Coven

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Stretli ste sa už s covenom v SR?

Nie, a ani nechcem
5
29%
Nie, ale rád/a by som sa s nimi pozhováral/a
10
59%
Áno,poznám ich viac
2
12%
Áno, ale bol iba jeden
0
No votes

Total votes : 17

Coven

Postby SiAsh » Wednesday, 12. April 2006, 15:22

Decká, stretli ste sa užna území SR s nejakým covenom? *8* Strašne dlho po nejakom pátram, zaujímalo by ma ako to naozaj funguje. Diky [smilie=flora008.gif] :smt039
SiAsh

Postby falco » Wednesday, 12. April 2006, 18:21

ked mi vysvetlis "što takoje" ten coven jest....tak mozno aj zahlasujem... :) :lol: :D *1* *40*
falco

Postby Anonymous » Wednesday, 12. April 2006, 18:29

tak lopatisticky > zdruzenie carodejnikov (resp. wiccanov) za cielom roznych ritualov, slavenia sabatov a podobne veci

nieco ako tajne magicke spolocnosti, s mensim poctom ludi, maximalne taky tucet az 13 ludi

na slovensku nejake verejne niesu, daco som zapocul ze sa nejaky vytvara, avsak absencia dalsich vedomosti ma nuti nepovedat viac, kedze neviem, ale bude to v bratislave...

teda coven je spolok carodejnikov :wink:
Anonymous

Postby falco » Wednesday, 12. April 2006, 18:32

Odin:dik za rozsirenie mojho obzoru [smilie=hobby425.gif]
falco

Re: Coven

Postby Alrisha » Wednesday, 12. April 2006, 23:04

SiAsh wrote:Decká, stretli ste sa užna území SR s nejakým covenom? *8* Strašne dlho po nejakom pátram, zaujímalo by ma ako to naozaj funguje. Diky [smilie=flora008.gif] :smt039

:smt024 Moja kamarátka ma pozývala do covenu už pred pár rokmi. Oni sa stretávajú na pre mňa dosť neobvyklých miestach počas slnovratu, splnu a ...
Ale neprevádzkujú to ako bábkové divadlo :!: :!: :!: Nemyslím, že by som bola kompetentná o tom napísať viac.
Alrisha
VIP
VIP

Blog: View Blog (13)

Postby milo » Thursday, 13. April 2006, 06:04

Odin wrote:tak lopatisticky > zdruzenie carodejnikov (resp. wiccanov) za cielom roznych ritualov, slavenia sabatov a podobne veci

nieco ako tajne magicke spolocnosti, s mensim poctom ludi, maximalne taky tucet az 13 ludi

na slovensku nejake verejne niesu, daco som zapocul ze sa nejaky vytvara, avsak absencia dalsich vedomosti ma nuti nepovedat viac, kedze neviem, ale bude to v bratislave...

Tak potom podla mojho prosteho rozumu je aj toto ANNWIN coven. Alebo nie? [smilie=sm032.gif]
milo

Postby SiAsh » Thursday, 13. April 2006, 13:55

milo wrote:
Odin wrote:tak lopatisticky > zdruzenie carodejnikov (resp. wiccanov) za cielom roznych ritualov, slavenia sabatov a podobne veci

Tak potom podla mojho prosteho rozumu je aj toto ANNWIN coven. Alebo nie? [smilie=sm032.gif]

Vlastne by sa dalo povedať že áno :-k *48* Na nete je viac on-line covenov, takže by sa dalo povedať... *52*
SiAsh

Postby Anonymous » Thursday, 13. April 2006, 15:50

no podla toho ako to vezmes, online coven je podla mna blbost, pokial sa ti ludia dobre nepoznaju normalne...
ale kazdemu podla jeho gusta :roll:
Anonymous

Postby SiAsh » Thursday, 13. April 2006, 20:00

Odin wrote:no podla toho ako to vezmes, online coven je podla mna blbost, pokial sa ti ludia dobre nepoznaju normalne...
ale kazdemu podla jeho gusta :roll:

No to je jasne že "normálny" :wink: coven je ovela lepší, ale ak nie je iná možnosť a ludia si coven založiť chcú, tak prečo nie? :smt023 Ja však skôr obdivujem coveny, ktorézachovávajú prastaré tradície :wink: musí to byť krása...dufam že raz taký obrad zažijem *4*
SiAsh

Postby Anonymous » Friday, 14. April 2006, 08:45

prepac, podla toho co je prastara tradicia, ale nepovazujem prastaru tradiciu nejau gardnerovsku tradiciu, mozno ma svoje roky, ale aj tak...
zaujimave to kazdopadne musi byt, to suhlasim :wink:
ked to dobre vypada a ma to efekt, tak preco nie *48*
Anonymous

Postby Anonymous » Monday, 23. October 2006, 21:47

milo wrote:

Ani nie. Coven je vyslovene uzavretý kruh, v ktorom sa praktikuje wicca ako žité náboženstvo. Coven teda nie je ani len partia, ktorá sa občas stretne a pokecá si, hoci aj za blikania sviečok (a pri "koláčoch a pive" - kto niečo tuší o wiccanských obradoch, ten vie, o čom hovorím).

Ak by sme to chceli brať až tak približne a "zhruba", tak by sme ANNWIN mohli rovnako dobre označiť za "cirkevný zbor" alebo dokonca "farnosť", :D
Anonymous

Postby Anonymous » Monday, 23. October 2006, 21:55

Pokiaľ mi je známe, jeden coven sa začal vytvárať v Blave medzi vysokoškolákmi, ale či aj naozaj vznikol a či funguje, to netuším. V každom prípade, na tú holku, čo za tým stála, nájdete kontakt, keď budete dobre hľadať.

na druhej strane, neviem o tom, že by sa na SK pestovala "ortodoxná" - gardneriánska wicca. Tá Bucklandova ("saská") a iné druhy, to možno skôr, ale to už si potom radšej vymyslieť vlastné náboženstvo a nevolať to wicca, ale hoci "učenie babky korenárky".
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Monday, 23. October 2006, 22:05

gorimir wrote:Ak by sme to chceli brať až tak približne a "zhruba", tak by sme ANNWIN mohli rovnako dobre označiť za "cirkevný zbor" alebo dokonca "farnosť", :D

hehe, raketaci po tychto Tvojich slovach padnu do mdlob. *3* *13* *49*
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Anonymous » Monday, 23. October 2006, 22:37

Skutočne, pán farár? *47*
Anonymous

Postby Anubis » Monday, 23. October 2006, 22:56

Hlásim sa za pokladníka našej farnosti. Viem, že to tu už bolo, a už je to tu zase. *40*
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Blog: View Blog (1)

Postby svetlo » Tuesday, 24. October 2006, 06:37

*3* to je dobré, dávno som sa tak nezasmiala, až mi káva zabehla *3* *3* *1*
Image
svetlo
VIP
VIP

Blog: View Blog (4)

Postby Anonymous » Tuesday, 24. October 2006, 08:17

Ešte mi tak napadlo pri takých tých povrchných zaraďovaniach, akože "toto je v podstate tiež coven" apod:

Ak by sme náboženstvo Wicca brali príliš voľne, tak sa nám do toho vmestí fakt aj ľudový katolicizmus, *47*

Uctievajú v ňom Boha aj Bohyňu (často práve tú "Bohyňu" - Máriu - aj viac), stretávajú sa na rôznych výročných sviatkoch a tiež na menších skupinových rituáloch (napr. ružencové spolky), ľudový katolicizmus má silný magický podtón (hm, o tom sa trochu ťažko píše, ale napr. "modlitby k Márii, aby dievčaťu, ktorému hrozí, že ostane na ocot, priviedla správneho muža" sú z toho suda); časté pouźívanie sviečok apod....

Proste pri povrchnom pohľade si stačí predstaviť takú wiccanskú odnož, ktorá ignoruje "pohanské" (zmiešané keltsko-germánske) termíny sviatkov a dáva si termíny vlastné (čiastočne totožné)... A máme to.

Chudák Gardner rotuje v hrobe ako vrtuľa.
Anonymous

Postby fazon » Tuesday, 24. October 2006, 08:49

gorimir wrote:...ľudový katolicizmus, *47*

Uctievajú v ňom Boha aj Bohyňu (často práve tú "Bohyňu" - Máriu - aj viac), stretávajú sa na rôznych výročných sviatkoch a tiež na menších skupinových rituáloch (napr. ružencové spolky), ľudový katolicizmus má silný magický podtón (hm, o tom sa trochu ťažko píše, ale napr. "modlitby k Márii, aby dievčaťu, ktorému hrozí, že ostane na ocot, priviedla správneho muža" sú z toho suda); časté pouźívanie sviečok apod....

Dobre si napísal, ľudový katolicizmus, preotže toto už nemá nič spoločné s náboženstvom. Tu už je to prevrátené, ... nie Božia vôla nech sa stane, ale moja ...

Čo je typické pre mágiu a predovšetkým pre čiernu mágiu. V zjednodušení, v podstate to je aj rozdiel medzi bielou a čiernou mágiou. A rozdiel aj medzi vertikálnym smerovaním človeka ako duše a ducha, nie smerom nahor, ale smerom nadol.
fazon

Postby megyca » Saturday, 04. November 2006, 17:00

gorimir wrote:Ešte mi tak napadlo pri takých tých povrchných zaraďovaniach, akože "toto je v podstate tiež coven" apod:

Ak by sme náboženstvo Wicca brali príliš voľne, tak sa nám do toho vmestí fakt aj ľudový katolicizmus, *47*

Proste pri povrchnom pohľade si stačí predstaviť takú wiccanskú odnož, ktorá ignoruje "pohanské" (zmiešané keltsko-germánske) termíny sviatkov a dáva si termíny vlastné (čiastočne totožné)... A máme to.

Chudák Gardner rotuje v hrobe ako vrtuľa.

Gori, dovolím si Ťa upozorniť, že WICCA NIE JE ZIADNE NABOZENSTVO!!!

Wicca totiž nemá žiadnu organizačnú štruktúru, ústredie, záväzné posvätné knihy ( akou je napr. biblia ), nemá dokonca snahy sformovať nejakú cirkev ( a ak boli, úplne sa už z podstaty wiccianskej filozofie totálne minuli úspechu ) - jednoducho už týchto zopár faktov jasne naznačujem že nejde o náboženstvo, či náboženskú sektu....

Možno by som Wiccu nazvala novodobým čarodejníctvom, novopohanstvom, ktoré ranné stredoveké prírodné čarodejníctvo pokladá za svoj silný inšpiračný zdroj. Ale pozor, nejde tu o satanizmus, obyčajné domácke kresťanské čarodejníctvo tety Z., poverové čarodejníctvo, ktoré si tak sugestívne popísal vo svojom erudovanom príspevku, nejde ani o gothik style, alebo hnutia inšpirujúce sa temnou egyptskou, či stredovekou mystikou, žiadne sexuálne deviované harašenia....

Súčasná Wicca síce voľne vychádza z veľmi neformálneho a variabilného etického kodexu Wiccian rede ( http://www.deeweenka.szm.sk/, klik vpravo tému filozofia ), ale práve vdaka tomuto kodexu samotnému a jeho voľnosti sa pán Gardner isto neobracia v hrobe, pretože práve voľnosť výkladu tohto kódexu vedie aj k voľnosti foriem: sú formy zameriavajúce sa viac na ekologiu, dalšie na odkaz spätosti keltov s prírodou, iná na megality, liečiteľstvo, návrat k prírode a prirodzenosti, rovnosti, sú formy i značne feministické, formy, čo sa zaoberajú čisto mágiou, meditáciou....wicciáni, ktorí pracujú systematicky, aj takí, čo sú wiciánmi iba vo výročité sviatky, počas sabatov a esbatov... ale to je napokon všade...

Práve preto existuje podľa raymonda bucklanda wicca alexandrovská ( gardner zmiešaný so židovsko-kresťanskými prvkami) , americká keltská ( ceremoniálna mágia, v ktorej čarodejnice a čarodejníci pracujú oblečení a ako manželské páry ), austrálska, wicca polmesiaca ( cesta čarodejom starého irska vedúca k jednote s absolútnom ), wicca y tylwyth teg ( služba ľudom a hľadanie veľkého ducha vesmíru skrze matku prírodu ), deboranská wicca ( pokus o rekonštrukciu predinkvizičného čarodejníctva ), dianistická feministická wicca ( podporuje ženské vodcovstvo pri rituáloch ), gardnerovská, georgeovská, kruh wicca, nova wicca, pecti-wicca, sabat lesa, seax-wicca, severná cesta, wicca frostových, maidenhill wicca, atd....

V každom prípade mi príde, že je od nás všetkých viac ako nekorektné, zaobchádzať s Wiccou a úsilím Wiciánov vo všetkých týchto tak rozličných formách tak, ako sa s ňou zaobchádza v tejto diskusii ( dúfam, že iba iba z dôvodu našej vlastnej neznalosti ).

V tejto súvislosti prosím, aby príslušný moderátor/ moderátori zaujal(i) k tonu tejto diskusie zásadný postoj, poprípade dal(i) slovo cez linky aj skutočným praktizujúcim Wicciánom, nielen našim všeobecným a veľmi skresľujúcim "vševedkovským" znalostiam.
megyca

Postby Anonymous » Saturday, 04. November 2006, 20:56

megyca wrote:
Gori, dovolím si Ťa upozorniť, že WICCA NIE JE ZIADNE NABOZENSTVO!!!

Megy, dovolím si Ťa upozorniť:

1) Wicca JE náboženstvo. To, že Ty máš predsudok voči tomu slovu, to ešte neznamená, že voči nemu majú podobný predsudok aj wiccania:

Deewenka wrote:Stránka Kraj čarodejníc je venovaná starému náboženstvu, známemu ako Wicca, ktoré je tiež občas prezývané "moderným čarodejníctvom".
- Tento citát je priamo z úvodu Tebou zmienenej stránky žienky hlásiacej sa k saskej tradícii (Saex Wicca).

Zahrada wrote:Wicca je zároveň náboženství Velké Bohyně a Rohatého Boha, které zároveň zahrnuje praktikování čarodějnictví ve formě více či méně blízké své tradiční podobě, která je odvozena od okultní skupiny, která existovala v padesátých letech minulého století pod vedením Geralda Gardnera.
(zdroj: Zahradovy stránky - Wicca ). Možno Ťa zaujme, že Jakub "Zahrada" Archer je v ČR zatiaľ jediný, kto má autentické zasvätenie v gardneriánskej tradícii.

Noira wrote:Dobrou volbou nebo šťastnou náhodou jste se dorazili k břehům avalonským. Čarovné zrcadlo je tiché místo mezi světy zasvěcené Starému náboženství, čarodějnictví a magii. Jeho ušlechtilým cílem je informovat, poradit, potěšit, pobavit, vzdělávat a seznamovat pohany a všechny, kdo sympatizují s pohanským náboženstvím.
(Zdroj: Noira a jej Čarovné zrcadlo )

...

A čo sa týka vševedkovania, prosím, aby si si najskôr overila, o čom hovoríš. Nevieš, či som napríklad ja náhodou príslušné náboženstvo nevyznával - nepraktizoval (nejde len o mňa - to bol príklad).

PS: Odpovedám Ti veľmi ostro, pretože si sem napísala nemenej paprikový príspevok.
Anonymous

Next

Return to Prírodné metódy a systémy