Bohyne a Bohovia

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 09:43

karellight:
To je případná a trefná otázka. Nehodlám předstírat, že na ni znám odpověď.
Protože materialistický svět mi nedává právě na podobné otázky odpovědi, rozhodl jsem se vyrazit na cestu vlastního poznání. Až odpověď najdu, podělím se o ni.
Můj ateismus - tedy to, že jsem nevěřící - je mým postojem i k vnímání materiálního světa a mého vlastního života v něm.
Dospěl jsem postupně k tomu, že nevěřím v nic, co je mi předkládáno. To ale neznamená, že nejsem otevřený. Naopak. Snažím se vstřebávat vše, co jen jde. Jen v posledních letech jsem dospěl k tomu, že věřit v cokoliv(obecně), znamená být členem sekty (ještě obecněji). Třeba sekty peněz. Sekty politické příslušnosti. Sekty partnera...
Znovu připomínám, že víra není důvěra. (Toto neprohlašuji za dogma - takto to osobně cítím a mohu se samozřejmě mýlit)
Ještě odbočím.
Výše jste se bavili o chaosu...
Vývoj filosofie šel v prapočátku od chaosu k řádu. Stejně jako vnímání světa. nejdřív byl vnímán chaos - prezentovaný třeba oceánem - a pak v něm byl hledán řád - atomismus, různé kosmogonie atd...
To je stejný posun jako od mýtu k rituálu. V rituálu právě vlivem sílení víry byl konstituován řád, ale původní smysl mýtu se postupně ritualizací ztrácel. Ztrácel až se ztratil zcela. Řád potlačil chaos a zůstal bez obsahu. Systemizací vznikl systém.
Dnes se v systému a řádu opět hledá chaos (chaosmagie ale i vědní disciplíny - třeba fraktály...) a zdá se, že se dobíráme k tomu, že každý chaos už v sobě nějaký řád obsahuje. Vše je jing a jang...
Když vyextrahujeme čirý chaos nebo řád zjistíme, že je to slepá cesta...
Můžeme se stejně bavit o vyextrahování těla (duše neexistuje), materiálních hodnot (spiritualita neexistuje) a jdeme podobnou cestou. To udělala značná část západní civilizace. Tvrdila, že existuje jen řád.
Dnešní průměrný západní člověk ale cítí, že tato extrakce nebyla šťastná a hledá. I vy všichni asi něco hledáte, když jste na tomto fóru a samozřejmě hledám i já...
Někdo cítí potřebu odklonu od dnešního modelu myšlení a organizace světa ale přitom vnitřně tíhne k řádu a opoře - ten pak třeba volí cestu víry (opět obecně).
Já cítím stejnou potřebu ale tíhnu více k vnitřní svobodě a potřebě osobní zkušenosti. V tom je můj ateismus i pragmatismus. Proto jsem si vybral šamanismus. Nebo spíše, on si časem našel mě a já to pochopil. (Důvěřuji mu).
A v tuto chvíli, když vstupuji se svými otázkami v kontakt se svým zvířetem, mi odpověď na to, kdy se začala energie chovat inteligentně, nepřipadá pro mě důležitá.
Tímto tuto otázku neshazuji. Stejným způsobem (podobnou otázkou) zatím končily všechny mé dosavadní exkurze do různým spirituálních systémů a technologií.
Přestalo mě to vlastně trápit od toho okamžiku, kdy mi můj učitel na dotaz, jak udržet v reálném životě bližší kontakt se svým zvířetem v podstatě dal jednoduchou radu. Uvědom si, že si spjat se zemí, že z ní rosteš jako strom, vnímej její energii jak proudí z kořenů do koruny. A když jsem tu energii ucítil a vždy, když si na to vzpomenu, tak ji cítím znovu, přestaly mě podobné otázky trápit. A cítím své zvíře blíže. A nic na tom nemění ani to, že si mohu z pohledu svého racia říci, že to není skutečné zvíře ale archetypální energie společná tomuto druhu zvířat...
Přesto se natolik individualizuje v kontaktu s mojí energií, že se individuem stává
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 10:01

Numenor wrote: A nic na tom nemění ani to, že si mohu z pohledu svého racia říci, že to není skutečné zvíře ale archetypální energie společná tomuto druhu zvířat...
Přesto se natolik individualizuje v kontaktu s mojí energií, že se individuem stává

:smt023
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 10:54

Numenore
připadá mi že jsi velmi pragmaticky založen.
Napadla mě v souvislosti s Tvým ateismem a mojí včerejší účastí na celkem šílené přednášce kreationistů jedna otázka:

Může vzniknout inteligence bez inteligence - jen tak ? ( varianta a)
Nebo se může inteligence pouze rozvíjet nebo vzniknout na základě prvotního podnětu? ( varianta b )
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Thursday, 20. April 2006, 10:59

Akotak pozerám túto tému, nejak mi uniká diskusia o Bohyniach a Bohoch. :-k
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 11:07

karellight wrote:Může vzniknout inteligence bez inteligence - jen tak ? ( varianta a)
Nebo se může inteligence pouze rozvíjet nebo vzniknout na základě prvotního podnětu? ( varianta b )

No, nemám to z vlastného poznania, lež stretol som sa s tvrdením, že celým Stvorením preniká Vedomie, ktoré je Inteligentné... Otázka, ako vznikla Inteligencia = otázke ako vznikol Boh/Stvoriteľ/Absolútno...

Áno, Inteligencia/Vedomie sa rozvíja, skrze skúsenosť stvorení v Stvorení... to považujem za jeden zo zmyslov Života....
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 11:43

dreamingwolf wrote:
Otázka, ako vznikla Inteligencia = otázke ako vznikol Boh/Stvoriteľ/Absolútno...

dovede si představit, že inteligence vznikne sama ?
Já ne. Pro mě je přijatelná myšlenka (kterou sice nedokážu pojmout rozumem) že inteligence ( tedy ta prvotní - třeba jen prvotní impuls inteligence ) je tady věčně. tzn. nemá začátek v čase.

Ale to se dle mě s ateismem vylučuje. nebo ne ?
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 12:33

karellight wrote:dovede si představit, že inteligence vznikne sama ?
Já ne. Pro mě je přijatelná myšlenka (kterou sice nedokážu pojmout rozumem) že inteligence ( tedy ta prvotní - třeba jen prvotní impuls inteligence ) je tady věčně. tzn. nemá začátek v čase.

Protirečíš si: najprv tvrdíš, že si to nevieš predstaviť, že by Inteligencia vznikla sama od seba a hneď na to píšeš, že je večná. Áno, je večná, rovnako ako Stvoriteľ/Absolútno... Je jednou z jeho kvalít...
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 13:08

dreamingwolf wrote:
karellight wrote:dovede si představit, že inteligence vznikne sama ?

Protirečíš si: najprv tvrdíš, že si to nevieš predstaviť, že by Inteligencia vznikla sama od seba a hneď na to píšeš, že je večná. Áno, je večná, rovnako ako Stvoriteľ/Absolútno... Je jednou z jeho kvalít...

já si neprotiřečím,
to co je věčné - to nikdy nevzniklo *9*
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 13:16

Sorry, my fault... *40* akosi mi to ušlo. jasné, čo je večné, nemá počiatku vo vzniku... Hihi, a to som ťa tým predošlým príspevkom poučoval *8* *85*
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 13:19

[smilie=flora008.gif] *52*
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 13:57

on neveri v ziadnych bohov, moze byt ateista...
a myslim ze sa to nevylucuje s vieru s tym v TO z coho povstalo vsetko a nic, nazvite to ako chcete, nedokazeme to pochopit, ci uz to ma inteligenciu alebo nema, myslim ze clovek je na to prikratky aby nieco take sa len snazil predstavit uz vobec nie pochopit...
satanisti isteho druhu su tiez ateisti, veria v seba, to je podla mna VELKA mudrost,
teda spoliehat sa na seba, na ziadnych bohov ani na nic, poziadat mozem, avsak vsetko zostava na mne, ci uz mi teda nejaka "archetypalna energia" da silu, alebo si ju len predstavim ako mi dava silu a pod.

aspon to je moj subjektivny nazor :wink:
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 14:12

Může vzniknout inteligence bez inteligence - jen tak ? ... Toť otázka typu co bylo dřív - vejce, nebo slepice?
Nesetkal jsem se zatím v žádném učení s tím, že by mi někdo uspokojivě (pro mne) vysvětlil, co bylo před tím, než něco bylo...
Ale až tak mne to nepřekvapuje. Člověk je zvyklý vnímat všechny události v běhu času, takovém běhu, ve kterém se vše cyklicky opakuje a cyklus je nějak uzavřen, nebo je zřetelně vymezen počátek a konec... I na lineárním plynutí času vidíme vždy jasné značky odkud co sahá kam...
Proto se v diskusích o nekonečnosti, věčnosti apod... trápí jak matematikové, fyzikové, filosofové, tak i mystikové a světlo na konci tunelu nevidět...
Asi je to dáno tím, v jakém prostředí žijeme (jak intenzívně vnímáme čas) a také tím, jak jepičí život je nám vymezen (tedy alespoň v rámci jednoho pobytu zde) ve srovnání třeba s věkem Země...
Asi takové pojmy jako nekonečno, nebo že něco existuje stále, jsou pro nás neuchopitelné protože k nim naše empirie nikdy nedosáhne... Proto se vždy budeme ptát jak co vzniklo a obávám se, že uspokojivou otázku nedostanem, protože to prostě nikdo neví...

Otázka, ako vznikla Inteligencia = otázke ako vznikol Boh/Stvoriteľ/Absolútno... S tím se stotožňuji, je to tatáž otázka.

A je otázka, jestli to nestotožnit ještě s energií. Respektive její oblibou manifestovat se v určitých oblíbených formách, či tvarech (opět jsem u fraktálů) v čemž si dovolím vidět tu její složku, která si libuje v řádu. Třeba prostě energie taková je. A proto může platit že ..."Vše co je nahoře, je také dole..." což si můžeme třeba namátkou dokázat tím, že budeme studovat snímky geomorfologických útvarů pořízené z družice zároveň třeba s obdobnými morfologickými hříčkami jednotlivých kusů hornin, nebo třeba bláta ve vyschlé louži...

Ze spirituálního pohledu někdo definuje energii jako obecmý pojem pro různé projevy životní síly, včetně těch, které jsou formovány myšlenkou, emocí... Odtud je krůček k inteligenci... a krůček k duši... a krůček k bohu, chcete-li.

Z fyzikálního hlediska se energie také může popisovat různě. Navíc zákon o zachování energie říká, že energii nelze vyrobit ani zničit... Lze pouze převádět jednotlivé druhy energie mezi sebou... Hle, fyzika má jasno... Energie prostě byla, je a bude... Je to tedy onen hledaný bůh?
Nejsou různé formy, aspekty energie - v onom spirituálním smyslu - archetypálně vzato - různí bohové a bohyně... tedy jakési vlastnosti, části, jednoho ústředního obecného boha?

My, děti upadající civilizace, už energii moc nevnímáme. Ale naši předci ji určitě dokázali číst a cítit... A jak (z fyziky) známo... projev energie se zesiluje, když dojde k rezonanci... čili jinými slovy, když přijde svůj k svému... A cítím-li sounáležitost s nějakým bohem, bohyní, znamená to, že jsem energeticky v rezonanci s tím, co zosobňuje. Z tohoto pohledu vidím bohy, bohyně jako zástupné symboly pro určitý typ energie (soubor myšlenek, emocí vázajících se k nějakému oboru, tématu, věci..). Mág by to asi nazval egregorem, někdo geniem loci... Jiný totemem, silovým zvířetem ale je to jedno. Každý volí taková slova, která jsou blízká jeho srdci nebo rozumu, podle toho, jak je založen...

(Doufám že jsem se trochu vrátil k tématu...)

Ač se v takovýchto otázkách velmi složitě hledá společný jazyk, tak musím velice ocenit úroveň diskuze na ANNWIN. Viděl jsem už na netu dosti charakterem a tématem podobných diskuzí. Po lidské stránce - tedy vzájemnou tolerancí a slušností, je vysoce převyšujete, za což vám děkuji.
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 14:33

nechcem sa nechat lahko ovplyvnit, ty ako by si mi nieco akoby overoval a prepojil to co som hladal, vsak len do istej miery... ale aspon hovoris v pojmoch ktore mi vyhovuju a sam nejsom este tolko vdzelany aby som sa vedel vyjadrovat a formulovat tieto pojmy, ved az tak toho preto nerobim zatial :roll:

mam jednu este dost zlozitu dilemu, moze byt neico z jemnejsej hmoty rovnako inteligentne, ba viac, nez je tvor ako clovek? (neprekvapi ma ak ano)
alebo vsetko je produktom nevedomia... (pripadne vedomia...)

nemyslim ako produkt nevedomia, ktory da istej energii formu, aku vnima clovek, ale ako niecoho co je v nas a v skutocnosti to neexistuje, psycholog by to nazval asi nieco ako vyplod fantazie, mozno halucinacia... :roll:

vedel by si mi prosim toto nejak urovnat, pretoze badam, mozno by to chcelo trosku novej krvi do mojeho premyslania, kedze ja na to nepridem, mozno je to ona "univerzalna" pravda, avsak dokazat ju je nemozne, co by si mi vedel o tom NUMENOR (ale aj vsetci ostatni) povedat? *48* :D

a trebars rozne duchovne svety, mozno su produktom kolektivnej mysle a nevedomia, avsak funguju?
teda krestania si vysnivali svoj raj a svoje peklo, pojde taky clovek do raja? > teda je mozne ze sa dokonca jeho dusa rozplynie v tom svete?
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 14:51

Numenor wrote:Může vzniknout inteligence bez inteligence - jen tak ? ... Toť otázka typu co bylo dřív - vejce, nebo slepice?

u slepic to můžeme dát na vrub evoluce , u inteligence mi to nějak nejde

Numenor wrote:My, děti upadající civilizace, už energii moc nevnímáme.

no asi k Vám děti nepatřím *12*

Numenor wrote:A cítím-li sounáležitost s nějakým bohem, bohyní, znamená to, že jsem energeticky v rezonanci s tím, co zosobňuje.
Z tohoto pohledu vidím bohy, bohyně jako zástupné symboly pro určitý typ energie (soubor myšlenek, emocí vázajících se k nějakému oboru, tématu, věci..).

toto je dle mě vyjádřením např. řeckých či pohanských bohů
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 14:52

Vzal bych to od konce, ale předem upozorňuju, že sám jsem hledač, nikoliv hlásač čehokoliv...
Co se týče ráje a pekla... Osobně si myslím, že do pekla nepřijde nikdo z nás, protože v něm už jsme... Werich říkal něco v tom smyslu, že Adam byl vyhnaný z ráje v okamžiku, kdy začal přemýšlet... Nevím, jestli je to jeho myšlenka, ale mě se velice líbí.
Ráj může být slastná nevědomost - tedy bezstarostnost, bezproblémovost... Ta končí v okamžiku, kdy člověk bere odpovědnost za sebe do svých rukou a začne o věcech přemýšlet... (Toto se dá s úspěchem aplikovat i sociologicky...)
Co se týče inteligence... už tento pojem sám o sobě mi dělá určité problémy. Někdo může být velice inteligentní, ale sám pro sebe a v podstatě to může být pěkná svině (pardon). Proto se v protikladu k tomu můžeme například bavit o emoční inteligenci. A o různých dalších inteligencích... abstraktní, praktické, sociální... I psychologie má potíž definovat inteligenci...
No a jestli může být něco z jemnohmotného světa inteligentnější než člověk? Pokud jsem otázku pochopil správně... Pak rozhodně ano. Já se tam chodím učit...
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 14:55

...toto je dle mě vyjádřením např. řeckých či pohanských bohů

Ano, tak jsem to i myslel. Chtěl jsem se tak vrátit k tématu...
Anonymous

Postby Anonymous » Thursday, 20. April 2006, 15:06

ja nedelim na raj a peklo, len sa pytam ci clovek moze zit v tom svojom vysnivanom svete... dokonca aj po smrti...
trebars engregor krestanskeho raja > ci sa tam clovek zhodny s tou ich vierou moze dostat...

zobral som do ust krestansky raj, pretoze je to pre mna absurdna vec, nieco neskutocne, avsak ked bude jeho myslienka dost silna, nemoze sa stat ze pre veriacich existuje?

ta inteligencia > dakujem, ja by som sa mohol odvolavat ze som teoretik zatial, vsak robim nieco ako vycvik, nemozem v urovni zazitkov sa bavit...

ale co ak je vsetko v ludskej mysli, tie myslienky ktore tu vsade su, teda energia sformovana v myslienkach, co ak su to myslienky nase - ludske, ziadne inteligencie nejestvuju... sice sam tomu neverim *1* ale mohol by som predsadzovat taky nazor a nikto mi ho nedokaze vyvratit, len tolko som chcel, nechcem toto rozoberat dalej...

este k tomu mysleniu a peklu > ako je vo Havamatale - vyrokoch vysokeho, eddicka pisen, je tam pisane mnoho mudrych veci, avsak sa mi paci nieco typu: nieje dobre prilis mnoho vediet, nieje stastny ten ktory vsetko vie> len vediet, ze keby som mal vediet este menej, bol by som spokojny, ale zo sucasnej pozicie(teda tych omrviniek co viem) by som bol nestastny...
cim clovek aj malinko pricuchne k dalsim veciam, tym je nespokojnejsi a chce sa uspokojit pricuchnutim k dalsim veciam... :roll:
stastne tie zvierata *49*
Anonymous

Postby Anonymous » Friday, 21. April 2006, 06:06

cim clovek aj malinko pricuchne k dalsim veciam, tym je nespokojnejsi a chce sa uspokojit pricuchnutim k dalsim veciam...

Jo,jo... a o tom je to vyhnání z ráje....
Anonymous

Postby Anonymous » Friday, 21. April 2006, 06:28

Odin wrote:ale co ak je vsetko v ludskej mysli, tie myslienky ktore tu vsade su, teda energia sformovana v myslienkach, co ak su to myslienky nase - ludske, ziadne inteligencie nejestvuju... sice sam tomu neverim *1* ale mohol by som predsadzovat taky nazor a nikto mi ho nedokaze vyvratit, len tolko som chcel, nechcem toto rozoberat dalej...

Toto co popisuješ jsem si strašně a dlouho protrpěl. I dnes se mi to ještě někdy vrací... Je to opravdu těžké rozlišit, co je projekce vlastních myšlenek, třeba těch nejskrytějších a co je projev jemnohmotného světa...
Je to jednodušší, když máš prostě víru a nepochybuješ...
Já stále pochybuji a jen důvěra někdy víru v tom smyslu, že bych "věděl na čem jsem" nenahradí.
Pomáhají mi některé zážitky typu: Jdu s nějakou představou, která je dána tím, co jsem četl, k čemu v "reálním světě" tíhnu, jak rád bych sebe viděl atd... a dostane se mi zcela jiného zážitku, jiné informace, a já vidím, že jsem nic předem neovlivnil, že komunikuji s neúplatným a svéprávným partnerem...
Dále mě velmi ovlivnilo, když jsem viděl jak zamávalo šamanské léčení s jednou spoluúčastnicí semináře, na kterém jsem byl - to nešlo zahrát a předstírat...
Takovéto osobní zážitky mě přesvědčují o tom, že si nic nenamlouvám...
A dalším argumentem, tentokrát ze sféry racionálního rozumu je, že tzv. jádrový šamanismus je společný co do metod i typu zážitků napříč kulturami, které spolu nebyly v kontaktu a tedy nemohly spolupracovat na kolektivní představě, se kterou by se pak jednotlivci prostě jen ztotožňovali...

Tvé pochybování naprosto chápu a vím, že pro hledajícího to může být velmi deprimující... Ale vydal-li ses na cestu, nech se prostě vést a důvěřuj ji...
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Friday, 21. April 2006, 07:14

Numenor wrote:Je to opravdu těžké rozlišit, co je projekce vlastních myšlenek, třeba těch nejskrytějších a co je projev jemnohmotného světa...
Je to jednodušší, když máš prostě víru a nepochybuješ...
Já stále pochybuji a jen důvěra někdy víru v tom smyslu, že bych "věděl na čem jsem" nenahradí.
Pomáhají mi některé zážitky typu: Jdu s nějakou představou, která je dána tím, co jsem četl, k čemu v "reálním světě" tíhnu, jak rád bych sebe viděl atd... a dostane se mi zcela jiného zážitku, jiné informace, a já vidím, že jsem nic předem neovlivnil, že komunikuji s neúplatným a svéprávným partnerem...

*52* Veľmi dobre Ti rozumiem, pretože niečim podobným som prechádzal aj ja a niekedy v slabých reminiscenciách prechádzam niekedy aj teraz. Bol som zvedavý, kedy prejavíš aspoň čiastočnú potrebu viery, nielen dôvery v to, že to tak funguje, nezávisle od Tvojej mysle. :ok: *18* Myslím si, že je rozdiel medzi slepou vierou, ktorá vznikne na základe sprostredkovávaných informácií o snovej realite a vierou, ktorá vzniká postupne na základe vlastných skúseností. *18*
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

PreviousNext

Return to Prírodné metódy a systémy