Bohyne a Bohovia

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 09. April 2006, 17:32

:smt023
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby Anonymous » Sunday, 09. April 2006, 17:48

Finwaell wrote:Tak to sa potom môže každý z nás... :-P
Nepovedal som, že ich nerešpektujem, len sa mi viacej páčia iné ponímania...
Viem že je to o wiccanských a nie pohanských bohoch, ale v tom prípade sa vlastne nemáme o čom rozprávať, pretože tí siú iba dvaja a nezávisle na tom ako sa volajú, stelesňujú vždy to isté... :smt024

ano, stelesnuju tie iste archetypy vzdy za kazdych okolnosti
ja ich mozem uctievat ako slnko a lunu, avsak nemam jasno ci ich respektujem ako bytosti ktore su stelesnene s vlastnou inteligenciou...
ono je to pre mna teraz asi dualnost, ma velku silu, chaosmagovia by to asi povazovali za nieco ako splolocensky engregor... nechapem Boha a Bohynu ako nieco lietajuce nam nad hlavami, neberiem ich ako krestania svojeho Boha co tvoril lietal atd.... snad sa da porozumiet hruba myslienka toho co myslim
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 09. April 2006, 17:55

Finwaell wrote:Jednoducho, v centre všetkého je strom sveta, Yggdrassil, podľa najnovšej verzie je to tuším jasan. V jeho korune je Aswgard, sídlo bohov, v koreňoch je Utgard, podsvetie, ktoré sa ešte člení ďalej...je tu aj klasické podsvetie - Hel - krajina mŕtvych (odtiaľ asi anglické "hell" - peklo). No, aby som to skrátil, tak v strede je Mitgard, čo je náš materiálny svet...dalo by sa to preložiť ako "Stredozem" - odtiľ to má aj profesor Tolkien....

Som rád, že si takéto napísal. :cheer: Len sa mi potvrdzuje môj predpoklad, že staré náboženstvá (wicca, pohani (pagan) a iné) sa odvíjali zo šamanizmu. 8) Nižšie uvediem šamanskú kozmológiu:

Všetci šamani potvrdzujú model vesmíru (toho, ktorý môžu navštevovať) zloženého z troch svetov. Mircea Eliade ich nazval Dolný, Horný a Stredný svet, podľa smeru, v ktorom sa šaman pohybuje. Prechádza nimi Os (axis mundi), zobrazovaná v podobe stĺpa (Ázia), rebríku (Blízky Východ), či stromu (Kelti, Germáni, Slovania).
Image

Stredný svet zahŕňa metagalaxiu, t.j. náš pozorovateľný vesmír, v šamanizme známy ako obyčajná realita. Okrem toho sú v ňom prítomné aj energetické úrovne, ktoré zatiaľ naše prístroje nevedia zachytiť. Táto "jemná" realita Stredného sveta tvorí významnú časť astrálneho sveta známeho z mágie. V strednom svete žijeme a preto práve tu začína šaman svoje putovanie.

Horný svet pôsobí mierne étericky. Farby prechádzajú od jasného svetla cez pastel až po úplnú tmu. Môžeme sa v ňom dostať do oblačných krajín, ale aj miest vybudovaných z kryštálu. Tento priestor obývajú božstvá, hviezdy a astrálne sily. Žijú v ňom aj učitelia v ľudskej podobe, časť zo silových zvierat a duchovia prinášajúci inšpiráciu. Keď šaman cestuje do Horného sveta, zdá sa mu, že stúpa cez vrstvy oblakov, ktoré oddeľujú jednotlivé sféry Horného sveta.

Dolný svet sa viac podobá na náš. Tvorí ho predovšetkým nespútaná príroda - jaskyne, husté lesy, moria. Nájdeme v ňom duchov zvierat a rastlín, bytosti ohňa a zeme. Do Dolného sveta cestujeme tiež za našimi predkami a silovými zvieratami. Pri koreňoch stromu sa manifestuje Strážca Osi sveta, zobrazovaný väčšinou v podobe muža s jeleňou hlavou, alebo parohmi (keltský boh Cernunnos). Šaman vstupuje do Dolného sveta pomocou tunela, alebo jaskyne. Jednotlivé svety majú množstvo sfér, vďaka ktorým je neobyčajná realita ešte bohatšia a rozsiahlejšia než náš, zdanlivo nekonečný, pozorovateľný vesmír. Okolo trojsvetia sa rozkladá temná Prázdnota, v ktorej sú ponorené ďalšie svety. Tam však za normálnych okolností šaman nemôže putovať.
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 17:59

Odin wrote:
avsak nemam jasno ci ich respektujem ako bytosti ktore su stelesnene s vlastnou inteligenciou...

Tak, v tom ja mám jasno...podľa mňa sú ti bytosti ktoré si uvedomujú svoju existenciu a teda sú inteligentné...niektorí viac, iní menej samozrejme...Určite, je za tým všetkým nejaký stvoriteľský princíp, niečo prapôvodné, co už inteligentné nie je...čo jednoducho...je...ale to už je podľa mňa skôr len nejaká nevedomá sila...

..samozrejme sa môžem mýliť *18*
Finwaell

Postby Anonymous » Sunday, 09. April 2006, 18:11

WhiteWolfSix wrote:odvíjali zo šamanizmu. 8) Nižšie uvediem šamanskú kozmológiu:

cool 8)
velmi sa mi ziadalo k tomu nieco napisat, lebo to na mna zaposobilo...a ziadnu lepsiu reakciu som nevymyslel :-k :wink:
Anonymous

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 18:13

WhiteWolfSix wrote:Len sa mi potvrdzuje môj predpoklad, že staré náboženstvá (wicca, pohani (pagan) a iné) sa odvíjali zo šamanizmu.

No, odvíjali...oni v podstate, majú strašne veľa spoločného od začiatku...druid, šaman, čarodej...to je vlastne to isté, len povedané iným jazykom...čítal som celkom zaujímavú teóriu, v ktorej mimo iné bolo spomenuté, že aj Odin bol šaman...čo sa celkom zhoduje s Eddou, kde je opísané, ako cestuje, po deviatich svetoch...to čo si napísal, je vlastne Germánska kozmológia :)
Aj preto mám severskú mytológiu najradšej, lebo je podobná iným v toľkých ohľadoch, až by sa jeden nazdával, že je na tom aj niečo pravdy:D
Ináč ten motív stromu je strašne častý...dá sa nájsť ešte aj v biblií.

P.S.: Musím si dávať väčší pozor, keď píšem, mal som tam strašne veľa preklepov...máto byť Asgard a Midgard, nie Asgward a Mitgard :wink:
"Not all who wander are lost." - J.R.R. Tolkien
Finwaell

Postby Anonymous » Sunday, 09. April 2006, 18:15

ww6 - uzasne a krasne *48*
nemam slov........

samanizmus je viac nez pozoruhodna vec a pekna vec uz z takehoto pohladu, sice neviem co samani robia, mozes mi to objasnit, alebo uz je to v tych dlhociznych prispevkoch o samanizme rozpracovane? :roll:

krasne rozdelenie sveta a je mi celkom blizske, ale tam sa to deli na 9 svetov - 3 spominane + svet ladu, svet ohna + svet obrov, svet vanov
svet+ svet trpaslikov (medzi utgadrom a midgardom), svet skriatkov

Utgard ma tusim viac svetov... resp. podsvetov 4 alebo podobne

este svet, teda korene stromu okusuje had Nidhogg a poziera mrtvoly alebo mrtvych, teraz neviem a v korune je orol, meno neviem a veverica im predava spravy, vola sa asi Ratatosk

zo zakladu je to veeeeeeeelmi podobne, nemas tam este nejaku podobnost, aj ked to by bolo asi az priliz podozrivo podobne, mnoho vier sa velmi podoba, vacsinou "len" v zakladoch
Anonymous

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 18:22

Odin wrote:krasne rozdelenie sveta a je mi celkom blizske, ale tam sa to deli na 9 svetov - 3 spominane + svet ladu, svet ohna + svet obrov, svet vanov

Presne to som napísal... 8)
Finwaell

Postby Anonymous » Sunday, 09. April 2006, 18:42

Finwaell wrote:
Odin wrote:krasne rozdelenie sveta a je mi celkom blizske, ale tam sa to deli na 9 svetov - 3 spominane + svet ladu, svet ohna + svet obrov, svet vanov

Presne to som napísal... 8)

o 2 minuty skor, vtedy to tam nebolo ako som zacal pisat, omzno to bola vec sekund
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 09. April 2006, 18:51

Finwaell wrote:to čo si napísal, je vlastne Germánska kozmológia :)

Šamanská kozmológia, ktorá sa udomácnila aj u Germánov. 8) *40*

Finwaell wrote:...by sa jeden nazdával, že je na tom aj niečo pravdy:D
Ináč ten motív stromu je strašne častý...dá sa nájsť ešte aj v biblií.

Keby si mal vlastnú skúsenosť, nepochyboval by si. 8) Áno, je to veľmi častý motív, pretože strom je jeden z najstarších symbolov. *52*
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Finwaell » Sunday, 09. April 2006, 20:51

WhiteWolfSix wrote:Keby si mal vlastnú skúsenosť, nepochyboval by si.

A kto hovorí že nemám?*18*
Je jasné, že dajme tomu "šamanizmus" :cheer:
je najstaršia forma náboženstva, lebo nejaká forma musela byť prvá že?...akurát tí "vyspelejší" sa nemuseli nadrogovať aby niečo videli *13*
Finwaell

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 09. April 2006, 20:55

Šamanizmus nie je náboženstvo, ale metóda priameho kontaktu s duchovným svetom. 8) A je mylné myslieť si, že na šamanizmus sú drogy potrebné. Vôbec nie sú. *40*
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Finwaell » Monday, 10. April 2006, 09:05

Samozrejme, ale určite nie je jediná :lol:
Finwaell

Postby WhiteWolfSix » Monday, 10. April 2006, 11:48

To som ani netvrdil. :cheer:
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Monday, 10. April 2006, 22:51

WhiteWolfSix: ty tvrdíš že staré náboženstvá sa odvíjali zo šamanizmu....
zaujímalo by ma prečo, mne sa zdá rovnako pravdepodobné, že postupnosť bola naopak.... najskôr pomenuješ nevysvetliteľné, až potom sa s tým snažíš spojiť... aj keď teraz nechcem pôsobiť akože sa chcem hádať o nejaké "prvenstvo"....
Mať skúsenosť.. krásna veta.... ja mám skúsenosť, že slnko obieha okolo zeme.... :-k
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Tuesday, 11. April 2006, 06:45

Archont: Relativizovať môžme naozaj čokoľvek, ale neviem či je táto diskusia o tom. :-k Inak, odpoveď nájdeš tu: :arrow: viewtopic.php?t=29
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Wednesday, 12. April 2006, 18:09

ww6: ok
ehm... asi som slepejš, ale opoveď tam nevidím :)

mimochodom ako sa má náboženstvo k šamanizmu - pri mágii je to prakticky jedno, akého boha vyznávaš(aj keď svoju vieru môžeš slušne zúžitkovať) tak ako je to tu? Môže byť napr. aj šaman ateista?
A aby sme sa aj vrátili k téme, o wicce by ma dosť zaujímal vzťah k iným náboženstvám...napr. ku keltskému, ale aj ku germánskemu(keďže jedna odnož si vraví anglosaská, čo podľa mňa môže vysvetliť len takéto porovnanie, keďže wicca sa hlási predovšetkým ku keltským koreňom)
Anonymous

Postby Anonymous » Wednesday, 12. April 2006, 18:14

wiccania si mozu zobrat hocijaky panteon k uctievaniu Boha a Bohyne ked myslis toto
do wiccy az tak nevidim, tak neviem co presne jednotlive odvetvia (tradicie) robia, ale myslim ze nikde sa nezakazuje uctievanie inych bohov, prave naopak, preco ti nepoviem, mozno preto ze je to dost slobodne "nabozenstvo" a nekladu sa tam ziadne specialne podmienky na nic, az na nejake nevyhnutne ide tam o uspokojenie jedinca, to je ale samozrejme ze nebude ateista wiccan apod...
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 12. April 2006, 18:55

Archont wrote:ww6: ok
ehm... asi som slepejš, ale opoveď tam nevidím

OK, tak sa vrátim k Tvojej pôvodnej otázke.

Archont wrote:ty tvrdíš že staré náboženstvá sa odvíjali zo šamanizmu.... zaujímalo by ma prečo, mne sa zdá rovnako pravdepodobné, že postupnosť bola naopak.... najskôr pomenuješ nevysvetliteľné, až potom sa s tým snažíš spojiť...

Pomenovanie nevysvetliteľného nevytvára náboženstvo. Tak by napríklad pomenovaním UFO muselo vzniknúť UFO náboženstvo. Náboženstvo je komplexný systém vzťahu človeka k Bohu (či k bohom). Takýto systém nevznika len tak z ničoho nič.

Šamanizmus považujem za metódu, ktorá vytvára minimálny rámec vzťahu k Bohu či bohom a preto ho samostatne nemožno považovať za náboženstvo. Šamanská schopnosť priameho kontaktu s duchovným svetom bola základom pre vytváranie väčších systémov rôznych vzťahov či zákonitostí v rámci duchovného sveta a života na Zemi. Keďže tie najjednoduchšie náboženské systémy boli nadstavbou na šamanskú metódu, je častokrát šamanizmus chápaný ako náboženstvo. Postupným vývojom duchovného vedomia sa vytvárali oveľa komplexnejšie systémy, na ktorých vrchole je 6. najväčších náboženstiev. Len tak na okraj vieš vymenovať tieto náboženstvá?
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby WhiteWolfSix » Wednesday, 12. April 2006, 19:04

Archont wrote:Môže byť napr. aj šaman ateista?

Nuž povedzme si najskôr, čo je to ateizmus. Podľa slovníka, je ateizmus odmietanie náboženského učenia o existencii Boha; životný postoj na tom vybudovaný. Takže ak by som mohol tvoju otázku preformulovať, znela by: Môže byť šamanom niekto, kto odmieta náboženské učenie o existencii Boha? Myslím, že môže. To však neznamená, že to nie je duchovne žijúci človek. *18* Vnímam to ako filozofickú otázku a tak sa samozrejme môže strhnúť o tom polemika.
ImageImage
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

PreviousNext

Return to Prírodné metódy a systémy