Stratené cesty pohanstva...

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Postby baska1323 » Wednesday, 03. May 2006, 21:27

dreamingwolf: fuuu tak tomu vravim oslavy...ver mi, ze by som si nieco taketo chcela vyskusat(a nie len raz)...ale samej mi je trochu smutno a ked su taketo sviatky tak mi to pride este viac... moje oslavy (ak sa to tak da nazvat - nei neda) dopadli katastrofalne a mala by som sa hambit pozret na Bohov..ja som sa na to cely tyzden tesila a v nedelu som zabudla...aj ked sa nejaka ta symbolika zachovala, osobne som to chcela urobit trosku slavnostnejsie..
baska1323

Postby Nopal » Wednesday, 03. May 2006, 21:54

:smt024 dremingwolf :smt023 teda prvý raz v živote mi niekto krásne vysvetlil ako to s tou symbolikou stavania mája vlastne skutočne je a ako to bolo iste od vekov myslené.
Za toto vysvetlenie Ti dakujem :heart: konečne som pochopila a teraz už viem :cheer:
Teda... ked sme boli malé, tak otec nám doma vždy na balkón postavil máj, neskor zase máj postavili chlapci z ulice, ale nikdy nám nikto nepovedal
a neobjasnil prečo...hmmm...teda falus...zachovanie sily a rodu...pekné, martický prejav a naozaj úžasné posolstvo... a ja som si doteraz len tak myslela, ze aby dievčatám veselo bolo, tak chlapci sa činili...a samé od seba mi nedobilo... *47*
Nopal
Moderátor
Moderátor

Postby Anonymous » Thursday, 04. May 2006, 08:01

Pár fotočiek zo Skřidel - stavanie mája:

Image

Image

Image

Image

Image
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 04. May 2006, 08:09

Nopal wrote::smt024 dremingwolf :smt023 teda prvý raz v živote mi niekto krásne vysvetlil ako to s tou symbolikou stavania mája vlastne skutočne je a ako to bolo iste od vekov myslené.
Za toto vysvetlenie Ti dakujem :heart:

taky mi to nikdy nedošlo *3* *4*
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 04. May 2006, 08:54

Karle, dovolil som si presunúť diskusiu o vedomí do Bádania vedomia - téma Vedomie.
Anonymous

Postby Anonymous » Wednesday, 17. May 2006, 00:21

registrovany wrote:tak to uz hej :smt023 to bol veru krasny zazitok :!:

Inac samotny maj ktory sa vztycuje je silny pohansky symbol plodnosti a vztahu muza a zeny, staci len troska porozmyslat nad jeho tvarom :wink:

...a pôvodne sa nestaval len jeden máj pre celú dedinu, ale každý mládenec postavil máj (vlastne spravidla brezu) pred dom svojej milej. Tieto máje sa stavali v noci, spievali sa pri tom piesne a občas hralo na voľačo, aby na seba mládenci upozornili (to chodili spravidla po dvoch-troch a obehali frajerky každého). Dievka ich mala pozvať dnuká a ponúknuť.

Na druhý deň šli poobede mládenci hore-dolu dedinou už v tlupe, slávnostne vyobliekaní, s harmonikou/husľami apod., spievali a od každej dievky, ktorej postavili máj, vyberali príspevok na zábavu (tam, kde som to zažil, sa to volá "šmigorc").

Naposledy som to zažil asi pred 3mi rokmi v jednej dedine v Nízkych Tatrách, takže nie sú tie zvyky až také mŕtve, ako vyzerajú...
Anonymous

Re: Stratené cesty pohanstva...

Postby Anonymous » Thursday, 18. May 2006, 23:28

Archont wrote:Hlavný rozdiel je, podľa mňa v tom, že pohanstvo bolo prostriedkom života, ale teraz je jeho účelom.... ľudia žili svoj život, a popritom uctievali bohov(lebo ich chápali ako svoj prostriedok k tomuto životu) teraz(a opravte ma ak sa mýlim, ale výchádzam aj z týchto stránok) ľudia uctievajú bohov a popritom žijú svoj život... podľa mňa zaujímavý to paradox dejín.... čo vy na to?

Ja na to asi toľko, že s tým prvým sa podľa všetkého mýliš. Skús tých bohov nahradiť príbuznými: Ľudia žili svoj život a POPRITOM SA BAVILI SO SVOJIMI PRÍBUZNÝMI. Hm... Vidíš, čo tam nesedí? Tí príbuzní, ale rovnako aj tí bohovia proste patrili k ich životom. Nebol to taký nejaký "prídavok" k životu, asi ako keď chodíš na šachový krúžok.

Takže ak sa dokážeš vžiť do stavu, keď celý svet bude naozaj oživený "rozprávkovými" bytosťami, bohmi, hrdinami apod., keď Ti mýty budú hovoriť PRAVDU a nie "len" nejaké príbehy, tak si sa vrátil k pohanstvu. A je úplne jedno, že nelovíš zver lukom a šípmi a nebojuješ mečom, ktorý ti ukul miestny kováč-mečiar. Ak sa do toho nedokážeš vžiť, alebo by si si pripadal ako cvok, tak sa daj radšej na hermetizmus, New Age alebo kresťanstvo, tie prúdy sú trochu bližšie súčasnému mysleniu.
Anonymous

Re: Stratené cesty pohanstva...

Postby Zeddicus » Tuesday, 14. June 2011, 09:19

Ja si nemyslím, že je nemožné sa vrátiť k starým koreňom. I keď sa nám zachovalo málo poznatkov, písomností a ďalších vecí, úprimne si povedzme, treba nám ich naozaj na návrat k prírodným pohanským koreňom? Však napríklad takí starí Kelti v podstate ani nič nezapisovali. Človek s moderným pohľadom by povedal, že si to všetko museli pamätať, preberať ústnym podaním a teda často dochádzalo k pozmeneniu mnohých detailov, avšak aj táto teória je mylná. V skutočnosti Kelti a ich druidi svoju múdrosť preberali priamo od prírody, od prírodných duchov, s ktorými vedeli nadviazať spojenie. I keď o Keltoch, Germánoch, Slovanoch a iných pohanských národoch dnes toho vieme len pomerne málo, stále predsa len nám ostali lesy a hory, príroda, ktorej sa môžeme s láskou a pokorou odovzdať a nájsť v nej opäť cestu k našim duchovným koreňom, k našej duchovnej podstate na ktorú sme dávno zabudli. Stačí sa iba opýtať kameňov, rastlín, stromov, zvierat, húb, prírodných bytostí a duchov. Oni presne vedia, ktorá rastlinka akú chorobu lieči, ktorá je vhodná na aký rituál či aký živel zastupuje. Oni presne vedia ako treba postupovať pri mnohých dôležitých rituáloch. To oni, prírodné bytosti, starých prírodných ľudí učili a zasväcovali, aby vedeli čo majú robiť ked v prírode chcú prežiť. Dnes nám strašne chýba spojenie s prírodou a duchovnom, a veľmi to potrebujeme, pretože i ked si myslíme, že už v prírode nežijeme, stále v nej žijeme a sme od nej životne závislí, a často nám aj dnes dáva pocítiť svoju silu. Možno práve preto sa zvyšuje vo svete množstvo prírodných katastrof, pretože si ľudia už príliš dlho neuctievajú a neuzmierujú prírodných duchov a duchovia sa na ľudí hnevajú, nielen preto že sa na nich zabudlo, ale hlavne preto, že nastal úplne presný opak uctievania prírody a duchov - nastalo úplné znevažovanie a zneúcťovanie prírody a tým aj prírodných duchov. Duchovia nikdy v histórii človeka snád neboli viac urazení ako sú dnes. Mali by sme sa nad tým zamyslieť, aspoň tí, čo ešte stále v prírodných duchov veríme...
Všetko okolo nás je príroda a všetci sme jej súčasťou, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo to odmietame.
Zeddicus

Previous

Return to Prírodné metódy a systémy