Stratené cesty pohanstva...

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Stratené cesty pohanstva...

Postby Anonymous » Tuesday, 18. April 2006, 22:32

Poetický nadpis k téme, problematika realistickejšia: podarilo sa nám podľa Vás(hlavne pohania, ale nielen oni) vrátiť k starým cestám?
Ja si myslím že nie.... prečo?
K čomu sme sa to vlastne vrátili... spýtajte sa sami seba... odpoviete k pohanstvu(námietka zrejmá, predtým sa nemali k čomu vracať :D )
Hlavný rozdiel je, podľa mňa v tom, že pohanstvo bolo prostriedkom života, ale teraz je jeho účelom.... ľudia žili svoj život, a popritom uctievali bohov(lebo ich chápali ako svoj prostriedok k tomuto životu) teraz(a opravte ma ak sa mýlim, ale výchádzam aj z týchto stránok) ľudia uctievajú bohov a popritom žijú svoj život... podľa mňa zaujímavý to paradox dejín.... čo vy na to?
Anonymous

Postby milo » Wednesday, 19. April 2006, 06:35

Skus mi prosim definovat pojem pohanstvo, pretoze pre krestanov je pohanstvo kazda ina viera.
milo

Postby Anonymous » Wednesday, 19. April 2006, 06:47

milo wrote:Skus mi prosim definovat pojem pohanstvo

*1* *1* *1*
Anonymous

Postby Anubis » Wednesday, 19. April 2006, 08:38

kl. :smt023 [smilie=sm033.gif] *40* *40* *40* *40* *40* *40*
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Blog: View Blog (1)

Postby Anonymous » Wednesday, 19. April 2006, 14:18

uctievanie viacerych bohov, krestania vsetko dopletu a dos**u, keby zostali u posolstva lasky svojho boha bolo by to ine a pekne... nieje to utok, len uz mam pokrk, ked sa vsetko vyklada po "krestansky" a realita je insia...

myslim ze je to neopohanstvo, navrat k starym tradiciam je, pripustme si to popravde -nemozny a nerealny... uz len z dovodu nie velkych poznatkov, samozrejme ze je dostatok, avsak hlbsie do veci, napr. obliekat sa ako kelt a poznat staru galstinu este neznamena ze je clovek kelt, kelt > clovek ktory zil pred mnohymi storociami, koncili niekde par desiatok rokov po nasom letopocte, tradicie sa mohli zachovat, avsak o tom tu nechem pisat viac, proste je toho malo a je ina doba...

mozno je to tuzba navratu za niecim co pominulo, dovody ma kazdy osobne a zosumarizovat by som to nechcel, je to dost sukromna zalezitost, ako mnoho inych veci...

zit ako predkovia nebudeme, avsak u mnohych ludi srdce vzplanie, z dovodu neznameho, mozno sa im to zapacilo, pri viere v reinkarnaciu si mozno nieco ine domyslime a niekomu mozno len nevyhovuje sucastny zivotny styl, iny sa chce odlisit vyzorom, dalsi provokovat atd. moznosti je nespocetne...

ja napriklad v bohov verim, ale neprisposobujem im moj zivot do takej miery, ako to niektori jedinci asi robia, viacmenej zijem ako doteraz(sam viem ako som sa zmenil, ale nie z tohto dovodu...), avsak mam svojich bohov, ctim si ich atd.
je velka a zasadna chyba upravovat svoj zivot pre bohov, potom je to dost smutne...
ked si zmenim zivot, zaroven verim v bohov je to ine, ked nieco pride prirodzene nez nieco umelo vytvarat, viera ma cloveka OBOHATIT A NIECO CLOVEKU DAT A NIE CLOVEKA OBMEDZOVAT, niekomu je srdcu blizsie krestanstvo, inemu islam, mnohe nabozenstvo (aj kulty, sekty atd.) ma aj negativne stranky, ako dogmy atd., je na cloveku ci sa im podriadi alebo ich bude prehliadat...
toto je vsak o pohanstve, len som chcel rozsirit moj nazor o obmedzovani...

ked bojdem do bitky(nejaka poulicna a pod. nemyslim so sekerou proti rimanom *1* ), co dufam nie, pouzijem runy a poziadam Tyra o pomoc, ked uznam za vhodne budem mu nosit potom obetu atd., to je vsak osobna vec, nebudem kopirovat to ze to robili predkovia pretoze mi to pride zaujimave...

wiccanstvo je mi sympaticke, je to pohanske nabozenstvo, avsak pochybujem ze sa da uznat do "rodiny" starych nabozenstiev :wink:
> to je uz zase o niecom inom... a hovoris tu o pohanstve, tak aj to patri do tejto temy...

ani nepotrebujem preto ze vyznavam starych bohov sa obliekat ako clovek spred mnoho storociami dozadu...
doba je moderna, pokial mi to nebude srdcu blizke, tak na image kaslem

trosku som to rozsiril a aj zahrnul veci ktore sem ocividne nepatria, tak ma nezatlkajte :wink: , je to moj nazor na vec

teda zrhniem to: moj umysel nieje sa vratit k starym cestam ale najst si cestu ktora je pre mna, kazdy sme jedinecnostou obdareny, kazdy citi, vnima a vidi insie, bohov neuctievam aby som sa odlisil od normalu, pretoze ziadny normal nieje, kazdy sme iny... :smt039
Anonymous

Postby Anonymous » Wednesday, 19. April 2006, 21:40

karellight wrote:

*1* *1* *1*

.... a ábel povedal kainovi: "definuj to" a tak ,deti, bola prvá vražda *49*

Odin: v zásade súhlasím, vystihol si presne to, čo som chcel povedať, neopohania(a nie zriedka mám taký pocit aj z wiccy) žijú pre bohov, hoci pohania "mali" bohov pre svoj život.....
Anonymous

Postby Anubis » Wednesday, 19. April 2006, 21:50

Archont wrote:
karellight wrote:

*1* *1* *1*

Odin: v zásade súhlasím, vystihol si presne to, čo som chcel povedať, neopohania(a nie zriedka mám taký pocit aj z wiccy) žijú pre bohov, hoci pohania "mali" bohov pre svoj život.....

:smt023 Dobrá myšlienka. A má taký šmrnc, skoro ako by to bola definícia. *40* *40*
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Postby SiAsh » Thursday, 20. April 2006, 15:09

Archont wrote:
karellight wrote:

*1* *1* *1*

Tato definícia je presná, ale musíme vziať do úvahy moderný spôsob života :? V týchto časoh sa úplne napojiť na staré cesty nedá. A keby aj niekto z pohanov mal bohov pre svoj život a nie naopak, dokopy nevieme ani k čomu presne sa máme vrátiť :-k *8* vela sa toho s tých čias nezachovalo...
Je to skôr tak že podstatu pohanstva nedodržiava skoro nik, a tie drobnosti okolo jadra asi každý :rolleyes: *4*
SiAsh

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 15:16

SiAsh wrote: V týchto časoh sa úplne napojiť na staré cesty nedá. A keby aj niekto z pohanov mal bohov pre svoj život a nie naopak, dokopy nevieme ani k čomu presne sa máme vrátiť :-k *8* vela sa toho s tých čias nezachovalo...
Je to skôr tak že podstatu pohanstva nedodržiava skoro nik, a tie drobnosti okolo jadra asi každý :rolleyes: *4*

kto sa che uplne napojit? ked ma to duchovne uspokoji, tak sa uspokojim s tym co je dostupne...(co ine mi zostava, konieckoncov, clovek schopny sa moze pozriet do minulosti, nie? :wink: ), nieje pre kazdeho prava cesta najst staru cestu ale vyslapat si vlastnu cestu, ktora sa teraz uz nutne musi odklanat zo starej cesty...

napr. ludia nevedia ani ako sa pouzivali runy, je mnoho run, kazdy clovek si najde runy ktore mu najviac sedia a vyklada ich ako mu vyhovuje, hadze ich taktiez ako mu vyhovuje, ak mu to funguje, tak preco to menit, ze?... atd., teda zavisi na kazdom ake runy, si najde... :wink:
Anonymous

Re: Stratené cesty pohanstva...

Postby Anonymous » Friday, 21. April 2006, 06:54

Archont wrote:Hlavný rozdiel je, podľa mňa v tom, že pohanstvo bolo prostriedkom života, ale teraz je jeho účelom.... ľudia žili svoj život, a popritom uctievali bohov(lebo ich chápali ako svoj prostriedok k tomuto životu) teraz(a opravte ma ak sa mýlim, ale výchádzam aj z týchto stránok) ľudia uctievajú bohov a popritom žijú svoj život...

Domnívám se, že to bylo trochu jinak... A vidím to trochu jinak...
Především si myslím, že lidé žili dříve spolu s bohy (v pohanství s personifikovanými silami přírody) - příroda byla mocná, lidská populace mizivá, síly přírody měly jinou váhu a účinnost ne křehké lidské společenství než dnes... Byla to koexistence lidí s přírodou, partnerství... bohové byli všudypřítomní, téměř hmatatelní v každodenním životě...
Ostatně, takto nějak to cítily i indiánské kulturyv době relativně nedávné...
Bohové tedy byli součástí života...

Dnes je situace úplně jiná. "Moderní" civilizace má nad přírodou jasně navrch (alespoň to tak vypadá - a i když to tak není, stačí, že si ti většina myslí k tom, aby to tak působilo...), síly přírody, projevy jemnohmotného světa, už neproniknou tak snadno do našeho vnímání, protože jsou přehlušeny vjemy mnohem agresívnějšími a intenzívnějšími... Bohové přírody se z našeho života vytratili, a ti kteří je hledají jsou v jiné situaci, myslím, že to mají mnohem těžší. A někteří pak z toho důvodu uctívají bohy a přitom žijí svůj život... někteří proto, že to tak cítí, jiní proto , že to jinak neumí a další třeba proto, že to jen tak vystavují někde na odiv, aby byli zajímaví, bez hlubšího záměru... Ale určitě jsou i jiné přístupy, myslím, že dnešní stav nelze zobecnit a je velmi individualizovaný...
Anonymous

Postby baska1323 » Tuesday, 25. April 2006, 20:42

pacilo sa mi co napisal Numenor.. Suhlasim s jeho nazorom a pride mi to logicke (teda aspon mne)

Teraz mozno obratim na ruby celu temu, ak ano mrzi ma to... Chcela by som sa opytat co vas viedlo k vasej viere.. Preco verite prave tomu, comu verite?

Davno predtym nez som sa stretla s wiccou som vedela ,ze to, co naozaj vo svojom zivote chcem dosiahnut je harmonia s prirodou, zit v sulade s nou, chranit ju a vzdat vdaku za kazdy jej dar...Lebo su to naozaj najvacsie dary ake dostavame.. az potom(asi s vekom) prisla nejaka potreba hladat nieco viac...Bohov..cestou necestou som sa dostala k nejakym kniham o wicce a pohanstve a oslovili ma hlavne postojom k zivotu...
baska1323

Postby Anonymous » Wednesday, 26. April 2006, 09:03

Odin wrote:napr. ludia nevedia ani ako sa pouzivali runy, je mnoho run, kazdy clovek si najde runy ktore mu najviac sedia a vyklada ich ako mu vyhovuje, hadze ich taktiez ako mu vyhovuje, ak mu to funguje, tak preco to menit, ze?... atd., teda zavisi na kazdom ake runy, si najde... :wink:

Odin toto tu by sa ti mohlo lubit

http://www.grimoar.cz/sak_01/sak_01.php

ja tomu nerozumiem, mozno aspon ty dokazes zhodnotit ci to je k veci..
Anonymous

Postby Anonymous » Wednesday, 26. April 2006, 14:50

registrovany wrote:
Odin wrote:napr. ludia nevedia ani ako sa pouzivali runy, je mnoho run, kazdy clovek si najde runy ktore mu najviac sedia a vyklada ich ako mu vyhovuje, hadze ich taktiez ako mu vyhovuje, ak mu to funguje, tak preco to menit, ze?... atd., teda zavisi na kazdom ake runy, si najde... :wink:

Odin toto tu by sa ti mohlo lubit

http://www.grimoar.cz/sak_01/sak_01.php

ja tomu nerozumiem, mozno aspon ty dokazes zhodnotit ci to je k veci..

vdaka, to ale poznam, na staroj siashinom jazere som o tom mal dlhe a bludne keci onicom, su to runy prevazne vikingske s pridanim 2 dalsich

mne tieto runy nevyhovuju, ale ich efektivnost nemozem popriet...

ale cenim si tvojej snahy [smilie=flora008.gif] *48* vdaka
Anonymous

Postby anaelle » Thursday, 27. April 2006, 20:12

baska1323:sme na tom veľmi podobne, aj mňa najprv "oslovila" príroda, postupne v živote prišlo spoznávanie "duchovna. Dnes už mám svoju vieru, ktorá prišla postupne a je súčasťou každého môjho dňa. Ale chcelo to, aby som dozrela a dorástla.
Dnes sa teším, že tento čas je tu a ja sa cítim naplnená božou láskou, ktorú som spoznala. :cheer: Je to skvelý pocit.
anaelle

Postby Anonymous » Tuesday, 02. May 2006, 00:01

takže...
numenor wrote:Bohové tedy byli součástí života...

presne tak... bez debaty... žili v inom, pracovne sa dá nazvať, že sakrálnom svete, rozdiel je ale podľa mňa v tom, že bohov uctievali nie kvôli uctievaniu, ale na "výmenný obchod" *1* ,t.j. aby im bohovia pomohli. Dnes sú uctievaní, aby boli uctievaní....
inu,
Baska1323 & anaelle.... zaujmavým, aj keď mimo témovým problémom je čo je to príroda.... pre mňa nie je ťažké odôvodniť ako prírodu/prírodnú hoci aj PET fľašu...
Odin wrote:vdaka, to ale poznam, na staroj siashinom jazere som o tom mal dlhe a bludne keci onicom, su to runy prevazne vikingske s pridanim 2 dalsich

*4*
numenor wrote:Ale určitě jsou i jiné přístupy, myslím, že dnešní stav nelze zobecnit a je velmi individualizovaný...
:smt023
Anonymous

Postby baska1323 » Tuesday, 02. May 2006, 15:55

Archont: nevravim, ze nemas pravdu, ale predsa len to odvovodnenie by som rada vedela....a mozno by to chcelo naozaj novu a samostatnu temu...ak to chces rozvies...

vdaka a tesim sa na nove poznatky :D
baska1323

Postby Anonymous » Wednesday, 03. May 2006, 09:06

Haló, wiccani! Ako ste oslávili uplynulý víkend? Ja som zažil skvelé dni od soboty do pondelka v Skřidlech u Českých Budějovíc. Je to taký malý statok, kde sa konávajú rôzne tématické stretnutia a minulý víkend bol Sviatok čarodejníc [smilie=sm032.gif] . Bolo nás tam okolo 20 ľudkov; v sobotu išli muži do blízkeho lesa vyťať vysokú brezu a ženy zatiaľ išli hľadať živicu zo stromov.

Po prinesení stromu na dvor (bola to riadna fuška aj pre tých cca 10-12 mužov, čo sme tam boli) sme išli aj my pomôcť zbierať živicu. V nedeľu išli ženy zase preč, aby uvili veniec na máj. Keď sa vracali, krásne spievali - my muži sme už mali všetko prichystané na vztýčenie mája. Keď dorazili naše švárne devy na dvor s nádherným vencom a navliekli ho na vrcholok stromu, nastalo vztyčovanie ("erekcia" :roll: *3* 8) ) mája. Keď sa ho napokon podarilo vztýčiť, zažil som silný moment dojatia, až mi takmer slzy vyhrkli do očí - nečakal som, že to bude tak silný zážitok! [smilie=sm033.gif] [smilie=sm033.gif] Také niečo som zažil vo svojom živote prvý raz!

Potom sme doniesli na dvor k máju veličizný hrniec, plný horúcej vody s rašelinou, vyzliekli sa úplne do naha a nasledoval rituál očisty Vodou a Zemou: po jednom sme vstupovali do hrnca - najprv ženy a muži každú pooblievali rašelinovou vodou v hrnci, celé telo sme každej pomazali, potom vstupovali do hrnca muži a ženy nás takisto pomazali a pooblievali. Potom sme si zatancovali v kruhu okolo mája... bolo okolo toho veľa hravosti a veselosti.

Napokon v nedeľu večer, teda pred polnocou, nasledoval rituál očisty Ohňom: išli sme na pole neďaleko statku, kde sme pripravili veľkú vatru. Tam sme sa vyzliekli opäť do naha (pripomínam, že bola poriadna kosa [smilie=zima023.gif] ) a po jednom sme nahí vstupovali do stredu horiacej obruče priemeru 1 m, ktorú držali 3 chlapi tyčami a po vstpení do jej stredu ju nadvihli nad hlavu očisťovaného a zase ju položili na zem.
tak sa nám to páčilo, že sme si to zopakovali minimálne 3x!!! :D Potom sme vyše polhodiny tancovali v kruhu nahí okolo ohňa - to už bolo po polnoci a oslávili sme tak príchod mája...

Celý víkend bol nádherný a nabitý toľkými zážitkami, malo to nesmiernu silu. Zažíval som hlboko meditatívne stavy vedomia návratu k sebe... Na tých pár krásnych dní budem dlho pamätať :heart: :cheer: :heart: [smilie=sm033.gif] :heart: :D :smt060

P.S.: tú živicu sme zbierali, aby nám obruč pri ohňovom rituáli lepšie horela. Plamene šľahali fakt riadne, cítil som rešpekt voči Ohňu, keď som vstupoval do jej stredu...
Last edited by Anonymous on Wednesday, 03. May 2006, 09:32, edited 1 time in total.
Anonymous

Postby Anonymous » Wednesday, 03. May 2006, 09:10

tak to uz hej :smt023 to bol veru krasny zazitok :!:

Inac samotny maj ktory sa vztycuje je silny pohansky symbol plodnosti a vztahu muza a zeny, staci len troska porozmyslat nad jeho tvarom :wink:
Anonymous

Postby Anonymous » Wednesday, 03. May 2006, 09:16

Registrovaný, to vieme 8) Inak, u nás v B.B. stojí na námestí máj, postavený podľa nejakej zdeformovanej predstavy: nemá obruč a na vrcholku mu visia balóniky! Už len mávatká a sovietske vlajočky mu chýbajú, hehe *3* !
Anonymous

Postby Anubis » Wednesday, 03. May 2006, 09:22

Nebuď smutný, dreamingwolf. Zober si to z tej lepšej stránky. Veď kde inde majú v meste dvakrát do roka vianoce ? *40* *40*
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Next

Return to Prírodné metódy a systémy