Špiritizmus

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Špiritizmus

Postby Milos » Wednesday, 23. January 2008, 09:27

???????,

keďže (ako mi to pripadá) sa celkom dobre orientuješ v náboženstvách, poznáš aj práce Allana Kardeca? Ja som pred niekoľkými rokmi začínal práve tým - bol to pre mňa štartovací mostík do sveta duchovnosti.
Milos

Re: Špiritizmus

Postby ??????? » Wednesday, 23. January 2008, 09:29

Milos wrote:???????,
... poznáš aj práce Allana Kardeca? Ja som pred niekoľkými rokmi začínal práve tým - bol to pre mňa štartovací mostík do sveta duchovnosti.

Poznám, ale nezaujal ma. Musím ale priznať, že voči špiritizmu (tomu "ľudovému" aj tomu "učenému") mám veľmi silné predsudky - či už je to dielo Allana Kardeca, Camilla Flammariona, Chica Xaviera alebo ďalších. Považujem ho síce za legitímny náboženský smer, ale aj tak sa neubránim pohľadu cez prsty...
Image
...??? ? ???????? ?? ???, ?? ? ??????? ?? ?????. Image
???????
Moderátor
Moderátor

Blog: View Blog (2)

Postby Milos » Wednesday, 23. January 2008, 09:31

A môžeš mi povedať prečo, ???????? Nie, že by som bol nejaký obdivovateľ alebo vyznavač špiritizmu, ale v dobe, keď som čítal Spirit's Book som ani nevedel, čo špiritizmus je, a že toto je špiritizmus, ale kniha mi prišla veľmi dobre napísaná, jasná a zodpovedajúca mnoho otázok.
Milos

Postby ??????? » Wednesday, 23. January 2008, 09:37

Milos wrote:

A môžeš mi povedať prečo, ???????? Nie, že by som bol nejaký obdivovateľ alebo vyznavač špiritizmu, ale v dobe, keď som čítal Spirit's Book som ani nevedel, čo špiritizmus je, a že toto je špiritizmus, ale kniha mi prišla veľmi dobre napísaná, jasná a zodpovedajúca mnoho otázok.

Môžem, samozrejme, ;)
mám na to dva zásadné dôvody; z prvého sa možno vysmeješ, pretože je vyslovene primitívny; druhý možno zoberieš ako relevantný:

1. (ten primitívny): mám jednoducho blbý pocit, keď ide o kontakty so "záhrobím". Jednoducho, príde mi to ako "sťahovanie mŕtvych za nohy na zem". Neber to v zlom, ja viem, že tam sa nehovorí len o duchoch zosnulých. U mňa, v mojom primitívnom svete to máš skoro za jedno.
  2. (ten, ktorý možno prijmeš ako zmysluplný, aj keď s ním nemusíš súhlasiť): Tieto veci okolo špiritizmu sa zakladajú na automatickom písaní apod., teda na médiumizme - pričom médium má len veľmi obmedzené možnosti kontroly, s akou bytosťou vlastne hovorí (resp. od akej bytosti čerpá informácie). Takže nie je tu "kvalita zaručená". Jednoducho, nejaký duch z astrálneho sveta má zhruba taký istý prehľad o tom, ako sa veci majú, ako Ty či ja. Mohol by si sa opýtať, odkiaľ teda mám dôveru v tzv. zjavené náboženstvá (konkrétne avramickej tradície) - nuž, toto Ti môžem povedať len veľmi približne: na základe vlastnej náboženskej skúsenosti. Pričom viem, že to, prísne vzaté, nie je argument.

Stačí takto?
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 23. January 2008, 09:38

??????? wrote:...odkiaľ teda mám dôveru v tzv. zjavené náboženstvá (konkrétne avramickej tradície) - nuž, toto Ti môžem povedať len veľmi približne: na základe vlastnej náboženskej skúsenosti. Pričom viem, že to, prísne vzaté, nie je argument.

ismail, toto ma zaujalo.Image Nemyslím ako argument v diskusii, skôr ma zaujíma konkrétna náboženská skúsenosť.Image Popíš niečo...

P.S.: Rozmýšlam ako túto diskusiu rozumne oddeliťImageImage
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby ??????? » Wednesday, 23. January 2008, 09:40

WhiteWolfSix wrote:
??????? wrote:...odkiaľ teda mám dôveru v tzv. zjavené náboženstvá (konkrétne avramickej tradície) - nuž, toto Ti môžem povedať len veľmi približne: na základe vlastnej náboženskej skúsenosti. Pričom viem, že to, prísne vzaté, nie je argument.

ismail, toto ma zaujalo.Image Nemyslím ako argument v diskusii, skôr ma zaujíma konkrétna náboženská skúsenosť.Image Popíš niečo...

P.S.: Rozmýšlam ako túto diskusiu rozumne oddeliťImageImage

Ad PS:
Kľudne nazvi oddelenú diskusiu "špiritizmus"

Ad konkrétna náboženská skúsenosť: Sorry, o tomto viem čo-to povedať len naživo a s málo slovami. Učený traktát tentoraz nečakaj, :)
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 23. January 2008, 09:41

Skôr uvažujem kde ju odrezať... daj tip, ak máš presnú líniu.
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Milos » Wednesday, 23. January 2008, 09:42

WW6 - no neviem, či ju dobre odrežeš, pokiaľ aj príspevky neporozdeľuješ. Lebo v príspevkoch sme súčasne viedli rozhovor na dve témy. Asi sa oplatí na budúce namiesto jedného napísať to do dvoch, hm?

Inak to celé začalo mojou otázkou:

Milos wrote:keďže (ako mi to pripadá) sa celkom dobre orientuješ v náboženstvách, poznáš aj práce Allana Kardeca? Ja som pred niekoľkými rokmi začínal práve tým - bol to pre mňa štartovací mostík do sveta duchovnosti.
Milos

Postby Milos » Wednesday, 23. January 2008, 09:44

???????,

ďakujem za vysvetlenie. Zaujímalo ma, prečo sa tak na to pozeráš a nechcem ťa presviedčať o opaku. Ja mám tiež na mnoho vecí (často aj bez toho, že by som si to uvedomil) názor / pohľad na základe niečoho "primitívneho". Nie každý postoj mávame tvrdo racionálny :)

Ale keď si už začal, ja ti napíšem, ako sa na uvedené "problémy" ja pozerám.
  1. Blbý pocit - no ja osobne médium nie som (aspoň som to neobjavil), ani žiadne osobne nepoznám a pravdu povediac, keď len čítam knihu, až tak blbý pocit som z toho nemal. Možno na nejakej seanse by sa ma tiež zmocnil, ale toto som nejak nikdy neriešil :)
  2. Áno, tento bod je valídny a práve preto existuje celá práca Kardeca zameraná presne len na toto. Ja som ju čítal len zo zaujímavosti a prišla mi veľmi rozumná. Je to nejaká príprava média na to, ako sa naučiť rozoznávať tých "múdrich a dobrých "od tých "zlých a zavádzajúcich" duchov. Samozrejme, aj on priznáva jasný fakt, že na 100% sa to určiť nedá. Nie sú na to žiadne triky - stačí použiť len bežný rozum a skúmať motívy, reč a postoje daného ducha. Inak s ostatkom tvojho bodu súhlasím (a aj Kardec, podľa svojej práce), preto sa snažím mať na pozore pred množstvom channelingov ktorých je dnes na internete nekonečne veľa :)
Čo sa vlastnej náboženskej skúsenosti týka - nie len WW6 by to zaujímalo! Ak sa ti nechce písať, sprav si voice blog ;-)
Milos

Postby GigiViera » Wednesday, 23. January 2008, 09:46

Milos wrote:súhlasím (a aj Kardec, podľa svojej práce), preto sa snažím mať na pozore pred množstvom channelingov ktorých je dnes na internete nekonečne veľa :)[/list]
Čo sa vlastnej náboženskej skúsenosti týka - nie len WW6 by to zaujímalo! Ak sa ti nechce písať, sprav si voice blog ;-)

Myslím, že to nie je otázka písania ani voice blogu.
Je to otázka toho, či je to vhodná téma na zdielanie na fore
Nechcem nikomu bránit ani netvrdím, ze forum nie je AJ na to, ja ale skorej vnímam hranicu toho, ze ide o velmi osobné veci a clovek by si mal vybrat ci a s kým a za akej situácie ich chce zdielat.
Tým chcem povedat, ze podporujem Ismiho aj aby si to nechal pre seba, ak chce, aj aby napísal, ak cíti, že je to pre neho správne...takze, Ismi, drzím Ti stranu nechsa rozhodnes ako chces - ja som tam proste pocítila hranicu Image
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Blog: View Blog (1)

Postby ??????? » Wednesday, 23. January 2008, 13:01

GigiViera wrote:Tým chcem povedat, ze podporujem Ismiho aj aby si to nechal pre seba, ak chce, aj aby napísal, ak cíti, že je to pre neho správne...takze, Ismi, drzím Ti stranu nechsa rozhodnes ako chces - ja som tam proste pocítila hranicu Image

Vďaka, Vieri, Image
Tam nejde ani tak o to, že by som o tom vôbec nechcel hovoriť, tam ide skôr o to, že nie som zatiaľ schopný vyjadrovať niektoré veci inak, než v osobnom zdieľaní - navyše, čo-to som už tu niekde na tomto fóre aj naznačil. Ale len z kraja, z povrchu.
Image
???????
Moderátor
Moderátor

Postby Milos » Wednesday, 23. January 2008, 17:14

???????,

takto som tomu ja prvý krát rozumel (teda nie ako GigiViera). Chápem, čo chceš povedať, tiež mám s niektorými vecami podobný problém a obdivujem ľudí, ktorý vedia všetko možné zrozumiteľne a múdro dať do slov.

A týmto sme tému ukončili? :-)
Milos

Return to Prírodné metódy a systémy