Vesmirny skrt, teoria a pokus

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Vesmirny skrt, teoria a pokus

Postby wiro » Thursday, 02. July 2009, 15:38

Je mozne, ze to co tu budem opisovat uz existuje a uslo mi to, preto prosim ak niekto najdete podobnosti s niecim tak pastnite linky na zdroj infromacii.

O co ide. Pred istym casom ked som bol este mensi ma celkom zaujalo ako sa uspesne numerologia a astrologia strafuje do diania v nasich kazdodennych zivotoch.
Pred par dnami som oslovil jednu moju kamaratku aby mi spravila hoc len amatersky numerologicky rozbor. Bol som zvedavy ako na tom som, co sedi co nesedi, ci idem zivotom spravne a tak podobne. Znova ma velmi zaujala presnost toho co mi napisala.

Po studii linearnej algebry, teorie chaosu a trosku vyssej matematiky na nasej skole mi tieto veci davaju nejak vsobecnejsi zmysel. Napriklad teoria osudu a Lorenzov atraktor maju k sebe omnoho blizsie ako by sa niekomu mohlo zdat. Nechcem vas na uvod velmi zatazovat teoriou a matematickymi modelmi ktore inak velmi krasne doplnuju a podporuju filozofiu taoizmu a budhizmu a prepajaju to s numerologiou a astrologiou. Vztahy a prepoje medzi tym su tak neuveritelne zjavne, ze ma to priviedlo na myslienku tzv. "Vesmirneho skrtu".

Je pomerne narocne najst situaciu kde sa to da praktizovat, a hlavne celu vec stazuje to, ze sa na nu neda pripravit, resp priprava by zmarila cely pokus. Co po vas budem "chciet" je aby ste to aspon vyskusali a napisali mi svoje zazitky. Pripadne dojmy, rozne anomalie, divne veci ktore sa vam nasledne stali a tak podobne. Teda od vas potrebujem aby ste boli velmi vnimavi a otvoreni innformaciam okolo seba (co pre vas nebude problem :) ).

Vychadzame z predpokladu, ze vesmir ako celok funguje ako matematicky presna sustava ktora je priamo zavisla od svojich najmensich casti. Najmensie casti ovplivnuju zdanlivo vacsie atd. To podporuje teoriu osudu v tom, ze sme vesmirom tlaceny urcitou cestou, robit urcite rozhodnutia. Ako ? Kazde rozhodnutie robime slobodne na zaklade situacie, ak ale situacia nezavisi od nas ale podla teorie od ostatnych casti systemu potom ani nase rozhodnutie nieje uplne slobodne lebo nas ostatne casti systemu tlacia k urcitym rozhodnutiam prirodzene bez toho aby sme si to vobec uvedomovali. Kazda myslienka, kazdy plan kazda akcia sa zaclenuje a ovplivnuje zvysok systemu ako celku.

Pokus:
Ako som uz spomenul na pokus sa neda nijako pripravit, aj 2 minutova priprava je vela a ovplivnuje vysledok. Je to dane vlastnostami systemu ako takeho. Prakticky ide o to, aby ste vo svojom beznom zabehanom zivote spravili cosi inak. Tzn. idete do skoly/prace, alebo idete na nejaky planovany nakup a tak podobne, a pri tej cinnsti sa behom sekundy, ak si na to spomeniete, rozhodnete pre zmenu a zmenite smer, a celkove smerovanie dna.
Priklad: Idem rano do prace, vsetci cakaju ze tam pridem, pocitaju somnou a ja sa cestou behom sekundy na opetku otocim a pojdem do kina alebo sa niekam prejst.
Fantazie medze nekladiem skuste to tak ako uznate za vhodne, podmienkou je len to ze rozhodnutie musi byt spontanne v danej sekunde, neplanovane.

Potom by som bol rad keby ste sem napisali vase nasledujuce zazitky, vsimajte si okolia, ludi , prirody a kazdej zvlastnej, milej, neprijemnej udalosti ktoru zazijete.

Preco vlastne? Vase nahle neplanovane rozhodnutie by malo sposobit pomerne znatelnu zmenu v celom systeme ktory predvidal vase chovanie a prisposoboval sa vam. Ak urobite nahlu zmenu a system na to nieje pripraveny dojde k autoregulacii systemu a prisposobeniu sa, to moze sposobit velmi viditelne zmeny v okoli. Zmeny mozu byt rozneho typu, od pocasia cez spravanie ludi po vasu naladu. Tato faza sa nazyva v kybernetike (v regulacii) tzv. prechodovy jav, kedy sa system prisposobuje nahlej zmene aby dosiahlo opetovnej rovnovahy. Malo by platit cim silnejsia nahla zmena tym znatelnejsi prechodovy jav.

(Fakt tu pisem len velmi letmy uvod. Teorie a metody, ktore s tym suvisia su pomerne zlozite a stali by za mozno samostatny clanok. Najprv by som ale rad mal od vas nejaku spatnu vazbu)

DOPLNKY
Budhizmus - spirala ako symbol cesty
Image
Kelti - Zapletenec ako symbol nekonecna, zviazanosti vsetkeho so vsetkym
Image

Lorenzov Atraktor - teoria chaosu,
mozne hodnoty, ktore system moze
nadobudnut a limitne hodnoty kde
sa system nemoze dostat
Image
wiro

Re: Vesmirny skrt, teoria a pokus

Postby lucianna » Monday, 06. July 2009, 18:44

wiro wrote:podmienkou je len to ze rozhodnutie musi byt spontanne v danej sekunde, neplanovane

Vase nahle neplanovane rozhodnutie by malo sposobit pomerne znatelnu zmenu v celom systeme ktory predvidal vase chovanie a prisposoboval sa vam. Ak urobite nahlu zmenu a system na to nieje pripraveny dojde k autoregulacii systemu a prisposobeniu sa, to moze sposobit velmi viditelne zmeny v okoli. Zmeny mozu byt rozneho typu, od pocasia cez spravanie ludi po vasu naladu.

hmm, osobne si neviem predstaviť, ako úplne presne odlíšim, že moje spontánne rozhodnutie bolo fakt neplánované - veď som ho mohla plánovať aspoň podvedome Image

zmeny vo svojom okolí (alebo aj v sebe) som schopná si všimnúť a všímam si, lenže tvoj koncept mi príde pomerne zložitý. niečo podobné - ak aj nie rovnaké - je podľa mňa koincidencia/synchronicita (viac v mojom príspevku v téme "náhoda, alebo...")

táto téma, ktorú založila tatamo, by sa mohla dosť prekrývať s tvojou témou - podľa mňa ide o rovnakú vec, len z iného pohľadu. problém je len v tom, že tatamina téma sa moc relevantne nerozvinula...

btw ty si už taký pokus robil? ak áno, mohol by si o tom napísaťnajprv ty
Image
Nesmiem sa báť. Strach zabíja myseľ. Otočím sa k nemu čelom. Dovolím mu, nech prejde okolo mňa a skrze mňa. A keď bude preč, obzriem sa za ním vnútorným zrakom. Uvidím cestu, ktorou šiel. Ale nič tam nebude. Iba ja. (Duna >>)
lucianna
VIP
VIP

Postby wiro » Tuesday, 14. July 2009, 10:24

dik za odkazy skusim popozerat :)

Jj snazil som sa uz niekolko krat, ako som pisal nieje to vobec jednoduche prave preto, ze to nesmies planovat.

Nejak rozumne sa mi to podarilo asi len 2x.

Prvykrat ked som sa ponahlal na prednasku a ked som siel po schodoch a zbadal jeden letacik na nastenke som sa otocil a siel proste prec do parku a tak. Vysledkom bola rada zaujimavych veci co by mohli byt aj zhody nahod (ale na nahody neverim).
Ozvali sa mi traja ludia s ktorymi som uz dlhsiu dobu nerozpraval, ozvali sa skoro v tu istu dobu rozsah asi hodina. Zvlastne ze po pol roku sa mi ozvali vsetci naraz.

Druhy pokus bol ked som to mal namierene do obchodu kupit si nejake oblecenie a pred oobchodom som si to rozmyslel a siel do kina na prvy film. Cestou do toho kina som stretol asi 4roch zaujimavych ludi ktori sa somnou skoro okamzite ako ma videli pustili do reci. Len tak ako sa mam, odkial som atd. Co je v Prahe pomerne dost velka vzacnost aby sa vam niekto takto len tak prihovoril. Zijem tu teda uz 3 roky ale toto sa mi stalo len raz :)
wiro

Postby WhiteWolfSix » Tuesday, 14. July 2009, 11:00

Nuž, neviem, či to môžeš nazývať pokusy, pretože ak robíš pokus, vedome niečo vykonávaš, avšak to čo si opísal sa Ti prihodilo, bez Tvojho zámeru a pričinenia.Image
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby wiro » Tuesday, 14. July 2009, 11:26

nieje to v uplnom zmysle pokus, ale prakticky ide o to spravit nieco zrazu radikalne inak a sledovat co to sposobi a ci vobec nieco.
Nieje mozne na 100% povedat ze to co sa mi prihodilo bol nasledok tej zmeny.
wiro

Postby RedHawk » Tuesday, 14. July 2009, 11:42

pokus je dej, vec, postup, ktory je kedykolvek mozne opakovat cize v tomto pripade ma wlk pravdu.

Nie je totiz mozne 100% zopakovat vsetky podmienky.
RedHawk
VIP
VIP

Postby Anubis » Tuesday, 14. July 2009, 14:31

wiro.
Celé je to trošku postavené na hlavu.
Ak ktokoľvek zmení svoj plán činnosti na základe tvojej výzvy, už to nie je spontánna činnosť.
Akákoľvek udalosť, ktorá nastane i po skutočne spontánnej zmene by predsa mohla nastať aj keby k zmene nedošlo.
A vôbec, ako môžeme vedieť že sa jedná o zmenu? Išiel si na prednášku a naraz si si to rozmyslel. Bola to zmena? Alebo išlo o zámer.
Ak veríš v B-ha vieš, že On ako vševedúci Jediný o tom vedel. Vedel, že zmeníš (možno spontánne, možno intuitívne, možno náhodne, možno chaoticky - podľa teórie chaosu) svoj plán činnosti. A tým pádom sa nič nedeje. Nie je dôvod si myslieť, že by tvoja zmena (sic!) čokoľvek vyššie (!) ovplyvnila.
Uvediem ti príklad do tvojej "štatistiky". Som lenivý človek (nakoniec, kto nie). Keďže som SZČO, môžem si občas i dovoliť byť lenivý. Za posledných cca 20 rokov som si niekoľko sto krát ráno povedal - idem tam a tam. Ale nešiel som. A nič zvláštneho sa nestalo. A niekoľko krát som si ráno povedal - dnes som doma pi-hu. A predsa som išiel robiť. A opäť nič nezvyčajné.

Priznám sa, z môjho pohľadu (ako veriaceho človeka) je toto tvoje "skúšanie" len takou snahou dokázať (alebo vyvrátiť) existenciu B-ha. Lenže B-h neexistuje. On je a to prosto do žiadneho matematického ani fyzikálneho modelu nenarveš, čo ako sa budeš snažiť.
Image
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Blog: View Blog (1)

Postby lucianna » Tuesday, 14. July 2009, 15:14

anubis, opäť súhlas...
Image
Nesmiem sa báť. Strach zabíja myseľ. Otočím sa k nemu čelom. Dovolím mu, nech prejde okolo mňa a skrze mňa. A keď bude preč, obzriem sa za ním vnútorným zrakom. Uvidím cestu, ktorou šiel. Ale nič tam nebude. Iba ja. (Duna >>)
lucianna
VIP
VIP

Postby wiro » Thursday, 16. July 2009, 16:04

Mozno som to zle napisal alebo ste to len zle pochopili. Nesnazim sa dokazat niciju existenciu ani vyvratit.
Toto je len obyc pokus ktory sa zakladal na vedeckych teoriach podporenych niektorymi starsimi filozoofiami.

Islo len o sledovanie odozvy systemu na nahlu zmenu, nejde o ziadne dokazovanie existencie akejkolvek bytosti.

Aj ked to tak mozno z mojho prispevku vyznelo (mne teda nie), nehladajte v tom nejake hlbsie duchovne pozadie ale cisto "vedecky" zamer.

Osobne velmi neverim na ziadne nadprirodzene sily. Nieje to tak davno co ludia blesky pripisovali bohom, zem bola rovna placka a za prejav magnetizmu sa upalovalo. Vesmir je ohromne zlozity system, ktory ale funguje presne tak ako ma podla pravidiel a zakonitosti kazdej jednej jeho zlozky.

Pokus nehovori o tom, ze svojim rozhodnutim spravite nejaku velku zmenu, to ani nahodou. Hovori len o tom, ze kazdej vasej zmene sa musi cele vase okolie prisposobit, ci uz ide o zmenu stavu, myslenia atd. Deje sa to neustale za kazdym rozhodnutim za kazdou myslienkou.

Ak je zmena skokova okolne zmeny procesov mozu byt vyraznejsie. Nic viac nic menej.
wiro

Postby Anubis » Thursday, 16. July 2009, 17:27

wiro wrote:Islo len o sledovanie odozvy systemu na nahlu zmenu, nejde o ziadne dokazovanie existencie akejkolvek bytosti.

Pointa je v tom, že B-h nie je bytosť.
A o odozve akého systému hovoríš? Definuj, prosím, ten systém.

wiro wrote:Osobne velmi neverim na ziadne nadprirodzene sily. Nieje to tak davno co ludia blesky pripisovali bohom, zem bola rovna placka a za prejav magnetizmu sa upalovalo. Vesmir je ohromne zlozity system, ktory ale funguje presne tak ako ma podla pravidiel a zakonitosti kazdej jednej jeho zlozky.

Niekedy cca 300-200 rokov pred občianskym letopočtom ľudia verili, že zem je guľa zavesená na B-žej vôli. Neskôr ju podopreli stĺpom, na ktorom je napísané cadik (spravodlivý). Samozrejme, ten stĺp je myslený v mystickej rovine.
Prečo svoje uvažovanie obmedzuješ len na vesmír?
Image
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Postby GigiViera » Thursday, 16. July 2009, 18:26

Keď som si to tu čítala, najprv som si nakopla prst - posediačky pri stole sa mi to ešte nestalo. Ked som vzápätí vstala, zhodila som a rozbila pohár čo stál na stole. Ako to zapadá do tejto teorie?
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Postby svetlo » Friday, 17. July 2009, 07:32

Anubis wrote:Ak veríš v B-ha vieš, že On ako vševedúci Jediný o tom vedel. Vedel, že zmeníš (možno spontánne, možno intuitívne, možno náhodne, možno chaoticky - podľa teórie chaosu) svoj plán činnosti. A tým pádom sa nič nedeje. Nie je dôvod si myslieť, že by tvoja zmena (sic!) čokoľvek vyššie (!) ovplyvnila.

Ja sa asi trocha (možno aj viac) zamocem, lebo neviem celkom presne ako sa opýtať. Pred časom sme trocha pohovorili o Božom pláne. Môžem aj toto brať ako súčasť Božieho plánu ? Keď On ako vševedúci Jediný vie o našom pláne činnosti ? A preto sa chcem následne opýtať, je vôbec možné a v našej moci zasahovať do Božie plánu ? Pýtam sa to len preto, lebo som to už viackrát počula, že neradno sa starať a zasahovať do Božieho plánu. Priznám sa, nie celkom tomu rozumiem. Vždy som si totiž myslela, že ... Boží plán nie je možné ovplyvniť. Ovplyvňujeme svoju činnosť ... a tou následne i svoje okolie. Ako teda tomu môžem rozumieť ?
Image
Aj keď, vlastne, ona, tá odpoveď, tu už asi je.
Image
svetlo
VIP
VIP

Blog: View Blog (4)

Postby GigiViera » Friday, 17. July 2009, 07:55

vychádazj z toho, že: B-h pozná nekonečné mnzožstvo možností, ktoré môžeme využiť
že jeho plán vyžaduje a predpokladá našu slobodnú spoluprácu
že túto spoluprácu je možné, samozrejme, odmietnuť, ale nesieme za to potom dôsledky
že je rešpektované aj naše rozhodnutie nerásť a nekonať alebo robiť to neskôr, ale má to sovje dôsledky
že odpoveď je skôr v zmysle paradoxu než jednoduchého lineárneho logického reťazca
ovplyvniť teda môžeme ale paradoxne si to nájde inú cestičku alebo si nás to počká
ak vieš, že ťa niekto miluje, prečo by si sa nespoľahla na jeho plán a nenechala sa ním viesť? Ovplyvníme to natoľko, nakoľko si to s ním vyjednáme, ale to tiež prislúcha a je umožnené len za istých podmienok
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
GigiViera
VIP
VIP

Postby svetlo » Friday, 17. July 2009, 08:39

ovplyvniť teda môžeme ale paradoxne si to nájde inú cestičku alebo si nás to počká
Ale "čo" môžeme ovplyvniť ?
Ovplyvníme to natoľko, nakoľko si to s ním vyjednáme, ale to tiež prislúcha a je umožnené len za istých podmienok
ImageImageImage lebo asi aj rozumiem aj nie ...
Image
svetlo
VIP
VIP

Postby GigiViera » Friday, 17. July 2009, 08:57

a čo rozummieš pod "božím plánom"? Ak sa pýtaš "čo"môžeme ovplyvniť
za istých podmienok: povedzme, že keď sa "osvedčíš", dokážeš - dostaneš možnosť - si vyjednať isté veci pre seba aj pre iných- napríklad nejaký ďalší úsek života, alebo iný spôsob riešenie nejakého "dlhu", problému... všetko má veľa úrovní a veľa možností riešenia a na rôznych úrovniach sa to aj môže realizovať.
Image
GigiViera
VIP
VIP

Postby svetlo » Friday, 17. July 2009, 09:18

GigiViera wrote:za istých podmienok: povedzme, že keď sa "osvedčíš", dokážeš - dostaneš možnosť - si vyjednať isté veci pre seba aj pre iných- napríklad nejaký ďalší úsek života, alebo iný spôsob riešenie nejakého "dlhu", problému... všetko má veľa úrovní a veľa možností riešenia a na rôznych úrovniach sa to aj môže realizovať.

Veď hej. Len, ja som to pochopila tak, že aj to je súčasťou, čiže v podstate nevyjednáš nič.
Image
svetlo
VIP
VIP

Postby GigiViera » Friday, 17. July 2009, 09:26

Aj áno, aj nie. A môže to byť ešte úplne inak. Image
Vyjednáš, čoby nie - z hľadiska časnosti a našich obmedzených možností pohľadu. Ale iné nemáme Image
Image
GigiViera
VIP
VIP

Postby svetlo » Friday, 17. July 2009, 09:43

Inak, celkovo sa mi to slovíčko vyjednať tam vôbec nehodí. To je už ale taký môj osobný pocit.
Image
svetlo
VIP
VIP

Postby GigiViera » Sunday, 19. July 2009, 21:15

možno nehovoríme o tom istom. Ja si za tým slovom stojím a viem, o čom hovorím. Neviem ale, na čo myslíš Ty.
Image
GigiViera
VIP
VIP

Postby svetlo » Sunday, 02. August 2009, 22:01

Viem ako to myslíš. Prišlo mi to také veľmi trhové. Len, ono, asi aj tu platí práve to aj keď veľmi zjednodušené - má dať / dal.
Image
svetlo
VIP
VIP

Return to Prírodné metódy a systémy