Annwvn, Annwn - keltské zásvetie, či keltský iný svet

Diskusie o šamanizme, mágii, wicce a toltéctve

Moderators: WhiteWolfSix, Anubis

Forum rules
V tejto sekcii a jej podsekciách je zákaz propagovať alebo iným spôsobom presadzovať používanie halucinogénov a psychotropných látok.

Annwvn, Annwn - keltské zásvetie, či keltský iný svet

Postby Zeddicus » Friday, 17. June 2011, 22:55

Myslím, že som asi už prišiel na to, čo znamená názov tohto fóra - Annwin, je to odvodenie, resp. jedna z foriem názvov keltského "iného sveta". Ja som o keltskom inom svete, tzv. zásvetí, našiel v jednej veľmi krásnej knižke malú informáciu o ňom pod heslom "Annwvn, Annwn", ktorú si dovolím preloženú do slovenčiny len pre zaujímavosť a doplnenie tohto fóra citovať:

(Vlčková J., Encyklopedie keltské mytologie, Libri, Praha: 2002)

ANNWVN, ANNWN (waleština) – „zásvetie“, „nesvet“, „iný svet“. Podľa Mabinogi (komplex waleských mýtov a povestí, tvorený 4 základnými a 4 nezáväznými príbehmi) bol tamojším vládcom kráľ/knieža Arawn. Podobne ako aj v iných keltských príbehoch je zásvetie popisované ako miesto hojnosti a nesmierneho bohatstva, kde čas plynie v hostinách a radovánkach. Kráľ po stretnutí s dyvedským vládcom Pwyllom prenecháva vládu nad Annwvnom na dobu jedného roka práve jemu. Arawn ho potreboval na stretnutie s Havganom, vládcom susednej zeme, taktiež Annwvnu, s ktorým už raz neúspešne bojoval. Prvá Arawnova rana (resp. rana vládcu zásvetia) spôsobila zasiahnutému smrteľné zranenie, ale druhá naopak oživovala. Preto Arawn varoval aj Pwylla (ktorý šiel do boja ako vládca Annwvnu, mal jeho podobu), aby nepriateľovi zasadil iba jednu ranu.
Napriek tomu, že Arawn zanechal v zásvetí svoju ženu, Pwyll sa jej nikdy ani nedotkol (veľmi často sa v podobných príbehoch o ženách zo zásvetia objavuje motív zvádzania smrteľníka a jeho následné odsúdenie k večnému životu v zásvetí a nemožnosť návratu do reálneho sveta). Rok rýchlo uplynul (aj v iných príbehoch plynie čas v zásvetí neporovnateľne pomalšie ako v reálnom svete) a nastal čas boja. Uprostred brodu Pwyll zasadil Havganovi jedinú smrteľnú ranu a pamätajúc na Arawnove slová upustil od ďalšieho boja. Havganovu zem pripojil Pwyll k Annwvnu a ten potom navrátil podľa dohody Arawnovi. Z vďačnosti Arawn ponúkol Pwyllovi vládu nad Annwvnom a Pwyll „stratil svoje meno a nazýval sa naďalej Pwyll, vládca Annwvnu“.
Ďalším vládcom Annwvnu bol podľa legendy o sv. Collenovi Gwynn ap Nudd (Gwynn, syn Nuddov). Vchod do jeho ríše sa nachádzal kdesi pod kopcom Glastonbury Tor (grófstvo Somerset). Podľa príbehu Ako Kulhwh dostal Olwen vládol Gwynn diablom z Annwvnu, resp. ovládal zlé sily, aby nezničili svet. (Vlčková, 2002)

Bolo by dobré, keby ste tí čo sa zaujímate o keltskú mytológiu prípadne aj prihodili nejaké ďalšie zaujímavé informácie o Annwine, resp. Annwvne - keltskom (waleskom) inom svete.

Z mojej pamäti o inom svete: Keltský iný svet je svetom duchov a rôznych iných duchovných bytostí, zosnulí do neho často odchádzajú, vyskytujú sa tam i iné bytosti, ako napr. škriatkovia, elfovia, víly a ďalšie. Čas tam plynie oveľa pomalšie ako v našom svete, a kto sa tam zaživa dostane, už má veľmi problematické, priam niekedy nemožné sa vrátiť naspäť, podľa niektorých mýtov vraj človek môže po odchode do iného sveta navštevovať aj náš, avšak sa tu nesmie dotknúť zeme, inak by vzápätí zomrel a preto môže náš svet navštíviť iba na koni či na voze a pod.

P.S.: myslím, že Annwin je pre toto fórum veľmi výstižný názov vzhľadom na to, že tu človek nájde veľa vecí, ktoré ho akoby spájajú s inou realitou, tým "iným svetom", svetom, ktorý je pritom zároveň aj súčasťou toho nášho sveta, svetom, v ktorom sa človek môže dotknúť nepoznaného, nadprirodzeného a tým aj vlastnej duchovnej podstaty, podstaty človeka ako duchovnej bytosti.
Všetko okolo nás je príroda a všetci sme jej súčasťou, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo to odmietame.
User avatar
Zeddicus
 
Posts: 45
Joined: Tuesday, 14. June 2011, 07:39
Location: Jalovec, okres Liptovský Mikuláš

Re: Annwvn, Annwn - keltské zásvetie, či keltský iný svet

Postby WhiteWolfSix » Saturday, 18. June 2011, 05:45

:ok: hatoff
ImageImage
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN | ANNWIN portál | Môj PicasaWeb | Image
User avatar
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin
 
Posts: 10345
Joined: Tuesday, 31. August 2004, 00:00
Location: Banská Bystrica
Blog: View Blog (32)

Re: Annwvn, Annwn - keltské zásvetie, či keltský iný svet

Postby gair.gwyn » Monday, 04. July 2011, 18:14

ad Mabinogi - najstarsia cast mabinogi "Kulhwch a Olwen" pojem A. este nespomina.

Novsie diela ako napr spominany 'Pwyll' alebo kniha Taliesinova ho vsak uz pozivaju zvesela - pravdepodobne ide o novsi stredoveky koncept ktory vznikol z povodneho pod vplyvom krestanstva. Vplyv Rimanov by som tiez nepodcenoval.

Sucasny slovnik welstiny uz uvadza:

c?n Annwfn - hounds of hell

Annwfn sa nam zmenil na peklo *49*

Arac preideu annwfyn
tost yt geni.

Ac yt urawt
parahawt
ynbardwedi

A pred vpadom do ne-sveta prikro zaspieval
Do sudneho dna to mala byt posledna drozdia piesen *40*


http://www.lib.rochester.edu/camelot/annwn.htm
Image Image Image
User avatar
gair.gwyn
 
Posts: 139
Joined: Sunday, 09. April 2006, 19:02
Location: Bratislava

Re: Annwvn, Annwn - keltské zásvetie, či keltský iný svet

Postby GigiViera » Monday, 04. July 2011, 20:42

no, zrejme je tých legiend viacero. my sme pri založení vychádzali z legendy, podľa ktorej annwn bol kotol, ktorý priniesol kráľ Artuš z podsvetia, ten kotol mal schopnosť oživiť mŕtvych a uzdraviť zranených. naše kurzy sa vždy robia v kruhu, ktorý symbolizuje kotol, do ktorého je možné vstúpiť a získať silu uzdravenie či transformáciu. šamanský kruh rovnako ako práca v strede kruhu v procesovej psychológii majú presne tento význam, kedy všetci účastníci venujú svoju pozor0snoť niečomu, čo ich presahuje, a facilitujú tak svojou energiou prebiehajúcu premenu, z ktorej napokon aj oni sami odchádzajú premenení
Image
Láska je viac než len byť otvorený trápeniam iných. Láska je aj zrelosť žiť s vedomím, že nemôžeme urobiť nič, aby sme ich od ich trápenia oslobodili.
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/
User avatar
GigiViera
VIP
VIP
 
Posts: 3670
Joined: Thursday, 16. March 2006, 18:12
Location: Banska Bystrica
Blog: View Blog (1)


Return to Prírodné metódy a systémy

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron