Bohyne a Bohovia

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Bohyne a Bohovia

Postby WhiteWolfSix » Saturday, 01. April 2006, 11:32

Veľmi by ma zaujímalo aké božstvá Wiccani uctievajú. Myslím, že starogermánsky boh Odin je jedným z nich, no môžem sa aj mýliť. :-k Zaujímalo by ma okrem stručného vymenovania týchto bohov aj ich popis, ktorý by ich nejak charakterizoval. [smilie=flora008.gif]
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Anonymous » Sunday, 02. April 2006, 11:47

no to nieje celkom tak uctievanie konkretneho boha ako Odina, Boh a Bohyna, mozu mat rozne mena aj podoby, ake im sam das, moze to byt Odin, moze

to byt hocaky boh, Frey, Thor... aj z inych mytologii, to je ovsem subjektivny nazor ako ho stelesnis pripadne ci budes Boha brat ako len esenciu duality vo

vesmire, vychodnari to volaju jing a jang, proste dva protipoly Boh a Bohyna... ohen a voda, avsak nieje pekne to rozlisovat ako dobro a zlo, pre mna dobro a

zlo nieje definovane a maximalne posetile, nekonaju dobro ani zlo, ale to je zaroven aj moja filozofia, pretoze neexistuje pre mna dobro ani zlo...

teda k Bohu, moze sa stelesnit ako chlpaty a rohaty Boh s kopytami
pretoze Boh je ako zviera, ked vies ako to myslim, preto sa moze znazornovat ako chlpaty s kopytami na symbol spjatosti zo zemou a vsetkym

pozemskym... moze mat este flautu (teraz cerpam ideu zo Zahradovych stranok) - On nieje len zviera ktore ma len pozitok zo vsetkeho telesneho atd. ale

dokaze hrat na flautu, cize je aj umelec... ma aj rohy, ako stelesnenie prepojenia s vyssou mudrostou, ak vies co myslim...
je stelesnenie muzskosti, preco som ho prirovnaval k ohnu asi tusis, ohen je aktivny zivel, protipol vody, pasivneho zivla (teda Bohyne)...
krestania z neho spravili certa, pretoze aj germansky bohovia mali rohy(myslim prilbice s rohami) = tak sa stal z odina a mnoho inych bohov len jedna z

podob Satana, bytosti ktoru po svojom si vylozili krestania, premna satan moze byt bytost ale nie stelesnenie zla...
zpatky k Rohatemu = nasi predkovia uctievali sexualitu atd. to sa nepacilo krestanom, jezis by sa dal povazovat iba ako svatec, teda ze ma iba rohy(v

myslienke ze rohy su prepojenie k vyssej mudrosti, ak to tak chcete...), spojenie so zemou jezisovi chyba, takto by som to aplikoal na krestanstvo...
Boh je univerzalne stelesnenie muzskosti, prirovnam to k vlkom, vedia byt k sebe nezni ale v nebezpeci sa vedia postavit prekazke... preto je stelesnenim

zvierata a aj osvietenia...
ta trojjedinnost - on je syn, milenec aj manzel Bohyne to vsak suvisi s kolom roku

uctievame kolo roku, 8 sviatkov, nebudem to rozpisovat, to su svaitky, maju aj symboliku, snazim sa vykladat Bohov...
princip Boha maju v sebe aj muzi a zeny, preto nieje ani jeden z nich pre nas viac uctievany alebo menej, oni su par....
ako delenie ze zehlenie je pre zeny a zaobsatarnie rodiny su archetypy, kazdy nech robi to na co sa citi a nie ze toto je ZENSKA zalezitost tak ju nebudem

robit, ako aj plac, teda je to archetyp ze plakat maju zeny, teda ze city patria viac zenam atd.

Bohyna je univerzalne stelesnenie zenskosti a vsetkeho co k tomu patri...
ona dala zivot vsetkemu, stelesnit ju mozeme ako Matku Zem, Lunu, ona je trojjedina, panna,matka a starena - ako mesiac vo svojich fazach, mesiac co

rastie znazornuje pannu (teda stelesnenie neznosti, divokosti atd.) ktora mocnie a dospieva az je mesiac v splne - znazornuje zenu (zrelu zenu, pripravenu

na materstvo...), spln je kazdych 28 dni, teda cislo zenskeho cyklu (aj posvatne cislo mnohych starych narodov, nepoviem presne ktore mozno keltom bolo

posvatne a mozno germanom, pripadne aj inym, to nieje dolezite...).
mesiac ustupujuci a zmensujuci sa predstavuje starenu, ako na konci svojej pute mudru a mocnu, ako stare bylinkarky, porodne babizne ktore pomahaju a

liecia... mnoho takych uz nieje, vychadzam skor z minulosti...

Boh a Bohyna nemaju mena a predsa ich mozes stelesnit ako chces, Oni su stelesnenim dokonalej muzskosti a zenskosti, su si rovny, ziadny matriarchat

ani patriarchat... snad v tejto dobe nastava ozajstna harmonia, ktora sa pomaly dostava na povrch...
to je taky moj pohlad, symbolicky sa to da vylozit aj inac, avsak myslim ze som podal taky dostatocny obraz na nasich Bohov a nikto ma neukamenuje 8) ,

ved kto je bez viny *49*

teda este chcem povedat ze krestanstvo zatlacilo Bohynu, nastal patriarchat, Bohynu nahradili Pannou Mariou, stare bohyne plodnosti nahradili svojimi svaticami...
lenze toto je zakorenene prilis v mentalite ludi, zenskost a muzskost je v zakdom z nas, zena bola v stredoveku diabol, pretoze ona bola matkou a ploditelkou ale aj zvodkynou a cirkev sexualitu ludi potlacala a vyhlasila ju za pekelne veci atd. nejsom odporca krestanstva, avsak cirkev nemam v laske :smt039 , rozlisujem posolstvo lasky Krista a jeho posolstvo skazene cirkvou *49*

dufam ze tento prispevok mal nejaky uzitok a pochopil z neho dakto co som chcel povedat...
Last edited by Anonymous on Sunday, 02. April 2006, 12:34, edited 1 time in total.
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 02. April 2006, 12:12

uff, vyčerpávajúci príspevok, aj keď trochu chaosný (aspoň mne sa to tak vidí). [smilie=sm033.gif]
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Sunday, 02. April 2006, 12:13

tak ho upravim, to som zbrucha za par minut napiasl
pretoze sa mi to nechcelo citat, aspon som rad, pozitivna kritika je vitana :smt023 :lol:
Last edited by Anonymous on Sunday, 02. April 2006, 12:17, edited 1 time in total.
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 02. April 2006, 12:17

OK, netreba sa pri písaní nikam ponáhľať, pretože si tak len narobíš zbytočnú robotu... *47* Osobne si myslím, že máš zaujímavé myšlienky, len ich potrebuješ správne hodiť "na papier" *4*
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Sunday, 02. April 2006, 12:35

sefe uz to tam je trochu lepsie, ked to mam este upravit, tak staci povedat :roll: :roll: :roll:
Anonymous

Postby Finwaell » Saturday, 08. April 2006, 15:53

Treba si zohnat peknu a poucnu knizku s nazvom Encyklopedia bohov, kde su zoradeni vsetci od A do Z...s opisom a pod. Je ich asi 5000, alebo tak nejak *9*
Finwaell

Postby WhiteWolfSix » Saturday, 08. April 2006, 15:58

Vitaj Finwaell, vidím, že k nám pribudol ďalší vlk 8)

No všetkých 5000 tu napísať nemusíme, ale pár by sa zišlo *47*
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Saturday, 08. April 2006, 16:04

konvencny wiccania nemaju inych Bohov :cheer:

ked je to chaoticke a niekomu sa to nelubi, tak nech si trhne alebo mi to oznami *49*
Last edited by Anonymous on Saturday, 08. April 2006, 16:10, edited 1 time in total.
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Saturday, 08. April 2006, 16:10

A akých Bohov majú konvenční a akých nekonvenční Wiccania? :cheer:
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Saturday, 08. April 2006, 16:18

WhiteWolfSix wrote:A akých Bohov majú konvenční a akých nekonvenční Wiccania? :cheer:

nechcem teda dezinformovat, mozes mat bohov akych chces, ale stale uznavas Boha a Bohynu, uz aj ked "len" ako muzsky a zensky princip, alebo zamenenych za inych bohov... > myslim tym ine mena, pomenovat si napr. Boha za Odina, Zeusa, Peruna... tak to je uz tvoj osobny pristup, nikde sa vsak nepise ze to je onen boh z nejakej starej viery...

konvencny wiccan som myslel skor cisty wiccan, ktory inych bohov neberie do uvahy, lebo potom ozaj uz by sme mohli sem dat tych 5000 bohov a bozikov *100*
ked boli casy bronzu a zeleza, uctievala sa Matka ako darkyna zivota, nebola pravdepodobne ztelesnena za bohynu s menom napr. soska venuse... to bol ale matriarchat...

kapisto? *3*
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Saturday, 08. April 2006, 16:21

Ja som celkom chápavý, ale keďže nie som Wiccan, pýtam sa. 8) *47*
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 12:30

Prečo by som mal súhlasiť akurát s "Bohom a Bohyňou"? Podľa mňa je úplne jedno čomu veríš, kľudne si preber nejakú starú vieru aj z jej bohmi a mytológiou, určite to bude prirodzenejšie ako veriť niečomu, čo bolo vymyslené 50 rokov dozadu...nedáva to zmysel? Jednoducho si poviem, mne vyhovuje severský panteón, lebo toto a tamto a hotovo... *1*
Finwaell

Postby Alrisha » Sunday, 09. April 2006, 12:42

Finwaell wrote:Prečo by som mal súhlasiť akurát s "Bohom a Bohyňou"? Podľa mňa je úplne jedno čomu veríš, kľudne si preber nejakú starú vieru aj z jej bohmi a mytológiou, určite to bude prirodzenejšie ako veriť niečomu, čo bolo vymyslené 50 rokov dozadu...nedáva to zmysel? Jednoducho si poviem, mne vyhovuje severský panteón, lebo toto a tamto a hotovo... *1*

:smt024 nestretávame ľudí každý deň s tvojou vierou, preto mňa by zaujímalo, či tvojí bohovia sú uspôsobení na pomoc, alebo na tvrdé ovládanie ľudí a či ty sám si tolerantný k viere iných [smilie=flora008.gif] *18*
Alrisha
VIP
VIP

Blog: View Blog (13)

Postby Anubis » Sunday, 09. April 2006, 13:57

Finwaell wrote:Prečo by som mal súhlasiť akurát s "Bohom a Bohyňou"? Podľa mňa je úplne jedno čomu veríš, kľudne si preber nejakú starú vieru aj z jej bohmi a mytológiou, určite to bude prirodzenejšie ako veriť niečomu, čo bolo vymyslené 50 rokov dozadu...nedáva to zmysel? Jednoducho si poviem, mne vyhovuje severský panteón, lebo toto a tamto a hotovo... *1*

Napíš niečo o severských bohoch. Zrejme hovoríš o Vikingských.
Odin, Thor a ostatní. Zaujíma ma to.
Napíš, a nešetri slovami [smilie=flora008.gif] :smt039
Anubis
Globálny moderátor
Globálny moderátor

Blog: View Blog (1)

Postby Anonymous » Sunday, 09. April 2006, 16:00

samozrejme hovorime o wiccanstve... ja beriem bohov zase ako muzsky a zensky princip vo vesmire, preto som to aj spomenul ... jing a jang ked chces (jak to volaju vyhodnari),
ale ked sa chces povazovat za wiccana(viem ze sa nepovazujes, preto je to dost bezpredmetne, ale ked je toto o wiccanskych bohoch prispevokˇ...)
mal by si tieto principy aspon respektovat, ja nejaky wiccan byt nemozem, avsak ked beriem zaujem o carodejnictvo a pohansku vieru, tak sa z tohto ohladu nim mozem povazovat...
ale vyhovuje mi to ich ponimanie sveta... je jedno ci je bohyna Istar, Freya, Mut a pod. alebo ci ju povazujes len ako jednu z dualit vesmiru
ja to beriem ako filozofiu tych bohov, pre mna ma vsetko muzsku a zensku polaritu, nevieme ci v dobe kamennej uctievali boha a bohynu, interpretovat sa to tak da... nadviazanie na 25 000 rocnu tradiciu ako hovoria wiccania sa mi nezda byt realne ani pravdive, z tych cias mozno mame par malieb zo stien a par sosiek a kosti...

Vigingsky, skandinavsky aj germansky bohovia su ti isty, Odin sa volal Wothan, Wodan, Woden atd. bol to ten isty boh, ako aj Thor, bol Tor...
povod tej viery vsak lezi v severskych krajinach
Anonymous

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 16:37

Alrisha wrote: :smt024 nestretávame ľudí každý deň s tvojou vierou, preto mňa by zaujímalo, či tvojí bohovia sú uspôsobení na pomoc, alebo na tvrdé ovládanie ľudí a či ty sám si tolerantný k viere iných [smilie=flora008.gif] *18*

No, ja nemám potrebu niekoho ovládať....aspoň myslím *2* , pre mňa je skôr dôležitejšie naučiť sa ovládať samého seba :-k a pritom sa nenechať ovládnuť niekým iným...ja teda nemám vyhrdených nejakých konkrétnych bohov, ku ktorým by som sa hlásil ako k "svojim". Podľa mňa je toľko bohov, koľko si ich ľudia vymysleli a keď je potreba obrátim sa na toho, ktorý mi môže pomôcť najefektívnejšie... väčšinou síce ide iba o nejakú neurčitú silu, ale ak sa pokúšam napríklad väštiť, obrátim sa skôr na Odina, pokiaľ veľtím z rún než na niekoho, kto s nimi ani historicky nemá nič spoločné. Dáva to zmysel? :)
Finwaell

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 17:16

Anubis wrote:Napíš niečo o severských bohoch. Zrejme hovoríš o Vikingských.
Odin, Thor a ostatní. Zaujíma ma to.
Napíš, a nešetri slovami [smilie=flora008.gif] :smt039

No to bude dosť ťažké je toho naozaj veľa a aj keď sa tomu venujem v rámci možností velkom intenzívne tak by bolo dosť na dlho napísať to tu všetko, ale len tak v skratke :

Vikingský, alebo germánsky, škandinávsky a islandský a čo ja viem ešte aký iný bohovia sú v podstate tí istí, ako napísal Odin, sú tu len drobné odchylky v mytológií a v menách...a potom oni sa v jednom kuse vzájomne ovplyvňovali, jednotlivé kmeňe a národy preberali bohov a mytológiu navzájom jeden od druhého atď... Forma ktorú poznáme my je asi z 8 - 11 storočia, teda z časov vikinských nájazdov, kedy bolo toto náboženstvo na vrchole, čo sa týka prepracovanosti a rozšírenosti, lenže to sa im zároveň stalo aj osudným. Ako sa Vikinovia stretávali s kresťanstvom a postupne ho preberali, ich náboženstvo postupne upadalo a úplne sa prestalo "používať" zhruba počas dvanásteho storočia.

Keby som tu mal vypysovať celú mytológiu, bolo by to na dlho, ale základná myšlienka je jednoduchá:

Celé bytie je ....dokelu, setra má narodenimy a máme tu hromadu malých detí, ktoré robia hluk...nedá sa tu sústrediť... :roll:

Jednoducho, v centre všetkého je strom sveta, Yggdrassil, podľa najnovšej verzie je to tuším jasan. V jeho korune je Aswgard, sídlo bohov, v koreňoch je Utgard, podsvetie, ktoré sa ešte člení ďalej...je tu aj klasické podsvetie - Hel - krajina mŕtvych (odtiaľ asi anglické "hell" - peklo). No, aby som to skrátil, tak v strede je Mitgard, čo je náš materiálny svet...dalo by sa to preložiť ako "Stredozem" - odtiľ to má aj profesor Tolkien.... Takže prvé bytosti na svete boli obri, z nich pochádzajú bohovia, presnejšie dva rody bohov Ásovia a Vanirovia. Bohovia bojujú proti obrom a všetko to skončí Ragnarokom, kde sa všetci navzájom vybijú a pritom zničia celý svet, ktorý sa potom obnoví za pomoci tých čo to prežijú...

Ásovia sú bohovia vojny a múdrosti, Vanirovia zase staršie božstvá plodnosti...je ich naozaj veľa a ešte sa mi nepodarilo zistiť presný počrt a rozdelenie ale pracuje sa na tom...Odin, Thor, Tyr a tí známejší sú väčšinou Ásovia. Odin, je bohom vojny, múdrosti, vynašiel runy a žije vo Valhale, kam odchádza po smrti polovica tých, čo padnú v boji aby hodovali a cvičili sa na posledný boj. Dá sa považovať za archetypálneho čarodeja, preto si ho mnohí stelesňujú ako Boha, v tom Boh, Bohyňa systéme :smt024

Jejda, je toho naozaj strašne veľa a ešte o trochu viac, možno by bolo lepšie, keby si záujemcovia pozreli nejakú stránku o mytológií, alebo si prečítali niektorú knihu na túto tému, alebo sa ma pýtali trochu konkrétnejšie veci....ja nemám návod na instantné vedomosti

Skúste toto:
http://mytologie.mysteria.cz/ - tu je niečo o Thorovi :)

Takto narýchlo som nenašiel nič konkrétnejšie *1* [smilie=sm033.gif]

Hovorím, keby boli nejaké konkrétne otázky, tak kludne povedzte...alebo si prečítajte Eddu, aj keď tá už predpokladá nejakú znalosť problematiky :smt039
Finwaell

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 17:28

Odin wrote: ale ked sa chces povazovat za wiccana(viem ze sa nepovazujes, preto je to dost bezpredmetne, ale ked je toto o wiccanskych bohoch prispevokˇ...)
mal by si tieto principy aspon respektovat, ja nejaky wiccan byt nemozem, avsak ked beriem zaujem o carodejnictvo a pohansku vieru, tak sa z tohto ohladu nim mozem povazovat...

Tak to sa potom môže každý z nás... :-P
Nepovedal som, že ich nerešpektujem, len sa mi viacej páčia iné ponímania...
Viem že je to o wiccanských a nie pohanských bohoch, ale v tom prípade sa vlastne nemáme o čom rozprávať, pretože tí siú iba dvaja a nezávisle na tom ako sa volajú, stelesňujú vždy to isté... :smt024
Finwaell

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 17:31

WhiteWolfSix wrote:Vitaj Finwaell, vidím, že k nám pribudol ďalší vlk 8)

Ináč, ďakujem za milé privítanie :D
Finwaell

Next

Return to Prírodné metódy a systémy