi individualne, z hladiska cesty toho cloveka, nie pausalne poskytovat interpretacie na vsetky alergie jednym metrom. Kazda alergia - aj ina choroba - ma totiz mnozstvo aspektov, aj vlyvov na jeho zivot a zivot jeho okolia, takze je to treba interpretovat velmi opatrne a velmi individualne.

:smt024 aj ja sa veľmi prihováram za tento názor :smt023 Keď som prečítala odpoveď Megy, tak mi jej myšlienky dali ešte jeden uhol pohľadu, ktorý som opomenula. Keď som sa na ten môj prejav elergie pozrela z uhla že to bolo v rovine úrazu, tak pri uvažovaní, že aké aspekty z jemnohmotného sveta práve na mňa pôsobili a prečo...možno že vtedy by som aj bola našla odpoveď čo sa to vlastne udialo...
Možno to bola aj "vyrobená situácia" - ja si to obyčajne tak pomenujem, keď vznikne niečo, čo mi zabráni realizovať iné...hej, nehodu ako výchovný prostriedok vždy pripúšťam *18*
Nopal
Moderátor
Moderátor

Postby GigiViera » Monday, 03. July 2006, 08:21

Este Zentrich, Třeti cesta ke zdravi. Tiez je super.
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby duves » Monday, 03. July 2006, 14:04

V detsve mi rezonovala pesnicka, kde sa spieva o bazi: ….“všude voní bez, dojedem zajisté my čtyři tankisté a náš pes“ *1*
duves
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (79)

Postby megyca » Monday, 03. July 2006, 18:36

Alrisha wrote::Úrazy sú tiež choroby, dokonca sa jednoduchšie orientujem v spôsobe ich liečenia, lebo sú to akútne stavy. (Orientácia v spôsobe liečenia podľa pentagramu) Alergie patria k chronickým chorobám.

Duchovné, duševné, astrologické, psychické,... faktory poôsobiace na chorobu môže aj školská medicína akceptovať, len to inak pomenúva: psychický stres a fyzický stres. Nehnevám sa s medicínou školskou, ale moje riešenia podla pentagramu sú v oblasti energetickej medicíny (tá nezdôrazňuje jemnohmotnú, či hrubohmotnú...). Mne ten spôsob vyhovuje, lebo je v ňom logika a tisícoročná tradícia.:

teším sa z Tvojej múdrosti , :smt023 :hail: [smilie=sm032.gif] :cheer:
megyca

Postby megyca » Monday, 03. July 2006, 20:07

GigiViera wrote:Netreba sa za kazdu cenu na chorobu pozerat ako na "poruchu", je to signal mudrosti nasho tela a nasho podvedomia ci nevedomia, ktore nam ukazuje cestu..

...plný súhlas ... *48*

GigiViera wrote:Neviem Megyca, ako by si vysvetlila podla tej teorie chybneho reagovania nasej duse pocity podcenovania u 6-mesacneho dietata, ktoremu sa prejavi alergia... .

... 1. kto hovoril o chybnom reagovaní duše??? - to sú Tvoje slová, Tvoja interpretácia mnou povedaného.... prečo Ti najviac z toho môjho zarezonovalo práve slovo podceňovanie a nie aj tie dalšie slová dovysvetlenia?
2. odpoved na túto Tvoju otázku ohľadne chorých detí v útlom veku by bola na celú knihu, knižnicu a predsa by nebola plne vyčerpaná.... navyše nepoznám jazyk "tvojho kmeňa" - Tvoju životnú filozofiu, aby som sa Ti to mohla pokúsiť priblížiť Tvojim jazykom. V zásade ako to vidím ja, mojim jazykom: Existuje niečo také, ako kolobeh života, energie.... Tam, kde bol zdanlivo prerušený v jednom zrodení, musí pokračovať v dalšom dovtedy, kým kruh nebude uzavretý - pokým sa duch nedostane tam, odkiaľ bol jeho pohyb začatý. Biblia tomu kolobehu vraví - čo človek zaseje, to zožne.... a to až dovtedy, pokým sa náš duch nestane dokonalo vedomým... a neberiem to ako sériu trestov, skôr ako výzvy k rastu .... veľmi mi preto sadli slová ww6 z tejto diskusie: " ...choroba nie je vždy trest ale výzva. Dokonca choroba blízkych ľudí (našich detí) je pre nás najväčšia výzva." ´/plne súhlasím, lebo netýka sa to všetko iba toho Tebou spomenutého dieťaťa, ale aj rodičov, blízkych, prostredia, do ktorého sa zrodilo - rovnorodé totiž priťahuje rovnorodé - takže takisto je to výzva pre jeho okolie... výzva pre celkom samostatné duše popracovať na svojom vývoji spoločne, v akejsi sieti , prepojení .... je to geniálna vesmírna matematika... ale v tom je zaiste väčšia odborníčka nopalík :hail:

...súhlas, práve preto som napísala hned v úvode tejto "alergickej" odbočky: "uvedomme si, prosím, ako vôbec alergia „funguje“: je to vlastne obranná reakcia hrubohmotne prejaveného organizmu, ktorá z nejakého dôvodu presahuje normálnu mieru obrany....dalo by sa o tom hrozne veľa. o strachoch a agresii alergikov - astmatikov. o pocitoch malosti, bezmocnosti, o slabej sebadôvere, o pocitoch neustáleho ohrozenia, o sklamaniach, ktoré okamžite nájdu akýkoľvek „alergén“, aby sa mohli prejaviť, o citovom hladovaní, alebo o spoločenskej sennej nádche, o stresujúcej prestíži, precitlivenosti, neskúsenosti, neschpnosti, či spoločenskomom odmietaní zážitkových prežitkov z prírody..... atd...."

je toho naozaj veľa a ja som písala o tých najzákladnejších príčinach .... samozrejme, že individuálne prípady znamená hľadať individuálne nuansy... inak by žiadna liečba, klasická, homeopatická, holistická, či iná liečiteľská nemala účinok a teda zmysel.... ide len o to, ako som nedávno bola počula jednu "alfácku" liečiteľku, aby "sme zapálené slepé črevo nehľadali v mozgu a operačne neotvárali pre to zapálené slepé črevo hlavu na členku ..." - t.j. prijať isté základy, ktoré potom individuálne aplikujeme, prispôsobime, variujeme, študujeme nuansy - aspekty, vplyvy .... plne s Tebou súhlasím... *16* *52*
megyca

Postby megyca » Monday, 03. July 2006, 20:12

...btw. : dakujem Vám za tipy na čítanie .... dúfam, že niekde zoženiem.... [smilie=flora008.gif] :smt039
megyca

Postby Alrisha » Monday, 11. September 2006, 21:17

:smt024 dievčence (môžu byť aj chlapci :wink: ) a či nemáte nejaké zaujímavé návrhy na využitie bazových plodov? *16*
Alrisha
VIP
VIP

Blog: View Blog (13)

Postby duves » Tuesday, 12. September 2006, 18:16

Alrisha wrote::smt024 dievčence (môžu byť aj chlapci :wink: ) a či nemáte nejaké zaujímavé návrhy na využitie bazových plodov? *16*

Raz som robil sirup z takych plodov, ale dost to spini. Farbivo je velmi vyrazne, treba to robit opatrne. Recept nepoznam, bo to bolo mozno 18 rokov dozadu [smilie=flora008.gif] .
duves
Vylúčení
Vylúčení

Blog: View Blog (79)

Postby Adina » Saturday, 23. September 2006, 17:33

No, akurát som sa chystala vyskúšať tento recept, ale v tejto našej novej lokalite som ešte nestihla vyskúmať, kde čo rastie. Tu v okolí najbližšom sú zužitkovateľné len šípky, lebo všeeeetkoooooo ostatné je pokryté tým, čo stádo kráv zanechá na lúčke. A nie sú to šampióny ...

Tak k veci: recept na Sirup z bazy, pomarančov a jabĺk

10 jabĺk, asi 8 strapcov zrelých bazových plodov, 1 pomaranč, 1 cotrón, 2 lyžice medu, 3/4 l vody, 3/4 kg cukru

Vyumývané jabĺčka prekrojíma na štyri časti, odstránime jaderníky, podlejeme vodou, a privedieme k varu. Nemiešame !
Pridáme umyté bobulky bazy, podusíme asi 3 minútky a necháme vychladnúť. Precedíme cez plienku /ja zvyknem tak/, alebo cez husté sito a nalejeme znovu do hrnca. Privedieme k varu a za stáleho miešania pridávame cukor. Keď sa ten rozpustí, pridáme šťavu z citrónu a pomaranča. Nakoniec odstavíme a pridáme med. Hneď plníme do nahriatych fliaš.

Zo zbytkov v sitku môžeme pripraviť vraj ešte džem.
:)
Adina

Postby Adina » Saturday, 23. September 2006, 17:35

Aha, a ešte: Umyté a stopiek zbavené bobulky môžeme uvariť s cukrom a citrónovou šťavou, po vychladnutí vyšľaháme s tvarohom a kúskom mlieka. Podávame ako dezert :)
Adina

Postby Adina » Saturday, 23. September 2006, 17:40

A kto má rád ovocné polievky, tak:

Vylisovanú šťavu z bazových plodov nalejeme do hrnca a povaríme v nej olúpané a postrúhané jablká s cukrom. Zahustíme zemiakovou m účkou alebo mandľovým pudingom v prášku :) rozmiešanými vo vode a povaríme s kúskom škorice. POdávame teplé či studené aj s piškótkami.

Tak, dobrú chuť.
Adina

Postby Alrisha » Sunday, 24. September 2006, 14:19

:smt024 Adinka, zaujimavé recepty, diky [smilie=flora008.gif] Idem nazbierat bazu, jablcka tu uz mam a vyskusam ten sirup. To bude taky trochu hustejsi, take mam rada. Farba zaručuje flavonoidy, treba aj take *48*
Alrisha
VIP
VIP

Blog: View Blog (13)

Postby Adina » Sunday, 24. September 2006, 15:20

Aj ja hádam stihnem budúci týždeň, pôjdeme do ľubietovej, tak zbehnem na bazu. Ak tam ešte dačô bude.
:) :) :)
Adina

Re: baza, baza, bazička

Postby vilcakul » Tuesday, 04. March 2008, 22:14

[justify]Koukám, že jste se tu už vyřádili na bezu černém, tak Vám také příspěji jedním receptem, který poznám z dětství. Nasbírané bezové květy se omyjí, poté se obalí jako řízek a vysmaží, mňam to byla pochoutka. Zkusil jsem to po mnoha letech vloni udělat, bylo to divoké, ale dalo se to.
V dětství mě to velmi chutnalo, byla to výborná pochoutka k novým bramborům Image[/justify]
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby divoska » Wednesday, 05. March 2008, 11:34

aaaaa ja som to kedysi niekde videla, dik za reminder. uz nech je jar Image
ps. +s petrzlenovou vnatkou Image
Image
lubim... teda som...
divoska
VIP
VIP

Postby vilcakul » Wednesday, 05. March 2008, 11:52

přesně tak to bylo s tou petržlenovou natí, to bylo žužo Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

Postby Azmodan » Wednesday, 05. March 2008, 12:05

tie kvety obalene normalne v trojobale ako rezen? kolko toho clovek zije kym sa nasyti?
Hiolo ka pali k?, nah? ka pali pa´a.
Pevný zráz sa prepadá, mohutné bralo sa láme.
Azmodan

Blog: View Blog (3)

Postby vilcakul » Wednesday, 05. March 2008, 12:09

Azmodan wrote:tie kvety obalene normalne v trojobale ako rezen? kolko toho clovek zije kym sa nasyti?

ano, přesně tak - podle mě stačí dva až tři velké květy, aby měl člověk dost - jsou tam ještě ty bramborečky Image
vilcakul
Moderátor
Moderátor

PreviousNext

Return to Rastliny liečia