Coven

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Stretli ste sa už s covenom v SR?

Nie, a ani nechcem
5
29%
Nie, ale rád/a by som sa s nimi pozhováral/a
10
59%
Áno,poznám ich viac
2
12%
Áno, ale bol iba jeden
0
No votes

Total votes : 17

Postby Anonymous » Saturday, 04. November 2006, 21:18

PS: ale dobre, rozbalím to narovinu:

Pred zhruba šiestimi rokmi (na jar 2000) som sa s Wiccou stretol prvýkrát cez knihy (spokojne ma zabi, Ty to máš tiež zrejme z čítania) Viviane Crowley a Starhawk. Okrem toho to boli niektoré štúdie Elisabeth Tucker, hlavne: Tucker, Elisabeth (1992): I Saw the Trees Had Souls. Personal Experience Narratives of Contemporary Witches. In: Bronner, S.J. (Ed.) (1992): Creativity and Tradition in Folklore – New Directions).

V tom čase na SK o tom nebolo skoro nič. No jo, Bucklandova kniha vyšla dva roky predtým a bolo ju dostať v pop-ezo-kníhkupectvách. Cunningham až 4 roky potom. Gardner nie je preložený dodnes.

Keďže to približne zodpovedalo môjmu vtedajšiemu videniu sveta, pokúšal som sa ísť tou cestou. Ani jedna z týchto tiet nepresadzuje striktnú gardneriánsku cestu, takže bolo možné aj seba-zasvätenie. Ale potom som to vzdal, lebo mi jednak bolo jasné, že "samotárska wicca" je hovadina (a coven poruke nebol žiaden), dvak som sa dosť posunul cez Ásatrú a slovanské jazyčníctvo až tam, kde som teraz (jednou nohou v kresťanstve, druhou v pohanstve).

Ale keďže Ty si určite zasvätenec v niektorej z hlavných línií tejto "na zeleno natretej Thelemy", tak ma určite budeš vedieť sfúknuť rovnako, ako s tým prvým príspevkom.
Anonymous

Postby megyca » Sunday, 05. November 2006, 06:17

gorimir wrote:
Megy, dovolím si Ťa upozorniť:

1) Wicca JE náboženstvo. To, že Ty máš predsudok voči tomu slovu, to ešte neznamená, že voči nemu majú podobný predsudok aj wiccania.

Andrej, to nie je o predsudkoch, ale definícii, čo kto pokladá za náboženstvo a ja som definícii náboženstva, ako ju chápem vysvetlila v predchádzajúcom vyššie, ale ak chceš, tak ešte raz, po lopate: náboženstvo je viera v transcendentálne inštitucionalizovaná cirkvou ako garantom čistoty viery náboženského spoločenstva. Vychádzajúc z toho, všeobecne myslím akceptovateľného nazdávala som sa, že je jasné, prečo wiccu nemožno pokladať za čisté, klasické náboženstvo... možno, ak by sme prižmúrili oči prešlo by náboženské hnutie....

... v tomto zmysle, tiež po osobnej skúsenosti s wiccou, mi príde bezpredmetné, čo kto kde tvrdí, dôležitejšie mi príde, že osobne som vo wicci žiadnu ištitucionalizovanú cirkev, ktorá by bola garantom čistoty viery nezaznamenala .... v citovaných origináloch sa častejšie objavuje výraz viera, ako náboženstvo..., ale pripúšťam, že pre nových adeptov slovo náboženstvo môže viac zaváňať istou serióznosťou a stádovitou organizovanosťou, na ktorú je zvyknutý z bežného života)))))

takže: pokiaľ sme sa iba nedohodli v definíciach, nezavnímal si tú moju, je jasné, že si vec pokladal za osobný paprikový útok. nebol to útok, a tobôž nie na teba, ide mi len o to, čo tvoj tón spustil - možno si sklamaný z wicce, možno ti nič nedala, možno aj subjektívne vzala, ale tvoj tón, zosmiešnujúci až parodujúci výber jazykových prostriedkov urobil z wicce ľudovú čiernu mágiu a odsúdil ju v dalších reakciách na čosi zatratenia hodné.... a to nie je fér napríklad k tým ľudom-wicciánom, ktorí wiciánia naozaj, neustále spätí s prírodou a cez nu prichádzajúci k otcovi, je to minimálne nefér k ľudom, ktorí newicciánia iba v intelektuálne, v mestských kaviarniach, putikách, alebo 2x mesačne na pikniku v prírode, je to nefér k wicciánkam- talentovaným bylinkárkam, k wicciánom liečiteľom, ku geniálnym prírodným veštcom, ktorí komunikujú s duchmi stromov, rastlín, k wiciánom - ochrancom prírody .... je to nefér minimálne k tým ľudom, ktorých osobne ako wicciánov poznám, týmto pozdravujem svojho učiteľa, a ktorí každou sekundou svojho bytia pomáhajú kde sa dá, komu sa dá a ako sa dá....

o tom som predovšetkým točila, ak si to nepochopil....

a asi nie, pretože si sa chytil iba akéhosi slovíčka náboženstvo a snažíš sa tú neférovosť tým zakecať.... áno, možno máš pravdu, možno moja definícia náboženstva, moja predstava náboženstva je skosnatelá a každý, kto si povie, že vyznáva náboženstvo, trebárs padajúcej vločky ( práve kukám z okna a u nás krásne sneží ) tak má náboženstvo.... možno som o systém a definíciu zaspala. čo sa tej definície týka, ak je to tak, tak sa hlboko ospravedlnujem....

ostatné však vonkoncom späť neberiem a stále to pokladám za nefér a moderátora nedôstojné ( už len preto, že tam cítiť niečo veľmi osobné, zatrpknutého, čo máš s a proti wicci ) ...
megyca

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 05. November 2006, 07:10

megyca wrote:ostatné však vonkoncom späť neberiem a stále to pokladám za nefér a moderátora nedôstojné ( už len preto, že tam cítiť niečo veľmi osobné, zatrpknutého, čo máš s a proti wicci ) ...

V tomto okamihu sa správaš rovnako nefér voči gorimírovi, pretože to s moderátorským statusom nemá nič do činenia. Pokladám tento Tvoj argument ako príliš silný kaliber, ktorý je smerovaný hlboko pod pás. Skús sa tomu nabudúce vyvarovať.
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Anubis » Sunday, 05. November 2006, 14:58

Nasledujúce príspevky boli presunuté do sekcie Off topic.
V tejto téme diskutujme prosím o wicce.
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Blog: View Blog (1)

Postby Alrisha » Monday, 06. November 2006, 00:24

Anubis wrote:V tejto téme diskutujme prosím o wicce.

:smt024 môj názor: vicca je náboženstvo, nieje to ani sekta (no, to som prekvapena !?), vraj by som vedela vyznávať toto náboženstvo, ibaže nemám záujem (tak to som ešte viac prekvapená... :shock: )
[smilie=flora008.gif]
Alrisha
VIP
VIP

Blog: View Blog (13)

Postby Nopal » Monday, 06. November 2006, 01:19

gorimir wrote:
megyca wrote:
Gori, dovolím si Ťa upozorniť, že WICCA NIE JE ZIADNE NABOZENSTVO!!!

Megy, dovolím si Ťa upozorniť:

1) Wicca JE náboženstvo. To, že Ty máš predsudok voči tomu slovu, to ešte neznamená, že voči nemu majú podobný predsudok aj wiccania:

PS: Odpovedám Ti veľmi ostro, pretože si sem napísala nemenej paprikový príspevok.

:smt024 možno napíšem ešte ostrejšie, ale mám teraz takú potrebu napísať. Dovolím si teda upozorniť, čo mňa teraz napadlo :

Každý človek, ktorý má vo svojom horoskope taký aspekt, že jeho Venuša je v opozícii na Saturn, tak taký človek má vždy predsudky a prejavuje nepriateľstvo ku každému náboženstvu, k jeho štruktúram, organizáciam, posvätným knihám a všetkému, čo sa s tým spája.....

:smt024 Megy, mne prišla taká správa do hlavy, aby si sa Ty pozrela do svojho horoskopu....verím, že ho máš urobený....ja začínam tušiť, že taký aspekt Ty vlastníš a preto máš potrebu búriť sa tak, ako to prezentuješ....a nie len v súvislosti s náboženstvom wicca....začínam tušiť, prečo napríklad máš potrebu aj Kabbalu tak porovnávať s t´ingom....
Ak je to pravda, tak v tom prípade sa nad tým sama so sebou zamyslí....a ak je to naozaj pravda, tak máš všetky Tvoje vzbury odpustené, ale ďalšie prosím tu už nevyrábaj. Ďakujem [smilie=flora008.gif]

pé-és :
Wicca je chápaná ako náboženstvo.
Nopal
Moderátor
Moderátor

Postby GigiViera » Monday, 06. November 2006, 06:00

Co na to wikipedia?
"Náboženstvo alebo zriedkavo relígia je vzťah človeka k posvätnému, prostredníctvom ktorého človek transcenduje svoju skúsenosť s vonkajšou realitou. V úzkom zmysle je náboženstvo vierou v jedného Boha alebo vo viacerých bohov."

Sri Aurobindo to vysvetloval takto: ak niekto hlada boha a najde ho, je to joga. Ak tu cestu popise a vlozi do nej pravidla, je to nabozenstvo.
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Postby Anonymous » Tuesday, 07. November 2006, 17:57

GigiViera wrote:Co na to wikipedia?
"Náboženstvo alebo zriedkavo relígia je vzťah človeka k posvätnému, prostredníctvom ktorého človek transcenduje svoju skúsenosť s vonkajšou realitou. V úzkom zmysle je náboženstvo vierou v jedného Boha alebo vo viacerých bohov."

Sri Aurobindo to vysvetloval takto: ak niekto hlada boha a najde ho, je to joga. Ak tu cestu popise a vlozi do nej pravidla, je to nabozenstvo.

*13* veľmi čertovská myšlienka... a keď to s tými pravidlami prešvihneš, tak je to sekta...
Anonymous

Postby megyca » Monday, 13. November 2006, 15:41

GigiViera wrote:...Sri Aurobindo to vysvetloval takto: ak niekto hlada boha a najde ho, je to joga. Ak tu cestu popise a vlozi do nej pravidla, je to nabozenstvo.

:) , ok, priatelia, vďaka za Vaše stanoviská. Vychádza mi z toho len jedno, že naša definícia nábožensta z najrôznejších dôvodov nie je totožná. A nejde iba o moje, zle odhadnuté, postavenie hviez pri zrode ....

Ako človek, ktorý s wicciánmi ( a to nie akademickými, či knižnými ) prežil istý významný úsek života Vám s čistým srdcom vravím, že tí, ktorých som stretla ( a nie je ich málo ) nepokladali wiccu za náboženstvo, tobôž nie za sektu, nech je Váš pohľad akýkoľvek.

Ak Vám to nestačí, ako publikovaný dôkaz od naozajstných wicciánov Vás odkazujem m.i. na minuloročné stránky časopisu Astro, kde presne na podobnú tému hovorili a mám pocit, že úryvky sa objavili aj kdesi na nete, v nejakom wicciánskom diskusnom fóre a v naznačenom duchu sa aj diskusia rozvíjala .... treba len trochu hľadať. Podotýkam, že táto diskusná aktivita šla vtedy od samotných praktizujúcich wicciánov.

Nemyslím si ale, že diskusia o tom, či wicca je, alebo nie je náboženstvo ( ako vidno, samotní wicciáni to riešia, je to podobná otázka, ako otázka, či je budhizmus náboženstvom, alebo nie je ) je tá najdôležitejšia, najpodstatnejšia otázka tejto diskusie. Skôr sa vrátme k téme samotnej, ku covenom a wicci, ale poprosím opäť, iným, ako už predvedeným zosmiešňujúcim, všetko iné okrem svojho smeru, bagatelizujúcim zhadzujúcim tónom.... Plne Vám verím.... [smilie=flora008.gif]

... pri covenoch ako takých, ako pozerám na hlasovanie, nie je tu nikto ( okrem mňa ), kto by zažil na vlastnej koži, takže: vychádzajúc z myšlienky gigi-vierky, sú odnože wicce, ktorých coveny majú "neporušiteľné" pravidlá "rituálnej bohoslužby", sú však aj také, ktoré svojim zameraním, špecializáciou, uprednostňovaním slobody pravidlá nemajú ( okrem pravidla neubližovať pri svojej činnosti druhým ) a nechávajú covenu voľný meditačný priebeh a coveny, ktoré som zažila s takýmito skupinami wiciánov sú akýmisi stretnutiami v medzipriestore, či inom priestore mimo hmoty, veľmi sa to blíži šamanskej, ale tu akejsi skupinovej ceste .... a možno v tom ani taký rozdiel nie je....

jednoducho, a celý čas sa to snažím zvýrazniť, hoci akosi neúspešne, pretože sa to tu točí okolo termínu náboženstvo a megyca, nie coveny a wicca, nie je wicca ako wicca - wicca je tak rôznorodá, že nemožno z letmého poznania jedného prúdu vyvodiť žiadne typické pravidlo

existuje jeden zaujímavý titul: ute moos: spirituální léčba ( jiná cesta ke zdraví ), kde sa autor z pohľadu etnologa a sociálneho antropologa snaží popísať princípy a spôsoby šamanskej cesty v strednej europe cez autentické skúsenosti šamanských liečiteľov a portréty ich klientov. Ich jednotlivé šamanské praktiky, "cesty a spôsoby" sú úplne iné a predsa sa všetky zahrňajú pod pojem šamanizmus. nejako podobne je to aj s wiccou....

nejde o nej hovoriť všeobecne a bez toho, aby sme neuviedli, nepokúsili sa uviesť prúd wicce, o ktorom vravíme a ako sme ho vnímali my osobne, pri našom autentickom stretnutí s týmto konkrétnym prúdom....

... lebo k tomu všetkému treba brať ešte do úvahy jednu starú židovskú múdrosť: veci nevnímame také, aké sú, ale podľa toho, akí sme my sami" .....
megyca

Postby WhiteWolfSix » Monday, 13. November 2006, 16:27

megyca: Zaujímala by ma táto diskusia, keby prebiehala medzi viacerými vyznávačmi wiccy. Ak ich poznáš, skús ich sem pozvať na debatu. *18*
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby GigiViera » Monday, 13. November 2006, 21:03

megyca wrote: :) , ok, priatelia, vďaka za Vaše stanoviská. Vychádza mi z toho len jedno, že naša definícia nábožensta z najrôznejších dôvodov nie je totožná. A nejde iba o moje, zle odhadnuté, postavenie hviez pri zrode ....

preco sa nemozem zbavit vtieraveho pocitu ze toto tvoje podakovanie je len poza a nijako mu nemozem veriť? odhliadnuc od toho, ze odhadovačka postavenia hviezd tu u nas sa obvykle velmi malo myli, ani neodhadovala postavenie pri zrode ale v sucasnosti... kiez by si si aspon dala tu namahu skusit si naozaj pozorne precitat co ti ludia pisu.

megyca wrote:Nemyslím si ale, že diskusia o tom, či wicca je, alebo nie je náboženstvo ( ako vidno, samotní wicciáni to riešia, je to podobná otázka, ako otázka, či je budhizmus náboženstvom, alebo nie je ) je tá najdôležitejšia, najpodstatnejšia otázka tejto diskusie. Skôr sa vrátme k téme samotnej, ku covenom a wicci, ale poprosím opäť, iným, ako už predvedeným zosmiešňujúcim, všetko iné okrem svojho smeru, bagatelizujúcim zhadzujúcim tónom.... Plne Vám verím.... [smilie=flora008.gif]

Nikto tu nic nezosmiesnoval, a neviem preco je svetovo uznavane, ze budhizmus je jedno zo siestich najvacsich svetovych nabozenstiev, ked je to take jasne tebe ze nie je.

megyca wrote: takže: vychádzajúc z myšlienky gigi-vierky,

wicca je tak rôznorodá, že nemožno z letmého poznania jedného prúdu vyvodiť žiadne typické pravidlo [/color]

... lebo k tomu všetkému treba brať ešte do úvahy jednu starú židovskú múdrosť: veci nevnímame také, aké sú, ale podľa toho, akí sme my sami" .....

Nebola to moja myslienka, napisala som kto ju povedal, len ma zaujima v tejto celej veci preco sa tak zurivo branis oznaceniu nabozenstvo, ked ako sama citujes, veci vnímame len podla toho, akí sme my sami... neodpovedala si na to a ironie sa nezbavis ani ty, kym toto nedostanes na spravnu mieru sama v sebe aj voci inym tu na fore.
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
GigiViera
VIP
VIP

Re: Coven

Postby Lucy2601 » Saturday, 16. August 2014, 12:01

Ahojte :) Ak sa chcete pridať do nejakého slovenského covenu tak tu jeden je ;)
http://www.coven.estranky.sk/clanky/pod ... ovenu.html
Lucy2601

Previous

Return to Prírodné metódy a systémy