"Psychowalkmany" - skratka k nirváne?

Mimotelové zážitky (OBE), astrálne cestovanie a Hemi-Sync

Moderator: WhiteWolfSix

"Psychowalkmany" - skratka k nirváne?

Postby Anonymous » Tuesday, 07. September 2004, 20:31

Keď som sa rozhodol zaradiť do sekcie Astrálne cestovanie, zmenené stavy vedomia tému neurotechnológií, ktoré reprezentujú najmä prenosné prístroje známe ako "psychowalkmany" či "mind-machines", bolo to aj preto, lebo som chcel dať priestor diskusii o nich, pretože téma používania takýchto technických pomôcok sa javí byť do istej miery v tzv. "spirituálnych" kruhoch kontroverznou. Sám som sa stretol s odmietavými reakciami - čo je pochopiteľné, veď aj iné technické výdobytky sú jednými s nadšením prijímané a inými zavrhované.

Chcem podotknúť, že "psychowalkmany" vnímam ako pomôcky, ktoré vychádzajú v ústrety odvekej ľudskej túžbe zažívať zmenené stavy vedomia. Na rozdiel od niektorých pomôcok rastlinného pôvodu "psychowalkmany" nezaťažujú telo, ani nepredstavujú riziko takej silnej psychickej závislosti, ktorú by vyvinuli u užívateľa, ktorá by ho osobnostne ruinovala (hoci takýto extrém sa, samozrejme, vylúčiť nedá :-) ).

Mnoho námietok súvisí s vnímaním týchto aparátov ako niečoho, čo má za cieľ umelo urýchliť dosiahnutie stavu "nirvány" či osvietenia. Nuž, azda je aj to súčasťou našej prirodzenosti, že máme sklon, pokiaľ sa dá, si veci zjednodušovať.

Pretože žijeme vo svete, ktorý je v mnohých oblastiach viazaný na techniku, bolo iba otázkou času, kedy sa technika "dotkne" aj tej oblasti nášho života, ktorú vnímame ako výsostne "netechnickú". Možno aj preto tak citlivo reagujeme na prenikanie techniky do tejto sféry.

Môj názor je teda taký, že je na mojich osobných preferenciách, či po neurotechnológiách siahnem a využijem to, čo ponúkajú, alebo ich budem jednoducho len tolerovať a ich použitiu sa vyhnem, prípadne ich totálne odmietnem...
Anonymous

psychowalkman

Postby opis » Wednesday, 08. September 2004, 09:41

mno nevim jestli jsou psychowalkmany zkratkou k nirvane, ale urcite muzou byt velkou pomoci v mnoha ohledech. pouzivani avs cloveka svym zpusobem otevre a rozhodne to neskodi telu tak, jako mnoho jinych "oteviracich" praktik. clovek ktery o tom nic nevi muze zjistit jak vypada stav hluboke relaxace, intenzivni imaginace, bdeleho sneni... zkratka jinych stavu vedomi. jak pak s temahle poznatkama nalozi je uz jenom jeho vec. kdyz uz ale tyhle stavy clovek jednou zazije, mnohem lepe a rychleji se je muze naucit dosahovat i bez vnejsi pomoci. a kdyz otazku pouzivani psychowalkmanu posuneme do svetstejsi pozice, tak tady jsou klady psychowalkmanu naprosto zrejme. kdyz se, abych uvedl nejaky priklad, stane ze jde clovek spat unaveny ve 2 rano a v 6 uz musi byt cily jako ryba, tak tady je psychowalkman nedocenitelnym pomocnikem. a v jeste svetstejsi rovine -> jeden muj kolega psychowalkman pouziva vyhradne jako vyprostovak z kocoviny. vypada sice vzdycky stejne blbe pred i po pouziti, ale citi se pry mnohem lepe :) .
pokud jde o otazku prilisne zavislosti na pristroji, tak tohle je problem, ktery clovek resi nejen v pripade avs. jsou lidi kteri dosahnou spravneho stavu vedomi jen za pomoci ritualu a nezbytnych akcesorii, lidi kteri prosedi dlouhe hodiny na meditacni podusce atd.
s psychowalkmanama je to jako se vsim jinym. je to jenom nastroj a zalezi na kazdem zvlast s jakym zamerem ho pouzije.
opis

psychowalkman

Postby Anonymous » Saturday, 11. September 2004, 09:52

ak si niekto mysly ze ked si nabije na usi sluchatka od walkmana tak dosiahne osvietenie tak ja osobne ho povazujem za chudaka ktory sa nechava zaslepit svojou tuzbou po ukonceni svojej cesty, a je preto schopny urobit aj taketo nie ze absurdne ale priam idiotske veci. osobne s tym zazracnym pristrojom na ktory cakalo ludstvo uz od svojho vzniku skusenost nemam, ale myslim ze ju ani nepotrebujem aby som mohol vyjadrit svoj kriticky postoj k tejto teme. cesta k nirvane je vec cisto duchovna-dusevna, je to cesta zivotom a sebou samym a urychlenie neexistuje, nemozeme urychlit svoj vyvoj wolkmanom.
Anonymous

Re: psychowalkman

Postby Anonymous » Saturday, 11. September 2004, 10:25

galoo wrote:ak si niekto mysly ze ked si nabije na usi sluchatka od walkmana tak dosiahne osvietenie tak ja osobne ho povazujem za chudaka ktory sa nechava zaslepit svojou tuzbou po ukonceni svojej cesty, a je preto schopny urobit aj taketo nie ze absurdne ale priam idiotske veci. osobne s tym zazracnym pristrojom na ktory cakalo ludstvo uz od svojho vzniku skusenost nemam, ale myslim ze ju ani nepotrebujem aby som mohol vyjadrit svoj kriticky postoj k tejto teme. cesta k nirvane je vec cisto duchovna-dusevna, je to cesta zivotom a sebou samym a urychlenie neexistuje, nemozeme urychlit svoj vyvoj wolkmanom.

aby ses z te svoji duchovnosti nepotento, kemo ;)
Anonymous

Re: psychowalkman

Postby WhiteWolfSix » Sunday, 12. September 2004, 15:05

galoo wrote:ak si niekto mysly ze ked si nabije na usi sluchatka od walkmana tak dosiahne osvietenie tak ja osobne ho povazujem za chudaka ktory sa nechava zaslepit svojou tuzbou po ukonceni svojej cesty, a je preto schopny urobit aj taketo nie ze absurdne ale priam idiotske veci.

Veľa duchovného poznania a postoja v tejto vete veľmi nevidno :? :cry: Aj keď nesúhlasíš s postojmi a názormi iných, ešte ich nemusíš označovať za chudákov či idiotov.

Poznámka:
Ak budeš pokračovať v podobnom tóne a podobným slovníkom, budem musieť tvoj príspevok vymazať. To, že toto fórum je OTVORENÉ názorom ktoréhokoľvek človeka, neznamená, že je tu povolené na niekoho nadávať alebo ho osočovať.
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Blog: View Blog (32)

Postby opis » Monday, 13. September 2004, 08:20

Citácia:
Veľa duchovného poznania a postoja v tejto vete veľmi nevidno Aj keď nesúhlasíš s postojmi a názormi iných, ešte ich nemusíš označovať za chudákov či idiotov.

Poznámka:
Ak budeš pokračovať v podobnom tóne a podobným slovníkom, budem musieť tvoj príspevok vymazať. To, že toto fórum je OTVORENÉ názorom ktoréhokoľvek človeka, neznamená, že je tu povolené na niekoho nadávať alebo ho osočovať.

:lol: zachovej klid. uz to ze se nekdo vyjadruje (at uz kriticky, nebo jinak) k veci se kterou nema zadnou zkusenost, ukazuje jaksi jasne a neklamne na predsudky, kterym onen pisatel podleha spis nez na to co by se dalo nazvat nazory. mazani neni nutne. uz kvuli zabavne hodnote. :wink:
ps: nakonec to vede smerem "Praktická ezoterika, metódy sebarozvoja"->"Astrálne cestovanie, zmenené stavy vedomia"->'"Psychowalkmany" - skratka k nirváne?', kdyby to bylo "Praktická ezoterika, metódy sebarozvoja"->"Astrálne cestovanie, zmenené stavy vedomia"->"Psychowalkmany", tak by byl galoo mnohem mirnejsi v projevu. v tematu s takovym nazvem se proste muselo s necim podobnym pocitat. ne? :)
opis

Postby WhiteWolfSix » Monday, 13. September 2004, 08:40

Som kľudný :wink: a odkaz som mu zatiaľ nezmazal :)

Možno máš pravdu, no je možné, že ten názov zvolil Dreamingwolf zámerne tak kontroverzne. No napriek kontroverznosti témy je možné diskutovať slušne :)
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

psychowalkman

Postby Anonymous » Tuesday, 14. September 2004, 12:03

Zamer sa podaril, no ak som niekoho urazil tak sorry.
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Tuesday, 14. September 2004, 12:32

hm.. a aký bol tvoj zámer? :roll:
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby Anonymous » Wednesday, 15. September 2004, 20:08

hmmm. ...taky si myslim ze dokud neco neoskousis nemel bys to odsuzovat.....jestli te ma ta technicka vymozenustka obohatit, tak te obohati ,jestli ne tak ne..a podle mych skusenosti si te i sama najde kdyz ti je potreba postouchnuti.....heee bud opatrny bo se blizi vanoce! jezisek a rodice sou nevypocitatelni.. :D
Anonymous

Postby tosomja » Thursday, 16. September 2004, 09:25

O psychowalkmanoch neviem absolutne nič, ale dosť by ma zaujímalo, čo sa cez ne počúva? Nejaká špeciálna hudba, alebo zvuky? Ja pri šamanskom cestovaní počúvam šamanské bubnovanie cez sluchátka. Čo sa počúva psychowalkmanom? :?
tosomja

Postby WhiteWolfSix » Thursday, 16. September 2004, 09:32

Psychowalkmany alebo AVS prístroje pracujú na princípe kombinujúcom vizuálny stimul prostredníctvom špeciálnych do očí "blikajúcich" okuliarov a zvukovo vedených meditácií-relaxácií. Popis môžeš nájsť v slovenčine a češtine na mnohých webstránkach, napr. aj tu: http://www.alfaskola.sk/Texty/AVS/vseobecne_ucinky.htm
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby opis » Thursday, 16. September 2004, 10:09

tosomja: ve zkratce - u psychowalkmanu se pouziva ke stimulaci zvuk a svetlo. u zvuku jde predevsim o pusobeni tepani, binauralnich rytmu (do kazdeho ucha jde zvuk o jine frekvenci, v mozku se vytvori 3 zvuk s frekvenci rovnou rozdilu prvnich dvou, na kterou ma mozek tendenci naladit jiste centra), nebo vicenasobne binauralni rytmy, to vsechno v ruznych druzich sumu (šum), pripadne na pozadi bezi nejake pridavne zvuky (dest, sumeni more, sumeni listi ve vetru, ptaci, reka...). u svetla jde o blikani led diod umistenych na spodni strane bryli, ktere se aplikuje 8) pres zavrene ocni vicka. zvuk a svetlo jsou samozrejme synchronizovane. podle typu pristroje muzes pouzivat prednastavene programy, tvorit programy vlastni (nekdy pres pc), nebo alespon volit vlastni 1 frekvenci, pouzivat cd (mc) a programy na pocitaci s audiostrobe signalem (jsou v nem zakomponovane signaly pro ovladani svetelnych bryli), nebo si pripojit discman, nebo walkman a nechat si zpracovat do svetel svoji oblibenou hudbu (a zvysit tak jeji pusobeni). moznosti je vic a zalezi na typu pristroje, ktery mas k dispozici.
pokud chces pw odzkouset a nechces ho hned kupovat, najdi si nekoho ve tvem okoli kdo ho ma a nech si od nej nahrat na kazetu nebo pc (pak do mp3, nebo do audio cd) nejake programy. budes to mit sice bez svetel, ale fungovat to bude i tak, jenom s o neco nizsi intenzitou. nebo si stahni demoverze programu typu brainwave generator, nebo mindexplorer a otestuj si je.
opis

Postby opis » Thursday, 16. September 2004, 10:11

:lol: sakra, musel jsem od toho na chvili odejit a nez jsem to dopsal ww6 me predbehnul. tak to mas 2x.
opis

Postby Anonymous » Thursday, 16. September 2004, 11:10

opis wrote::lol: sakra, musel jsem od toho na chvili odejit a nez jsem to dopsal ww6 me predbehnul. tak to mas 2x.

To nevadí, díky :) Možno by mohlo byt zaujímave vyskušať to, ale mýlia ma tam práve tie svetlá. Som zvyknutý na absolútnu tmu, aj pri šamanskej ceste si preväzujem oči čiernou šatkou. Musím mať oči zaviazané naozaj pevne, aby mi pod šatku neprenikalo ani svetlo jedinej sviečky, ktorú mávam pri tom zapálenú. Jedine tak sa dokážem sústrediť na to, čo vidím. Vynára sa mi to vždy z tmy, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá. Pri prenikaní svetla moje obrazy blednú, takže si neviem predstaviť blikanie svetielok priamo na viečka. Proste moje hrubohmotné oči musia byť úplne "odstavené". Až potom sa môžem pozerať tymi jemnohmotnými :?
Anonymous

Postby WhiteWolfSix » Thursday, 16. September 2004, 11:14

To je tiež jeden z mojich dôvodov rezervovaného postoja k AVS prístrojom. Na druhej strane viem, že sú ľudia, ktorým to nevadí a tak tú technológiu ako takú prijímam, pretože viem, že čo sa mne páči, nemusí sa páčiť ostatným...
WhiteWolfSix
Hlavný admin
Hlavný admin

Postby opis » Thursday, 16. September 2004, 11:31

svetla - pouzivani bryli neni nutne. kdyz treba pouzivas ucebni programy, tak je prirozene ani nemuzes mit na ocich. stejne ale i kdyz je pouzijes, po chvili ty svetla nevnimas, takze je to jedno.
opis

Postby Anonymous » Thursday, 16. September 2004, 13:20

Záleží naozaj od toho, na aký účel chceš "psychowalkman" použiť: ak ti stačí to, čo psychowalkmany ponúkajú (a je toho dosť), okuliare s blikajúcimi svetielkami neprekážajú. No ak chceš psychowalkman použiť ako pomôcku na navodenie vhodného stavu vedomia pre vnútorné cesty (aké zažívaš pri šamanskom putovaní), vtedy si okuliare daj bokom a iba počúvaj zvolený zvukový program.

Ak mám porovnať psychowalkmany s metódou Hemi-Sync, ktorá pracuje so zvukovými signálmi tiež, jej výhoda je v tom, že obsahuje aj kazety so slovnými inštrukciami (v angl. jazyku), ktoré ťa vedú a navigujú rôznymi stavmi a učia ťa tieto stavy ďalej využívať. Ten kto nevie anglicky sa môže zúčastniť kurzu, kde sú inštrukcie podávané v Slovenčine...
Anonymous

Postby fazon » Friday, 17. September 2004, 11:02

Vlastná reklama...? :wink:
fazon

Postby Anonymous » Friday, 17. September 2004, 11:37

fazon wrote:Vlastná reklama...? :wink:

Počuj fazon máš niečo, čo by si povedal k téme? [-X
Anonymous

Next

Return to Astrálne cestovanie